جمعه, 29 سرطان 1397
شناسه خبر:5629

مردم ولسوالی کرخ شاکی از نبود انرژی برق

  • انداز قلم
گزارش ویژه

در فاصله نَه‌چندان دور از نقطه مرکزی شهر هرات، ساکنان‌ ولسوالی کرُخ این ولایت از نبود برق، شاکی بوده و آن را چالش بزرگی در برابر پیش‌رفت‌های کارَ روزمره خود می‌دانند.

در فاصله نَه‌چندان دور از نقطه مرکزی شهر هرات، ساکنان‌ ولسوالی کرُخ این ولایت از نبود برق، شاکی بوده و آن را چالش بزرگی در برابر پیش‌رفت‌های کارَ روزمره خود می‌دانند.


در سفری که به این ولسوالی داشتیم شماری از باشنده‌های بازار ولسوالی کَرُخ در صحبتی با خبرگزاری وطن24 از مشکلات خود سخن می‌زنند.
عزیز احمد، از بزرگان بازار ولسوالی کرُخ که بر روی یک صندلی چوبی تکیه داده و در آفتاب نشسته بود، از مشکلات مردم آن ولسوالی پرسیدیم و در پاسخ، مسئله‌ نبود برق، بیشتر از همه قدبلند می‌کرد و از صدای وی به گوش می‌رسید.
وی می‌گوید: اهل کسبه این ولسوالی از دستگاه‌های برقی برای نگهداری اجناس‌ و تداوم کارشان به دلیل نبود برق، استفاده کرده نمی‌توانند.
از دید او، این موضوع به یک معضل بزرگ برای انجام کارهای روزانه مبدل شده است.
وی می‌گوید: "ما مشکلات زیادی داریم، اول اهل کسبه ما در بازار برق ندارند، خیاط‌های ما نمی‌توانند از ماشین‌های خیاطی برقی برای سرعت بیشتر استفاده کنند، قصابان از یخچال استفاده کرده نمی‌توانند چون تنها به سولر نمی‌شود و گوشت‌های‌شان فاسد می‌شود، به مشکلات زیادی رو به رو هستیم."
در همین حال عبدالستار یکی دیگر از ساکنان این ولسوالی می‌گوید که مشکل نبود برق، تنها بازار این ولسوالی را در بر نگرفته بلکه در تمام روستاهای ولسوالی کَرُخ نیز برق وجود ندارد.
او می‌گوید: شماری از مردم، از برق آبی و آفتابی توسط دستگاه‌هایی که خودشان خریداری نموده اند استفاده می‌نمایند و نداشتن برق مشکل اساسی آنان می‌باشد.
وی می‌افزاید: "بی برقی بزرگترین مشکل ما است، اصلا هیچ برق در داخل ولسوالی ما وجود ندارد، چند حصه برق آبی داریم که آن‌ها هم دارای مشکلات زیادی است و برقی نیست که از آن بتوان درست استفاده کرد، در تمام ولسوالی کرخ همین مشکل از همه مردم است؛ ما از مسؤولان می‌خواهیم تا رسیدگی لازم داشته باشند، به این حالت کار و روزگار درست به پیش نمی‌رود، از آنان خواهانیم تا در این قسمت توجه داشته باشند."
با این حال مسؤولان در‌ ولسوالی کَرُخ هرات، از مسئله نوید بخش در مورد برق، برای اهالی این ولسوالی سخن می‌زنند اما با یادآوری زمانی نا معلوم.
جاوید تحصیل‌دار نماینده دفتر مقام ولسوالی کَرُخ می‌گوید: بودجۀ سه ولسوالی هرات از جمله کَرُخ، چشت و ولسوالی اوبه از سوی بانک جهانی تخصیص یافته است.
تحصیل‌دار می‌گوید: این بودجه، ارائه شده و در جریان چند ماه آینده قرار است کار عملی آن آغاز شود و نخستین ولسوالی برای شروع آوردن برق در این برنامه، ولسوالی کَرُخ ولایت هرات می‌باشد.
به گفته وی: "در قسمت برق، شکل عمومی وجود دارد که بودجه سه ولسوالی اوبه، کَرُخ و چشت شریف از طرف بانک جهانی به تصویب رسیده و داده شده که طی همین چند ماه نزدیک به زودترین فرصت کار آن عملاً شروع می‌شود و اولین مرتبه فکر کنم از ولسوالی کرخ که حتا موقعیت "سب استیشن" آن درنظر گرفته شده است، آغاز می‌شود."
ولسوالی کَرُخ در 35 کیلومتری شهر هرات موقعیت داشته و از ولسوالی‌های نسبتاً امن این ولایت به شمار می‌آید.
نبود برق، آب کافی برای آشامیدن و زراعت، مسایل صحی و کمبود تجهیزات در بخش معارف از چالش‌های بزرگ مردم این ولسوالی می‌باشند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد