جمعه, 01 سرطان 1397
شناسه خبر:5183
مسئولان محلی:

بزرگ‌ترین ولسوالی‌های فراه، به بازار گرم سلاح فروشان مبدل شده‌اند

  • انداز قلم
گزارش ویژه

بازاهای پُر رونقی زیر نام "چهار شنبه بازار و جمعه بازار" در هر شهر و ولسوالی برای خرید و فروش هر نوع جنس از قبیل خوراک، پوشاک و دیگر مواد فعالیت دارند اما این قضیه در رابطه با چند ولسوالی بزرگ ولایت فراه متفاوت است.

بازاهای پُر رونقی زیر نام "چهار شنبه بازار و جمعه بازار" در هر شهر و ولسوالی برای خرید و فروش هر نوع جنس از قبیل خوراک، پوشاک و دیگر مواد فعالیت دارند اما این قضیه در رابطه با چند ولسوالی بزرگ ولایت فراه متفاوت است.


منابع محلی ولایت فراه در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری وطن 24 این موضوع را تایید و گفته‌اند که در ولسوالی‌های بکوا، پشت رود، خاک سفید و بالا بلوک بازارهایی برای خرید و فروش سلاح‌های سبک و سنگین و همچنین برخی دیگر از تجهیزات نظامی بگونه آزادانه وجود دارد.
شاه محمود نعیمی، عضو شورای ولایتی فراه می‌گوید: نیروهای مسلح مخالف دولت در این چند ولسوالی، فعالیت‌های گسترده‌ای دارند و بازارهایی برای داد و ستد سلاح بوجود آورده اند.
وی می‌گوید: "بازارهای زیر عنوان چهار شنبه و جمعه بازار در ولسوالی‌های خاک سفید، بالابلوک و پشت رود وجود دارد اما در ولسوالی بکوا به دلیل گستره وسیع نفوس طالبان برای خرید و فروش سلاح، روز مشخصی تعیین نشده بلکه در آن ولسوالی، همه‌شنبه بازار است یعنی در هر زمان که میل برای خرید سلاح داشتید، می‌توانید به دست بیاورید."
بیشتر خریداران این وسایل مردم عام اند.
پیکا، کلاشینکوف، راکت انداز، دهشکه و در برخی مواقع رنجرهای نیروهای امنیتی پُلیس؛ تجهیزات جنگی اند که خریدشان در آن مناطق آزاد می‌باشد.
این موضوع چیزی‌ست که غوث‌الدین نورزی ولسوال قبلی بکوا و ولسوال فعلی پشت رود بر آن مُهر تایید می‌زند.
فرماندهان امنیتی در ولایت فراه هم این موضوع را رد نمی‌کنند.
گل‌بهار مجاهد، آمر امنیت این ولایت می‌گوید: بر اساس گزارش‌های کشفی رسیده در چند ولسوالی که سیطره جنگ بر آنان حاکم است، بازار فروش سلاح نیز پُر رنگُ رخ است.
آمر امنیت فراه می‌گوید: "در ولسوالی بالا بلوک افرادی هستند که به شکل سیّار، سلاح برای مردم به فروش می‌رسانند، در ولسوالی خاک سفید در قلعه سرخ بازاری در این زمینه وجود دارد؛ بکوا که مرکز این داد و ستدها می‌باشد."
آقای مجاهد در مورد پا گذاشتن تجهیزات نظامی به این ولایت چنین می‌گوید: بخشی از تجهیزات موجوده برای فروش در آن ولسوالی‌ها، پس از تسخیر پاسگاه‌های امنیتی؛ به دست گروه طالبان می‌افتد.
وی در مصاحبه با وطن 24 از بزرگ‌ترین فرد وارد کننده سلاح به ولایت فراه سخن می‌زند.
آمر امنیت این ولایت بیان می‌دارد: "مولوی عزیز" بزرگترین قاچاق‎چی سلاح در فراه می‌باشد.
"مولوی عزیز والی نام‌نهاد طالبان در ولایت فراه است که در رأس تمامی فروشندگان سلاح قرار دارد، مولوی عزیز از طرف پاکستان برای نا امنی در این ولایت استخدام شده و قسمت بیشتر تجهیزات را پاکستان به این والی نام‌نهاد گروه طالبان کمک می‌کند."
نا امن کردن و شعله‌ور ساختن جنگ‌های بین مردمی، دلیل اساسی برشمرده می‌شود که آقای مجاهد به آن اشاره می‌کند.
او می‌گوید: گروه طالبان می‌خواهند با به راه انداختن بازارهای این‌چنینی در ولسوالی‌های ولایت فراه، دروازه هر خانه را بسوی جنگ‌های میان مردمی باز کند.
آمر امنیت تاکید می‌کند که حکومت در تلاش جمع کردن بساط سلاح فروشان بازار گروه‌های مخالف مسلح دولت است.
او ادامه می‌دهد: "با به راه اندازی عملیات‌های گسترده در نخست می‌خواهیم تمامی نیروهای مخالف حکومت را در چند ولسوالی نا امن از بین برده و با این کار آنان فرصتی نمی‌یابند تا سفره‌ای را برای پروراندن خویش از این راه‌ها پهن کنند."
بکوا، بالا بلوک، پشت رود و خاک سفید کلان‌ترین ولسوالی‌های ولایت فراه اند که در این چند سال اخیر گراف نا امنی در آنان همیشه در حد بالا قرار داشته است.
طالبان گروهی بودند که همچنان در این ولسوالی‌ها بخصوص در بکوا فعالیت داشته است.
طبق آمار تاییده شده رسمی، همین اکنون تنها مرکز ولسوالی بکوا، تحت تسلط حکومت قرار داشته و تمامی روستاهای آن زیر اثر گروه طالبان است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد