سه شنبه, 29 جوزا 1397
شناسه خبر:5769
آمر امنیت فرماندهی پلیس بادغیس:

به دلیل خرابی و نبود طیاره‌های جنگی، عملیات قادس را جمع کردیم

  • انداز قلم
گزارش ویژه

یک مقام امنیتی بادغیس گفته نیروهای امنیتی به علت خرابی جنگنده‌های هوایی، از حمایت هوایی در عملیات ولسوالی قادس برخوردار نبودند.

یک مقام امنیتی بادغیس گفته نیروهای امنیتی به علت خرابی جنگنده‌های هوایی، از حمایت هوایی در عملیات ولسوالی قادس برخوردار نبودند.

غلام سرور حیدری آمر امنیت فرماندهی پلیس بادغیس به وطن24 گفت: در عملیات نیروهای امنیتی در ولسوالی قادس این ولایت، این نیروها از حمایت جنگنده‌های هوایی برخوردار نبودند.

به بیان او، در آن عملیات بیش از 200 نیروی ارتش و پلیس حضور داشتند و نزدیک به دو هفته با طالبان در نبرد بودند.

منطقه گلچین‌های ولسوالی قادس محل اجرای عملیات بود، جایی که طالبان چند پاسگاه امنیتی را به کنترل خود درآورده بودند و آزدسازی آن‌ها هدف نیروهای امنیتی بود.

گرچند دولت توانست پاسگاه‌ها را از چنگ طالبان بیرون درآورد اما آنچنان که انتظار می‌رفت این گروه سرکوب نشد.

آمر امنیت فرماندهی پلیس بادغیس گفته خرابی و کمبود جنگنده‌های هوایی بر روند جنگ تاثیر گذاشت.

آقای حیدری بیان می‌کند که اگر از زمین و هوا بر مواضع طالبان حمله می‌شد، این گروه آسیب جدی می‌دید چرا که این گروه دارای قدرت جنگی زیادی نیست و طاقت حمله‌های هوایی را ندارند.

وی از جانبی هم اشاره کرد که هنگام اجرای عملیات در قادس، بیشتر جنگنده‌های هوایی در فراه، غور و هرات در اختیار نیروهای امنیتی بودند و از آنها استفاده می‌شد.

این مقام امنیتی در حالی این صحبت‌ها را مطرح کرد که در غور هیچ عملیات هوایی در چند ماه گذشته انجام نشده و در هرات کمتر این موضوع به چشم خورده است.

با این حال یک عضو شورای ولایتی بادغیس هم گفته بسیاری از بزرگان در قادس حاضر شده بودند که با دولت در پاکسازی مناطق این ولسوالی همکاری کنند اما دولت توجه چندانی در این مورد نکرد.

فرید اخیزی می‌گوید درخواست حمله هوایی بر مواضع طالبان اصلی‌ترین خواست بزرگان ولسوالی قادس بود که جامۀ عمل به آن پوشانده نشد.

پیش از این هم مردم مناطق مختلف بادغیس از دولت برای مبارزه با گروه‌های هراس افگن کمک خواسته بودند اما به خواست خود نرسیدند.

آقای اخیزی بیان داشت که مردم بادغیس روحیه ضد طالبانی دارند ولی بنا به اجبار و ناتوانی در مقابل آنان ناچار میشوند تسلیم این گروه شوند.

بالامرغاب، قادس، آبکمری و مقر بیشترین نفوذ طالبان را دارند و در چند سال اخیر صدها صدها تن از باشندگان این مناطق به طالبان پیوسته‌اند.

گرچند دولت گَه گاه عملیاتی را در این مناطق اجرا می‌کند اما نتیجه آن تنها حفظ محدود مناطقی است که در اختیار آن دارند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد