امروز : دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۵

Logo moharram 2

اختصاصی /

آزادی بیان؛ گلویی که فشرده می‌شود!

آزادی بیان؛ گلویی که فشرده می‌شود!
دوشنبه | ۱۳۹۶/۱۱/۰۲ - ۱۲:۰۳ |
کد خبر : ۶۰۵۸ |
نوشته ها

در طول اضافه‌تر از 15 سال از حکومت افغانستان رسانه‌ها، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای همواره قربانیان خشونت‌ها بودند.


نهادهای حامی خبرنگاران و رسانه‌ها همه ساله آمار دُرشتی از خشونت‌ها در برابر فعالیت‌های رسانه‌ای ارائه کرده و سال به سال بر این آمار نگران کننده افزوده می‌شود.
در 24 ساعت اخیر بالای موتر کارمندان رادیو و تلویزیون ملی ولایت ننگرهار حمله شده و یک رادیو در ولایت غور به آتش کشیده شده است.
شب پیش گروه چهار نفری پس از وارد شدن به دفتر رادیو "صدای عدالت" در مرکز غور شهر فیروکوه یک کارمند این رسانه را لت و کوب کرده و با استفاده از تیل تمامی تجهیزات و امکانات آن را به آتش کشیدند.
این دومین مورد از سوزاندن رادیو‌های خصوصی در مرکز غور است که مورد اولی برمی‌گردد به حدودا 40 روز پیش!
در رویدادی مشابه افراد ناشناس با وارد شدن به رادیو "سرحد" تمامی تجهیزات آن را به آتش کشیدند و تاکنون نیز نشرات این رادیوی خصوصی متوقف است.
مشخص نیست که چه کسانی در پی این رویدادها هستند اما آنچه واضع و روشن است خفه کردن صدای آزادی بیان و اطلاع رسانی در ولایت غور است.
با گذشت 40 روز از اولین مورد، هنوز عاملان آتش زدن رادیو سرحد شناسایی یا بازداشت نشدند، گروه‌ طالبان و داعش هم که بیشتر اوقات عاملان اصلی چنین رویدادهایی قلمداد می‌شوند تاکنون مسئولیت این دو حمله در غور را نپذیرفتند.
اما آیا دولت نظاره‌گر مورد بعدی در ولایت غور است؟
دو مورد مشابه در غور از آتش زدن رسانه‌ها گزارش شده در حالی‌که انتظار می‌رود حکومت محلی با حفاظت از رسانه‌های دیگر آن ولایت، از سومین رویداد آتش زدن رسانه‌ها جلوگیری کند.
نهادهای حامی رسانه‌ها هم باید در مرکز و زون غرب بر حکومت مرکزی و محلی فشار آورده تا از سومین رویداد حمله بر رسانه‌ها جلوگیری کنند.
صدای عدالت غور 15 سال است در آن ولایت نشرات دارد و رادیو سرحد از چهار سال به این طرف صدای مردم آن ولایت و آزادی بیان بوده‌اند.
در غور تنها چهار رادیوی خصوصی فعالیت دارد و در صورتی‌که اداره محلی آن ولایت و مقام‌های امنیتی اقدام به حفاظت از رسانه‌ها را نکنند؛ سومین رادیوی خصوصی هم به دست افراد مسلح ناشناس نابود خواهد شد.
آتش زدن رسانه‌ها در بیشتر 15 سال از عمر حکومت افغانستان آتش زدن رسانه‌ها به این شکل کاملا بی‌سابقه بوده است ادامۀ این وضع می‌تواند صدای آزادی در کشور را خفه کند.

telegram

3

D Do new

6