جمعه, 01 سرطان 1397
شناسه خبر:5195

ورود کالاهای مشابه و رکود شرکت‌های صنعتی هرات یکی پی دیگری

  • انداز قلم
گزارش ویژه

مرزهای باز و سرازیر شدن کالا از کشورهای همسایه مسبب عدم استفاده از فرآورده‌های زراعتی کشور برای تولیدات داخلی گردیده است.

مرزهای باز و سرازیر شدن کالا از کشورهای همسایه مسبب عدم استفاده از فرآورده‌های زراعتی کشور برای تولیدات داخلی گردیده است.


باغداران و مسئولان در ریاست زراعت ولایت هرات از ورود سیل‌آسای محصولی چون رُب از کشورهای همسایه نگران می‌باشند.
سالانه بیش از 19 هزارو 325 تُن بادنجان رومی از مزارع در هرات برداشت می‌شود اما بازار خرید آن کساد است.
بشیر احمد احمدی، آمر امور زراعتی ریاست زراعت ولایت هرات می‌گوید: نبود کارخانه صنعتی برای استفاده از بادنجان رومی محصول کشاورزان این ولایت، عاملی شده تا باغداران آنچه برداشت از این محصول در سال دارند را زیر قیمت در بازار آزاد به فروش برسانند.
در همین حال مسئولان اتحادیه صنعت‌گران از رکود تنها کارخانه تولید رُب در شهرک صنعتی هرات سخن می‌زنند.
حمیدالله خادم رئیس این اتحادیه می‌گوید: سال‌های قبل یک شرکت در همین بخش فعالیت داشت اما به دلایل هجوم واردات کالاهای مشابه به هرات، چرخه فعالیت این کارخانه از کار ایستاد.
یکی از دلایل نبود بازار خوب برای فروش برداشت بادنجان رومی در هرات واردات بیش از اندازۀ رُب می‌باشد.
او گفته در قسمت دیگر کالاها هم اگر واردات به همیش شکل باشد کارخانه‌های دیگری هم رکود خواهند داشت.
حالا باید راهکاری برای پیش‌گیری از این موضوع و دوباره سرپا ایستادن شرکت‌های صنعتی تولید رُبِ داخلی سرِ دست گرفته شود.
این موضوع چیزیست که خواسته کشاورزان بادنجان رومی در ولایت هرات را نشان می‌دهد.
جاوید تقی پور استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی در این مورد چنین می‌گویند: حکومت برای سرپا ایستاد ساختن شرکت‌های تولیدات داخلی در قدم نخست باید سرمایه‎گذاری‌های بیشتری در سکتور خصوصی داشته باشد.
او گفته پس از آغاز فعالیت شرکت‌ها نظر به نیاز بازار سهمیه بندی شود، تا هم فعالیت‌های تولیدات داخلی روی کار باشد و هم واردات، چون در زمان فعلی تنها شرکت‌های داخلی توان برآورده ساختن تمامی نیازهای بازار را ندارند.
او بیان می‌دارد: مسئولان باید تقاضای بازار هرات به محصول رُب را سنجش نموده و نظر به آن اجازه ورود جنس مشابه را به این ولایت بدهند.
آقای تقی‌پور می‌گوید با این شیوه می‌شود هم از برداشت بادنجان رومی باغداران هرات برای تولیدات داخلی استفاده کرد و همچنین برای جلوگیری از ورود بی رویه اجناس مشابه از کشورهای همسایه.
در حدود 4000 کشاورز در ولسوالی‌های زنده‌جان، کرُخ، گذره، رباط سنگی و ولسوالی اوبه هرات بر روی 1546 ( یک‌هزارو پنجصدو چهلُ شش) هکتار زمین بادنجان رومی کشت می‌کنند.
تمام این محصولات تا هنوز بگونه سنتی در روستاهای هرات به رُب بدل می‌شود.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد