دوشنبه, 28 حوت 1396

آخرین عناوین ورزشی

جام چهارجانبۀ فوتسال که به مناسبت 27 حوت روز ملی خبرنگار در هرات برپا شده بود پایان یافت.

به مناسبت 27 حوت روز خبرنگار جام فوتسال با حضور چهار تیم در هرات برپا شد.

جمعی از ورزشکاران ولایت هرات می‌گویند همان گونه که هرات به چهارراه ترانزیت، صنعت و همکاری مبدل شد، به چهاراه ورزش نیز تبدیل خواهد شد.

برای تقدیر از بانوان مدال‌آور، به ویژه اعضای تیم رباتیک هرات، تعدادی از تیم‌های والیبال بانوان درهرات باهم به رقاب پرداختند.

ورزشکاران رشته موتای ولایت نیمروز، پس از شکست پاکستان مورد تقدیر مقامات دولتی قرارگرفتند.

مسؤولان در آمریت عمومی تربیت بدنی ولایت هرات از ایجاد فدراسیونی خبر می‌دهند که تمام ورزش‌‌های همگانی از قبیل کوه‌نوردی، ورزش‌ صبح‌گاهی و غیره را زیر پوشش خود قرار می‌دهد.

با سپری شدن هشت ماه از سال 1396 هجری خورشیدی، هنوز بودجه اختصاصی ورزش ولایت هرات که هزینه لازمی مصرف ورزش می‌باشد، به حساب آمریت عمومی تربیت بدنی این ولایت واریز نشده است.

200 هزار افغانی در سال، بودجه کُلی درنظر گرفته شده برای بیش از 100 رشته ورزشی و پنجاه هزار ورزشکار در ولایت هرات، می‌باشد.
بودجه‌ای که به گفته مسئولان آمریت عمومی تربیت بدنی ولایت هرات، ناچیز بوده و کفاف هزینه این همه رشته ورزشی را نمی‌کند.
حمیدالله کبیر، آمر عمومی تربیت بدنی در هرات می‌گوید: "در سال 1396 ما در حدود 200 هزار افغانی برای تمام مسائل انکشافی ورزش در ولایت هرات داشتیم که به هیچ عنوان نه کفاف این موضوع را می‌کرد و نه هم فکر می‌کنم قابلیت این را داشته باشد تا ما آن را یادآوری کنیم، متاسفانه آن بودجه‌ای که کفاف ورزش هرات باشد به ولایت بزرگی چون هرات تعلق پیدا نکرده و همین حالا با مشکل کمبود بودجه دست و پنجه نرم می‌کنیم."
سه میلیون افغانی در هر رُبع سال مالی، هزینه لازمی و پیشنهادی آمریت تربیت بدنی در ولایت هرات می‌باشد.
کبیر با بیان این مطلب می‌گوید: آنان پیشنهادات خود را به ریاست عمومی تربیت بدنی کشور اطلاع‌رسانی نموده اند اما تا اکنون هزینه مورد نیاز برای‌شان اختصاص داده نشده است.
وی با تایید این‌که هیچ‌گاه هزینه پیشنهادی‌شان، به ورزش ولایت هرات اختصاص نخواهد گرفت در مورد آمدن امکانات ورزشی به این ولایت سخن می‌زند.
او می‌گوید: وعده‌هایی از سوی مرکز برای‌ آنان در مورد فرستاده شدن امکانات ورزشی به این ولایت داده شده است.
موضوع کمبود بودجه در بخش انکشافی ورزش زمانی مطرح می‌شود که هم‌اکنون پنجاه هزار ورزشکار آقا و خانم در 30 سبک و 80 واحد ورزشی در ولایت هرات فعالیت دارند.

یک جمنازیوم ورزشی دولتی برای بانوان در ولایت هرات ساخته می‌شود، مسؤولان آمریت تربیت بدنی ولایت هرات با بیان این مطلب می‌گویند: سال پیش روی، آغاز انجام تمرینات خانم‌ها، در جمنازیوم مخصوص خودشان خواهد بود.

برای نخستین بار در هرات تیم منتخب والیبال از سوی فدراسیون والیبال این ولایت تشکیل و آغاز به تمرین کرد.

به مناسبت 28 اسد سالروز استرداد و استقلال کشور بازی‌های بسکتبال در هرات آغاز شد.

پیکارهای والیبال جام رمضان با قهرمانی تیم پیکار و کسب کاپ اخلاق توسط تیم خبرنگاران هرات پایان یافت.

قرار است ششمین دوره رقابت های فوتبال جام صلح و دوستی به زودی در شهر هرات با حضور تیم های فوتبال هرات، کابل، قندهار و دو تیم از کشور ایران برگزار شود.