سه شنبه, 29 جوزا 1397
شناسه خبر:5758

بازی گریز و فرار طالبان و نیروهای امنیتی در غرب کشور

  • انداز قلم
گزارش ویژه

پیش از اجرای عملیات‌ نظامی در غرب کشور، مخالفان مسلح دولت تغییر مکان می‌دهند و در بیشتر موارد هیچ گونه نبرد رو در رو میان آنان و نیروهای امنیتی صورت نمی‌گیرد.

پیش از اجرای عملیات‌ نظامی در غرب کشور، مخالفان مسلح دولت تغییر مکان می‌دهند و در بیشتر موارد هیچ گونه نبرد رو در رو میان آنان و نیروهای امنیتی صورت نمی‌گیرد.

یک نماینده مردم هرات در شورای ملی باور دارد که عملیات نظامی در غرب کشور دستاورد چندانی را برای دولت نداشته و مخالفان مسلح دولت نیز از این گونه تحرکات آسیب جدی نمی‌بینند.

صالح سلجوقی نماینده مردم هرات در مجلس نمایندگان کشور به وطن24 گفت: طبق گزارش‌ها و گفته‌های نمایندگان مردم غرب کشور، عملیات‌های نظامی در این بخش نتوانسته قناعت‌بخش باشد و هراس افگنان را با تلفات و خسارات جدی مواجه کند.

طبق بیان او، مخالفان مسلح دولت پیش از اجرای عملیات نظامی در یک منطقه، پا به فرار گذاشته و از محل متواری می‌شوند و همین موضوع سبب می‌شود تا نیروهای امنیتی دستاوردی نداشته باشند.

این عضو مجلس نمایندگان می‌گوید: "به هیچ عنوان این عملیات‌ها نتوانسته ضربه مهلکی به مخالفین مسلح وارد کند، صرف توانسته از یک قریه به قریه دیگر و از یک دره به دره دیگر پراکنده بسازد و پس از بازگشت کاروان‌ها و قطارهای نظامی دوباره با یک روحیه شجاعانه و مسلح‌تری برگردند."

آقای سلجوقی با ابراز تاسف گفت که عملیات نظامی حتی در حوزه جغرافیایی و زمانی محدود هم نتوانسته منجر به سرکوب گروه‌های مسلح مخالف دولت شوند.

وی اشاره می‌کند که نیروهای امنیتی مراکز بسیاری از ولسوالی‌ها در ولایت‌های غربی کشور را تنها با حضور کاروان‌های نظامی و پرواز جنگنده‌های هوایی می‌توانند در کنترل داشته باشند که فراه، غور، بادغیس و هرات شاهد این موضوع هستند.

اما مقام‌های امنیتی در غرب کشور عملیات‌ اجرا شده در این بخش را پر دستاورد عنوان می‌کنند.

عبدالرئوف احمدی، سخنگوی فرماندهی پلیس غرب کشور این نیروها در ولایت‌های فراه و بادغیس تلفات زیادی را بر مخالفان مسلح دولت وارد کرده‌اند.

این مقام امنیتی در حالی دستاوردهای نیروهای امنیتی در غرب کشور را رضایت‌بخش توصیف کرد که قرار گفته‌ها، مخالفان مسلح دولت کمتر رویارویی با این نیروها دارند.

اما مل پاسوال عبدالرزاق ایلخانی، فرمانده نیروهای نظم عامه غرب کشور می‌گوید پیش از آنکه در یک نقطه عملیات نظامی انجام شود باید مردم از اجرای آن آگاه شوند.

وی همین موضوع را سبب اطلاع یافتن و گریز هراس افگنان نیز از ساحه نبرد دانسته اما بیان می‌کند که برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان باید مردم از اجرای عملیات نظامی در محل سکونت‌شان پیش از پیش آگاه باشند.

فرمانده نیروهای نظم عامه غرب کشور ادامه داد که این تصمیم توسط تصمیم گیرندگان جنگ صورت می‌گیرد و در ولسوالی پشت‌رود و بالابلوک کارساز بوده است.

آقای ایلخانی همچنین عملیات نیروهای امنیتی در غرب کشور را که پلیس نظم عامه هم در برخی از آنها اشتراک داشته پُردستاورد بوده است.

فرار هراس افگنان از ساحات اجرای عملیات نظامی همواره چالشی جدی در تصفیه‌سازی نقاط نا امن چه در غرب کشور و چه در نقاط دیگر خوانده می‌شود.

از جانبی هم براساس گفته‌های برخی از مقام‌های امنیتی ولایت‌های غربی، طالبان و دیگر گروه‌های مسلح مخالف دولت جای ثابت ندارند و از جنگ رو در رو مقابل نیروهای امنیتی خودداری می‌کنند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد