امروز : جمعه ۲۷ میزان ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۵۱

Logo moharram 2

اختصاصی /

سرباز به راننده‌های موتر: بده ۵۰ افغانی

سرباز به راننده‌های موتر: بده 50 افغانی
شنبه | ۱۳۹۶/۱۱/۲۸ - ۱۱:۵۸ |
کد خبر : ۶۰۵۱ |
نوشته ها

اگر یک حساب سرانگشتی داشته باشیم روزانه به طور عادی 100 عراده موتر باربری از شاهراه هرات- کابل به هدف رسیدن به مرکز کشور و بر عکس در حرکت هستند.


کافیست یک روز با یکی از رانندگان این مسیر همراه شوید در هر 200 یا 400 متر یک پاسگاه پلیس محلی موقیت دارد.
افرادی با ظاهر طالب اما به نام سرباز دولت!
این سربازان پلیس محلی از هر موتر باربری 20 افغانی دریافت می‌کنند فرقی هم ندارد که موتر بار یا کالای تجاری داشته باشد و یا خیر.
در تامین امنیت جاده هم کمتر دیده شده که سهم بگیرند و تنها در پوسته‌های امنیتی شان قرار دارند و تاکنون کمتر گزارشی هم به ثبت رسیده که بر پوسته‌های امنیتی شاهراه از سوی طالبان حمله صورت گرفته باشد.
رانندگان موتر به شکل قراردادی هنگام رسیدن به کنار سرباز شیشۀ موتر را پائین کرده و 20 افغانی به سرباز پلیس می‌دهند.
در کنار این اگر کسی با موتر ویشی (خلاف دست افغانستان) در این شاهراه دیده شود از رانندۀ موتر مبلغ 50 افغانی طلب می‌شود و این پول را شیرینی نام کرده‌اند.
سرباز می‌گوید: "از کجا آمدی و کجا میروی؟ 50 افغانی بده شیرینی موتر ات می‌شود."
در این جاده که دولت هم توان حضور را ندارد، ندادن پول به این سربازان گران تمام شده و ممکن به درگیری ختم شود.
در مقابل هر پوستۀ امنیتی چند سرعت‌گیر بزرگ (جَمپ) ساخته شده و عبور بدون اجازه از کنار پوسته‌های امنیتی غیرقابل انجام است.
حالا اگر به فرض بگیریم که روزانه 100 موتر از این شاهراه عبور می‌کند و 100 پوستۀ امنیتی هم وجود داشته باشد و از هر موتر هم 20 افغانی گرفته می‌شود، که به یقین تعداد موترها و پوسته‌ها خیلی بیشتر از این است در هر روز تنها پلیس 200 هزار افغانی از این جاده درآمد دارد. پلیسی محلی که امتیاز سلاح جنگ افزار غذا و معاش هم از دولت افغانستان می‌گیرد.
این پول به جیب چه کسی می‌رود؟ چه کسی مسئول و چه کسی پاسخگو است؟ پول به چه هدف گرفته می‌شود؟ چه خدماتی در بدل این پول به راننده و مردم ارائه می‌شود؟ و هزار و یک پرسش بی پاسخ دیگر.
آنچه که برای رانندگان این مسیر و مردم نگران کننده است، دریافت پول با سلاح آن هم توسط افرادی است که خود را نماینده دولت و مسئول تامین امنیت شاهراه می‌دانند.

telegram

3

D Do new

6