چهارشنبه, 30 جوزا 1397
شناسه خبر:2972

انتقاد دادگاه حقوق‌بشر اروپا از سیاست غیرانسانی فرانسه در بازداشت کودکان مهاجر

  • انداز قلم
امنیتی

دادگاه حقوق‌بشر اروپا روز سه‌شنبه فرانسه را به دلیل تداوم سیاست زندانی کردن چند روزه کودکان خارجی در بازداشتگاه‌ها با هدف اخراج آنها از این کشور، به باد انتقاد گرفت.

دادگاه حقوق‌بشر اروپا روز سه‌شنبه فرانسه را به دلیل تداوم سیاست زندانی کردن چند روزه کودکان خارجی در بازداشتگاه‌ها با هدف اخراج آنها از این کشور، به باد انتقاد گرفت.
به نوشته روزنامه فرانسوی فیگارو، انتقاد شدید دادگاه حقوق‌بشر اروپا از فرانسه به دلیل سیاست بازداشت اداری کودکان خارجی در حالیست که انجمن‌های کمک به اتباع خارجی از سال‌ها پیش این اقدام را محکوم می‌کنند.
قضات دادگاه حقوق‌بشر اروپا که اخیرا پنج پرونده شکایت از جانب خانواده‌های خارجی علیه این رفتار و سیاست دولت فرانسه را در اختیار گرفته‌اند، در این خصوص اعلام کردند: اعمال این گونه محرومیت از آزادی برای کودکان نوعی رفتار غیرانسانی و تحقیرآمیز محسوب می‌شود و خلاف کنوانسیون اروپایی حقوق‌بشر است.
بر اساس این گزارش، پنج پرونده شکایتی که اخیرا به دادگاه حقوق‌بشر اروپا ارائه شده، به بازداشت کودکان بسیار خردسال در فرانسه مربوط می‌شود که نمونه آنها بازداشت اداری 18 روزه یک پسر 4 ساله ارمنی در بازداشتگاه تولوز به همراه والدین خود طی سال 2012 میلادی و بازداشت دو دختر بچه 2.5 ساله چچنی به همراه مادرشان در بازداشتگاه «متز» طی همین سال است.
این در حالیست که دادگاه حقوق‌بشر اروپا پرونده‌های شکایت دیگری از جمله پرونده‌های شکایت والدین یک پسر 4 ساله رومانیایی و پرونده بازداشت 7 و 9 روزه دو کودک 7 و 15 ماهه چچنی در فرانسه را در دست دارد.
دادگاه حقوق‌بشر اروپا همچنین از دولت فرانسه خواسته تدابیر تأدیبی دیگری را به دور از بازداشت خانواده‌های خارجی بررسی و اتخاذ کند و به مقامات فرانسوی مبلغی در حدود 1500 تا 9000 یورو به عنوان خسارت به خانواده‌های شاکی در این پرونده‌ها بپردازند.
ژان کلود مس دبیرکل سازمان غیر دولتی کمک به پناهندگان سیماد CIMADE در فرانسه که پیگیری وضعیت مهاجران و پناهندگان از تمامی نقاط دنیا به ویژه آفریقا و خاورمیانه را به عهده دارد، از این تصمیم دادگاه حقوق‌بشر اروپا استقبال کرده و اعلام کرده است: «ما همواره اصل این بازداشت را محکوم کرده‌ایم چرا که بازداشت اداری یک زندان کامل با سیم‌های خاردار و چفت‌وبست به همراه نظارت پلیسی است. این نوع بازداشت برای تمامی افراد تحت بازداشت تنها به این دلیل که مدارک اقامت آنها قانونی نیست آسیب‌زا است اما این آسیب برای کودکان بیش از بزرگسالان است و بازداشت آنها حتی برای یک یا دو روز نیز رفتار خشونت‌آمیز محسوب می‌شود.»
بنابر اعلام این سازمان غیردولتی، بازداشت کودکان خارجی در فرانسه در سال 2015 میلادی با بازداشت 105 کودک به اوج خود طی سال‌های اخیر رسید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد