جمعه, 29 سرطان 1397
شناسه خبر:5631

طالبان پشتیانِ عاملان بیشتر خشونت‌های خونین علیه زنان بادغیس است

  • انداز قلم
گزارش ویژه

بسیاری از خشونت‌هایی که علیه زنان بادغیس در نقاط نا امن رخ می‌دهد به پشتوانه حمایت طالبان انجام می‌پذیرند.

بسیاری از خشونت‌هایی که علیه زنان بادغیس در نقاط نا امن رخ می‌دهد به پشتوانه حمایت طالبان انجام می‌پذیرند.

ریاست امور زنان بادغیس می‌گوید بیشتر خشونت‌های خونین علیه زنان در نقاط نا امن این ولایت به وقوع می‌پیوندند.

زرغونه شیرزاد، رئیس این اداره به وطن24 گفت: موارد بسیاری رخ داده که افراد پس از آنکه خواهر، همسر و یا کدام عضو خانم در خانواده خود را به قتل رساندند به دامان طالبان پناه برده‌اند.

او گفته این افراد یا خود عضو طالبان بودند و یا هم پس از خشونت به این گروه پیوستند.

رئیس امور زنان بادغیس ادامه داد که نبود حاکمیت دولت در مناطق نا امن سبب بروز برخی حوادث خونین می‌شود که رسیدگی و بازداشت عاملان آن هم به این دلیل نا ممکن است.

خانم شیرزاد بیان می‌کند با وجود اینکه از مناطق نا امن آمار و اخبار دقیقی منتشر نمی‌شود، پنج مورد قتل بانوان به ثبت رسیده است که علت بیشتر آنان هم ازدواج‌های اجباری، بدلی و یا هم زیر سن بوده است.

وی اشاره کرد: مواردی هم رخ داده که بانوان از مناطق نا امن خود را به مرکز بادغیس رسانده و خواهان حمایت دولت از خود شدند.

خانم شیرزاد گفت که بسیاری از بانوان هم که توان فرار کردن از مناطق نا امن را ندارند دست به خودکشی می‌زنند که در تازه‌ترین مورد هم سه روز پیش یک دختر 16 ساله برای آن که نمی‌خواست به ازدواج اجباری تن دهد، خودکشی کرد.

رئیس امور زنان بادغیس از وضعیت بانوان در مناطق نا امن این ولایت ابراز نگرانی کرده و بیان داشت که این اداره در راستای بهبود زندگی این زنان کاری را از پیش برده نمی‌تواند.

به گفته خانم شیرزاد، نا امنی مانع سفر کارمندان اداره امور زنان به تمام مناطق بادغیس شده اما کوشش شده با عالمان دینی و بزرگان این مناطق گفتگو شود تا بلکه میزان خشونت‌ها کاهش یابد.

گرچند تلاش شد تا دیدگاه اداره محلی بادغیس هم در این گزارش گنجانیده شود اما هیچ یک از مقام‌های آن به تماس وطن24 پاسخ ندادند.

عبدالله افضلی، یک عضو شورای ولایتی بادغیس هم گفته خشونت در تمام نقاط این ولایت رخ می‌دهد اما در مناطق نا امن تعداد آن بیشتر است.

او می‌گوید در مناطق امن تا حدودی به خشونت‌های انجام شده رسیدگی صورت می‌گیرد و حتی تلاش شده میزان آن کاهش داده شود اما فراهم نبودن امکان دسترسی به مناطق نا امن، یکی از نگرانی‌های عمده شورای ولایتی بادغیس است.

آقای افضلی یادآور شد که سرنوشت بانوان زیادی در نقاط دور دست در خطر است و روز به روز آمار آن رو به افزایش می‌رود.

بادغیس یکی از ولایت‌هایی است که بیشترین آمار خشونت‌ها در غرب کشور آنجا به وقوع می‌پیوندد و علت اساسی هم نفوذ گسترده طالبان بر نیمی از ولسوالی‌ها است.

در هر ماه یک یا دو گزارش دلخراش خشونت علیه زنان در این ولایت رخ می‌دهد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد