جمعه, 29 سرطان 1397
شناسه خبر:5625

در هر روز پنج جواز فعالیت سرمایه‌گذاران هرات لغو می‌شود

  • انداز قلم
گزارش ویژه

روزانه در اداره تجارت و صنایع هرات بیست سرمایه‌گذار برای اخذ جواز فعالیت سرمایه‌گذاری وارد این اداره شده که از این میان 5 جواز دوباره لغو می‌شود.

روزانه در اداره تجارت و صنایع هرات بیست سرمایه‌گذار برای اخذ جواز فعالیت سرمایه‌گذاری وارد این اداره شده که از این میان 5 جواز دوباره لغو می‌شود.

سرپرست اداره تجارت و صنایع این ولایت، از چند چالشی که عامل ملغای دوباره آن جوازها توسط سرمایه‌گذاران می‌شود، سخن می‌زند.
جمیله بهادری سرپرست اداره تجارت و صنایع، آن چالش‌ها را چنین به ترتیب یاد کرده و می‌افزاید: نا امنی، اخذ بلند مالیات، بلند بودن ضایعات برق، نبود سیستم کنترول اندازه‌گیری بلند اقلام و دیگر موارد، از جمله مهم‌ترین دلایل لغو جواز فعالیت سرمایه‌گذاران در این ولایت است.
مقام‌ها در اداره تجارت و صنایع هرات می‌گویند که آنان روزانه در حدود بیست جواز فعالیت سرمایه گذاری توزیع می‌کنند که  از این میان روز پنج جواز فعالیت؛ از سوی متقاضیان مجددا ملغا می‌شود.
سرپرست این اداره می‌گوید: عامل ملغاشدن این جوازها، دلایل یاد شده می‌باشد.
او از مقام‌ها در اداره محلی هرات می‌خواهد تا توجهء خویش را در این زمینه معطوف ساخته و راه حل مناسبی برای برطرف‌سازی این مشکلات دستُ‌پا کنند.
چندی پیش اتاق تجارت و صنایع کشور، سه ولایت نا امن را برای سرمایه گذاری  در تهدیدات بلند امنیتی اعلام نمود که درآن، ولایت‌های هرات، کابل و قندهار نیز شامل بودند.
اما سرپرست اداره تجارت و صنایع، تهدیدات امنیتی در این ولایت را برای اندوختن سرمایهء بیشتر در بازار هرات را، چالش عمده عنوان کرده اما می‌گوید: سطع تهدیدات در هرات نسبت به دیگر ولایات کمتر است.
از سویی هم مسوولان محلی هرات، از برنامه‌ای به هدف کاهش مالیات، تعرفه‌ و فراهم ساختن بستر مناسب برای رشد سرمایه گذاری در این ولایت خبر می‌دهند.
جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می‌گوید: به هدف کاهش اخذ مالیات سنگین و رشد برنامه‌های اقتصادی در هرات، آنان مسئله کاهش تعرفه‌ها را روی دست گرفته اند.
در این میان، شماری از آگاهان مسایل اقتصادی هرات، لغو شدن پنج جواز فعالیت سرمایه‌گذاری در هر روز و رکودهای اقتصادی این‌چنینی در قطب اقتصادی افغانستان را، یکی از پیامدهای برخواستهء پیرَوِی صنعت از اقتصادَ فشار افتادهء بازار فعلی هرات می‌دانند.
 محمد یعقوب مشعوف کارشناس امور اقتصادی می‌گوید: در هرات که قلب تپنده اقتصاد افغانستان لقب گرفته است، صنعت جایگاه خود را نیافته و پیرو اقتصاد بازار شده که این خود، یکی از عوامل رکود بازار هرات محسوب می‌شود.
آقای مشعوف باور دارد: حکومت آن‌چنان که باید، از صنعت و صنعت‌کار حمایت نکرده است.
از دید او، این موضوع سبب شده تا بازار اقتصادی هرات، به سوی ناتوانی روان باشد و روز به روز ناتوان‌تر گردد.
این آگاه مسایل اقتصادی می‌گوید: اگر به همین منوال ادامه یابد، هرات به یک شهر در حال ایستَ فعالیت صنعتی و افغانستان به یک کشور کاملا وارداتی مبدل می‌شود.
راه حل مناسب از دیدگاهء وی، پایین آوردن گراف واردات کالاهای مشابه‌ای که در هرات تولید می‌گردد، آسان‌گیری در بخش هزینه‌های مصرفی بخش‌های مختلف صنعت و برخی موارد تخصصی اقتصادی از سوی حکومت باید صورت گیرد تا پلاس صنعت هرات از این منجلاب، سالم به در آورده شود.
مشعوف می‌افزاید: باید حکومت‌داران بر اساس ماده‌های دهم و یازده‌ام قانون اساسی کشور، از صنعت بگونه کافی حمایت عملی نمایند.
نا امنی و اخذ مالیات سنگین حکومت، از عمده چالش‌هایی است که همواره از سوی سرمایه‌گذاران در هرات و دیگر ولایت‌های صنعتی عنوان می‌شود.
از طرف دیگر، این دلایل سبب شده تا میزان سرمایه‌گذاری در کشور کاهش یافته و وضعیت بد اقتصادی و بیکاری همچنان دامن‌گیر شهروندان گردد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد