سه شنبه, 26 سرطان 1397
شناسه خبر:6236

طالبان فراه در انتظار یک فُرصت و بیخ گوش نیروهای امنیتی

  • انداز قلم
گزارش ویژه

گروه طالبان که چند روز پیش تا نزدیکی مرکز شهر فراه پیش‌روی کرده بودند، اکنون در اطراف مرکز این ولایت پناه‌گاه دارند.

گروه طالبان که چند روز پیش تا نزدیکی مرکز شهر فراه پیش‌روی کرده بودند، اکنون در اطراف مرکز این ولایت پناه‌گاه دارند.


منابع خبری در آن ولایت می‌گویند که طالبان در اطراف فراه انتظار موقعیت حمله را می‌کشند.
به گزارش وطن24 دادلله قانع، عضو بر حال شورای ولایتی فراه می‌گوید پس از آنکه نیروهای ارتش و پلیس به این ولایت آمدند، طالبان مرکز این ولایت را رها کردند.
او گفته اکنون افراد طالبان در اطراف فراه در پناه‌گاه‌های شان بوده و به دنبال فرصت حمله هستند.
آقای قانع گفته که حضور نیروهای تازه نفس سبب شده تا طالبان مرکز این ولایت را رها کرده اما با برگشت نیروهای امنیتی به کندک‌ها، یک بار دیگر حملات آنان آغاز می‌شود.
این عضو شورای ولایتی می‌گوید که انتظار می‌رود نیروهای امنیتی تازه وارد به فراه بالای ولسوالی‌های این ولایت عملیات پاکسازی انجام دهند.
در همین حال بریالی غفاری، رئیس شبکۀ نهادهای مدنی ولایت فراه می‌گوید در این روزها وضع امنیتی مرکز ولایت فراه بهتر شده است.
او بیان کرده که دلیل امنیت نسبی مرکز فراه حضور نیروهای تازه نفس امنیتی بوده و با برگشت آنان به کندک‌های ولایات همجوار، یک بار دیگر وضع فراه بد خواهد شد.
آقای غفاری گفته در صورتی‌که حکومت خواسته باشد طالبان را از این ولایت عقب بزند، باید به تمامی بخش‌های آن عملیات‌های پاکسازی انجام دهد.
رئیس شبکۀ جامعه مدنی وضع امنیتی فراه را به صورت کُل "شکننده" دانسته و می‌گوید که این ولایت بار دیگر تبدیل به میدان نبرد می‌شود.
او می‌گوید اکنون که نیروهای کمکی به فراه آمدند باید عملیات‌های پاکسازی در بخش‌های آسیب‌پذیر راه اندازی شود تا طالبان این ولایت را ترک کنند.
تا یک هفتۀ پیش گروه طالبان به نزدیکی مرکز فراه رسیده و در چند مورد افراد بلند رتبه‌ای از مقام‌های امنیتی آن ولایت را به قتل رسانده بودند.
نا امنی‌ و به دنبال اعتراضات سبب شد تا والی فراه از سمَت اش استعفا و دولت مرکزی بجای فرماندۀ پلیس فرد دیگری را تعیین کند.
در کنار این شمار زیادی از نیروهای امنیتی از کندک‌های ارتش از ولایت‌های همجوار به هدف تامین و بهبود وضع امنیتی به فراه فرستاده شدند که اکنون مرکز شهر را آرام کرده اما مردم و فعالان مدنی انتظار دارند بساط نا امنی‌ها بصورت کامل از آن ولایت برچیده شود.
با این وجود محمد یونس رسولی، معاون والی فراه می‌گوید به تناسب روزهای پیش وضع امنیتی در این ولایت بصورت کامل بهتر شده است.
او باور دارد که وضع امنیتی در ولسوالی‌های این ولایت نیز خوب بوده و طالبان به دلیل حضور نیروهای امنیتی توان نبرد را ندارند.
آقای رسولی همچنین می‌گوید که برنامه‌هایی جهت بهبود وضع امنیتی فراه روی دست است و قرار شده به مشکلات امنیتی این ولایت توجه جدی صورت گیرد.
از یک سال به این طرف طالبان بیشتر حملات غربی کشور را در فراه داشته و حتی اقدام به تصرف کامل آن را کردند.
گزارش‌های قبلی وطن24 نشان می‌دهد که طالبان به دنبال منابع مالی فراه بوده و قصد دارند با تصرف این ولایت به پول آن برسند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد