سه شنبه, 26 سرطان 1397
شناسه خبر:6307

پرونده‌های عدلی و قضایی مردم روی میز طالبان غور

  • انداز قلم
گزارش ویژه

در بیشتر قسمت‌های ولایت غور پرونده‌های جرمی مردم توسط دادستان و دادگاه‌های گروه طالبان پیگیری می‌شود.

در بیشتر قسمت‌های ولایت غور پرونده‌های جرمی مردم توسط دادستان و دادگاه‌های گروه طالبان پیگیری می‌شود.


آنان در مواردی دادگاه صحرایی برپا می‌کنند و باکی از انتشار ویدئو یا تصاویر آن به فضاهای مجازی و رسانه‌ها ندارند.
این پرونده‌ها بیشتر به دلیل ساحۀ حاکمیت گروه طالبان در قمست‌هایی از غور توسط خود مردم به طالبان داده می‌شود.
یعنی مردم از طالبان می‌خواهند تا آنان به پرونده‌های شان رسیدگی کنند.
به گزارش وطن24 حمیدالله متحد، عضو شورای ولایتی غور می‌گوید مردم در بخش‌هایی به طالبان رجوع می‌کنند که دادگاه و یا دادستانی حکومتی در آن مناطق فعالیت ندارد و یا به نوعی انجام این کار برای مردم مشکل است.
طالبان با راه‌اندازی دادگاه‌های صحرایی به تمامی پرونده‌های جرمی مردم رسیدگی کرده و حکم دادگاه در همان صحرا اجرا می‌شود.
آقای متحد منطقه‌های مرغاب، غلمین، الله‌یار، بخش‌هایی از ولسوالی تیوره، 70 درصد از ولسوالی پسابند، بخشی به‌نام "خاک یارک" از جمله‌ ولسوالی و بخش‌هایی می‌داند که ساحۀ طالبان بوده و آنان به شکایت‌های مردم رسیدگی می‌کنند.
در همین حال غلام ربانی هدفمند، یک تن از فعالان فرهنگی در غور رسیدگی طالبان به پرونده‌های جرمی در ساحات تحت کنترل شان را تائید کرده و آن را از بزرگترین نگرانی‌های حکومت‌داری عنوان می‌کند.
وی باور دارد که مردم آن بخش حاکمیت قانون را تاکنون ندیده‌اند و این پدیده برای شان یک مسئله بی ارزش است.
هدفمند گفته قسمتی از مردم هم در آن بخش‌ها مجبور می‌شوند تا به طالبان روی ‌انداخته و از آنان بخواهند به پرنده‌های‌شان رسیدگی و حق طلبی کنند.
با این وجود عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور می‌گوید: "بله! مسائل خورد و کوچکی که در بخش‌های دوردست و ساحۀ طالبان رخ می‌دهد، توسط خود افراد آن گروه هم رسیدگی می‌شود."
او گفته طالبان در قمست‌هایی که حضور دارند حتی به زور پرونده‌های جرمی را رسیدگی می‌کنند و جلوگیری از این امر نیاز به زمان دارد.
در صورتی‌که دولت بخواهد از این کار طالبان جلوگیری کند، باید با راه‌اندازی عملیات پاکسازی محیط را از وجود طالبان پاک کرده و پس از آن قوانین دولت را در آن بخش‌ها تطبیق نماید.
یافته‌های خبرنگار وطن24 نشان می‌دهد که به رسم گذشته‌، مردم ابتدا عریضه‌های را به بزرگان قومی و موی ‌سفیدان داده در صورتی‌ که از فیصلۀ آنان راضی نبودند به طالبان می‌دهند.
حتی گزارش‌هایی وجود دارد که طالبان، بعضی از پرونده‌ها را از بزرگان قومی و موی‌سفیدان به زور گرفته و خود شان در پیوند به آن قضاوت می‌کنند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد