جمعه, 01 سرطان 1397
شناسه خبر:5190

پرده برداری از فعالیت کارخانه‌های تولید مواد مخدر در فراه

  • انداز قلم
گزارش ویژه

در حال حاضر کارخانه‌های تولیدی مواد مخدر بسیاری در ولایت فراه، فعالیت دارند.

در حال حاضر کارخانه‌های تولیدی مواد مخدر بسیاری در ولایت فراه، فعالیت دارند.


مسئولان امنیتی ولایت فراه در گفتگویی اختصاصی به خبرگزاری وطن 24، از وجود این کارخانه‌ها پرده بر می‌دارند.
گلبهار مجاهد آمر امنیت فرماندهی پُلیس ولایت فراه می‌گوید: چهار کارخانه به گونه شبانه روزی در بخش تولید مواد مخدر فعالیت دارند.
بکوا، بالابلوک، خاک سفید و پشت رود، چهار ولسوالی اند که در آن تولید مواد مخدر انجام می‌شود.
آقای مجاهد می‌گوید: "چهار فابریکه که گزارشات آن برای ما رسیده از چند ولسوالی فراه، اینست که ولسوالی‌های بالا بلوک، خاک سفید، بکوا در آنجا فابریکات تولید مواد مخدر هست، 2 فابریکه در ولسوالی بکوا وجود دارد، 1 فابریکه در بالا بلوک، و یکی دیگر در روستای دیوار سرخ، منطقه مرزی میان ولسوالی‌های خاک سفید و پشت رود که جزء روستاهای ولسوالی خاک سفید می باشد، فعالیت دارد."
گفتنی‌ است این چهار ولسوالی، به نا امن ترین نقاط فراه مشهور اند.
بر اساس آمار رسمیَ به دست آمده توسط خبرنگار ما، 40 درصد مواد مخدر ولایت فراه در این چهار ولسوالی کشت می‌شود.
همین 40 درصد، مواد خام تولید برای این کارخانه‌ها را تشکیل می‌دهد.
او ادامه می‌دهد: "در تمام این ولسوالی‌ها مواد مخدر کشت می‌شود، در بیشتر قسمت‌های ولسوالی‌های نا امن فراه، مواد مخدر بطور وسیع کاشته می‌شود؛ این کشت بیشتر در ولسوالی بکوا جریان دارد، حتا در کنار سرک‌های عمومی این ولسوالی تریاک کشت می‌شود، در ولسوالی‌های دیگر نیز همین قسم است."
در همین حال، برخی دیگر از مسئولان محلی در فراه، آمار تعداد کارخانه‌های مواد مخدر را بیشتر از چهارکارخانه می‎دانند.
مدیریت این کارخانه‌ها توسط گروه طالبان در این ولایت صورت می‌گیرد.
غوث‌الدین نورزی ولسوالی قبلی بکوا و ولسوال فعلی ولسوالی پشت رود ولایت فراه می‌گوید: شمار کارخانه‌های خیلی بالاتر از این ارقام ارائه شده است.
ولسوال پشت رود ادامه می‌دهد: " تنها در ولسوالی بکوا که من در آن ولسوال بودم تا یک‌ماه قبل، خیلی بیشتر از چهار فابریکه کار می‌کند، گفته می‌توانم تنها نزدیک به 10 کارخانۀ تولید تریاک و دیگر مواد مخدر در بکوا فعالیت دارد."
با این همه نمایندگان مردم در شورای ولایتی فراه از رو به رشد بودن شمار کارخانه‌های تولید مواد مخدر در این ولایت نگران اند.
شهلا ابوبکر، نماینده این شورا می‌گوید: به تعداد هر فابریکه که در این بخش شروع به فعالیت می‌کند، احتمال روی آوردن تعداد بیشتر جوانان به مواد مخدر نیز افزایش پیدا می‌کند.
او گفت: "طبعاً یک موضوع واضح است که با زیاد شدن کشت و تولید مواد مخدر، مردم و جوانان زیادی به آن روی می‌آورند، من فکر میکنم باید جلو این مسئله گرفته شود."
خانم ابوبکر ادامه می‌دهد که ریشه کشت مواد مخدر و فعالیت کارخانه‌های تولید آن، جای دیگری ا‌ست.
بنا بر حرف‌های این نماینده شورای ولایتی، نخست باید جلو کشت مواد مخدر در این ولسوالی‌ها گرفته شود.
وی می‌گوید: به دلیل نبود بازار خوب برای فروش محصولات زراعتی، کشاورزان مجبور بر آن می‌شوند تا به کشت مواد مخدر روی بیاورند.
ابوبکر ادعا می‌کند: "اما بخاطر اینکه دهاقین عاید بسیاری از محصولاتی که می‌کارند ندارند، دست به کشت نمودن مواد مخدر تریاک و غیره می‌زنند، حکومت باید تمام محصولات زراعتی را از دهاقین بخرد."
شمار چهار کارخانۀ تاییده شده تولید مواد مخدر در ولایت فراه، آماری‌ست که به تازه‌گی خبرگزاری وطن 24 از آن پرده بر می‌دارد.
بر اساس صحبت‌های مسئولان محلی در این ولایت قبلاً چندین کارخانه تولید مواد مخدر از این دست، توسط نیروهای امنیتی تخریب و از بین برده شد اما این تعداد کارخانه‌هایی اند که به تازگی ساخته شده اند.
این لیست از کارخانه‌های تولید مواد مخدر ولسوالی‌های بزرگ این ولایت در حالی نام‌برده می‌شود که فراه از ولایت‌های کلیدی تولید مواد مخدر در حوزه غرب کشور شمرده می‌شود.
اکنون در آن 50 هزار فرد آلوده به مواد مخدر زندگی نموده که 25 درصد آنان را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد