سه شنبه, 26 سرطان 1397
شناسه خبر:6253
داعش از کجا تا کجا؛

داعشیان در تودنکای فراه دیده شدند

  • انداز قلم
گزارش ویژه

منابع در ولایت فراه می‌گویند که در منطقۀ "تودنکای" آن ولایت رد پای داعش دیده شده و آنان در حال جابجایی در این منطقه هستند.

منابع در ولایت فراه می‌گویند که در منطقۀ "تودنکای" آن ولایت رد پای داعش دیده شده و آنان در حال جابجایی در این منطقه هستند.


این منطقه که مربوط به ولسوالی "بالابلوک" ولایت فراه است، هم‌مرز با شیندند هرات می‌باشد جایی‌که دو هفته پیش ادعا شد داعش توسط طیاره‌های آمریکایی به این بخش فرود می‌آید.
اکنون اما جمیله امینی، رئیس پیشین و عضو برحال شورای ولایتی فراه می‌گوید رد پای داعش در منطقۀ "تودنکا" ولسوالی بالابلوک دیده شده‌اند.
او گفته منابع مختلفی هم برایش پیغام آوردند که در این منطقۀ فراه نیروهای داعش دیده شدند اما تا هنوز فعالیت داعشی نکردند.
خانم امینی همچنین گفته که این بخش از ولسوالی بالابلوک پیش از این بصورت کامل در اختیار گروه طالبان بوده و اکنون هم نیروهای دولتی توان حضور و یا سفر در آن بخش را ندارند.
در همین حال یک منبع امنیتی در آن منطقه که نخواست نامی از وی بُرده شود گفت تا کنون برای شان گزارش نشده که داعشیان در این منطقه حضور دارند اما طالبان تندروی هستند که ممکن با داعشیان رابطه داشته باشند.
او می‌گوید در این منطقه خطرناک ترین نوع طالب با دیدگاه‌های افراطی فعالیت داشته و بر تمامی آن بخش‌ها تسلط کامل دارند.
گفته شده که آمر مالی طالبان به نام "سباوون" در همین منطقۀ "تودنکا" حضور دارد که از افراد تندرو طالبان بوده و توان انجام هر نوع کاری را دارد.
سباوون فردی است که آمریت مالی گروه طالبان در فراه و هرات را بر عهده دارد.
دیگر فرماندۀ گروه طالبان در تودنکای فراه برادر ملا جانان، فردی به نام "میرویس" است که در این بخش حضور داشته و افراد زیادی را در اختیار دارد.
منبع خبری همچنین می‌گوید: "میرویس برادر ملا جانان است که جانان از سرگروه‌های مشهور طالبان در افغانستان است."
تعاریفی که از دو فرد طالبان، میرویس و سباوون شده نشان می‌دهد که این دو به قدری افراد تندرو هستند که ممکن با داعشیان وارد همکاری شده باشند.
اما مقام‌های امنیتی کمتر حاضر به صحبت در ارتباط به فعالیت داعش در غرب کشور می‌شوند.
حالا محمد یونس رسولی، معاون والی فراه در صحبتی می‌گوید: "خوشبختانه که همه روزه ساعت‌های 8 تا 9 برایم گزارش‌های امنیتی و استخباراتی می‌رسد و چنین موضوعی در این گزارش‌ها دیده نشده است."
او گفته این بخش از ولایت فراه با ولسوالی شیندند هرات مرز مشترک دارد اما داعشیان حضور ندارند.
آقای رسولی در این رابطه توضیح بیشتری نداده است.
دو هفتۀ پیش جاوید کوهستانی، یک تن از ژنرال‌های بازنشسته و آگاهان مسائل سیاسی در کشور گفته بود که نیروهای آمریکایی از میدان هوایی شیندند هرات به هدف انتقال داعشیان از عراق و سوریه استفاده می‌کند.
گزارشگر وطن24 پس از تحقیق به اطلاعاتی دست یافت که در شیندند هنوز داعشیان دیده نشدند اما مردمی در این ولسوالی هرات حضور دارند که به محیط و زندگی شیندنی‌ها نمی‌خورند و بیگانه معلوم می‌شوند.
اکنون پس از دو هفته خبرهایی به گوش می‌رسد که داعشیان در تودنکای فراه، مکانی در اختیار مخالفان مسلح دولت و هم‌مرز با شیندند هرات دیده شدند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد