دوشنبه, 31 ثور 1397
شناسه خبر:4760
گزارش ویژه وطن24:

عمر آرامش پس از عملیات‌های تصفیه‌ای در غرب افغانستان چقدر است؟

  • انداز قلم
گزارش ویژه

مسئولان امنیتی در حوزه غرب کشور می‌گویند که برای تامین امنیت و مهار نا امنی‌های احتمالی در تابستان پیش رو، چندین عملیات بزرگ تصفیه‌ای در چهار ولایت فراه، غور، بادغیس و هرات شکل می‌گیرد.

مسئولان امنیتی در حوزه غرب کشور می‌گویند که برای تامین امنیت و مهار نا امنی‌های احتمالی در تابستان پیش رو، چندین عملیات بزرگ تصفیه‌ای در چهار ولایت فراه، غور، بادغیس و هرات شکل می‌گیرد.

بنا بر صحبت‌های آنان، این عملیات‌ها پیشگیرانه می‌باشد و ناشی از افزایش تحرکات طالبان نیست.
عبدالرئوف احمدی، سخنگوی پلیس ولایت هرات به خبرنگارمان گفت: 9 ولسوالی در حوزه غرب افغانستان در خطوط سرخ امنیتی هستند و قرار است تا در آینده نزدیک زیر عملیات‌های پاکسازی قرار گیرند.
به بیان او، این ولسوالی‌ها عمدتا در فراه و بادغیس موقعیت دارند ولی قسمت‌هایی از هرات هم شامل این عملیات‌ها هستند.
به احتمال زیاد، ولسوالی شیندند هرات، در برنامه ریزی این مقامات قرار داشته است.
آقای احمدی افزوده که این برنامه‌های نظامی "سرکوب گرایانه" است و می‌تواند ضربات مهلکی را به مخالفان دولت وارد آورد.
وی همچنین از پیش زمینه‌های این عملیات‌های تصفیه‌ای، به افزایش توان قوای مختلف پلیس در ولسوالی‌های غرب کشور اشاره می‌کند.
اما سوال اساسی اینجاست که برپایی و در نهایت خاتمه این عملیات‌ها تا چه اندازه منجر به امنیت دوام دار در یک منطقه می‌شود؟
عبدالله سلجوقی، یکتن از خبرنگاران در هرات به این باور است که کمتر عملیاتی در غرب افغانستان رخ داده که توانسته باشد امنیتی متداوم را به بار بیاورد.
او می‌گوید که این عملیات‌ها منجر به پاکسازی یک منطقه و یا ولسوالی می‌شود اما بقای امنیت پس از عملیات دارای اهمیت بیشتری است.
به گفته او، بی برنامه بودن مقامات امنیتی در مرکز افغانستان دلیل اصلی بی‌نتیجه ماندن عملیات‌های نظامی می‌شود.
آقای سلجوقی اشاره به این می‌کند که اگر دستگاه‌های نظامی کشور دارای راهبرد دراز مدت امنیتی باشند، می‌توان که به آینده امنیتی ولسوالی‌های غرب کشور امیدوار بود ولی تا کنون دیده نشده است که یک منطقه نا امن، پس از عملیات، حداقل برای یک سال در آرامش به سر برده باشد.
این خبرنگار به عنوان مثال از این یاد می‌کند که طالبان چند روز پس از پایان عملیات، آزادانه وارد مناطق پاکسازی شده می‌شوند.
وی همچنین ناکارآمد بودن عملیات‌های تصفیه‌ای را به ضرر اقتصاد ملی و جان مردم می‌داند.
او می‌گوید: "وقتی عملیات‌ها بی نتیجه می‌شوند، ضررهای مالی زیادی به ارگان‌های نظامی و بودجه ملی وارد می‌شود و از سویی دیگر هم جان مردم در این عملیات‌ها به خطر میافتد."
با این همه تامین امنیت و موفق بودن یک عملیات نظامی در غرب افغانستان، بیشتر از این مستلزم چه چیز است؟
ستار حسینی، یکتن از کارشناسان نظامی در غرب افغانستان و بازنشسته وزارت داخله به این معقتد است که ذهنیت سازی مردم از جمله پیش نیازهای یک عملیات تصفیه‌ای در افغانستان و به خصوص غرب کشور است.
او به این باور است که عده زیادی از مردم ولسوالی‌های دور دست، نسبت به نظام و دولت افغانستان بی باور هستند و این بی باوری دلیل اصلی رخنه طالبان در بین مردم است.
به گفته وی، لازمه اساسی تامین امنیت، حمایت مردم از قوای نظامی می‌باشد و این اعتماد می‌بایستی در قدم نخست و پیش از هر عملیاتی به وجود بیاید.
وی در این مورد اشاره به تعیین مسئولان اداری و امنیتی در ولسوالی‌ها می‌کند.
به باور آقای حسینی، می‌بایستی فرماندهان پلیس و ولسوالان ولسوالی‌ها دارای رابطه بسیار نزدیک و مطلوب با مردم باشند و نگذارند که طالبان از شکاف‌ها و بی باوری‌های مردم استفاده کنند.
این کارشناس مسائل نظامی معتقد است که حکومت مرکزی باید در زمینه امنیت، بیشتر از مراکز ولایات، به ولسوالی‌ها توجه نشان دهد، چون با نا امن شدن ولسوالی‌ها، مراکز ولایت‌ها هم صدمه می‌بینند.
در حالی عملیات‌های تصفیه‌ای دولت غرب افغانستان را در می‌نوردد که عملیات سالانه طالبان شاخه ملاهبت الله آخوندزاده، نامش "منصوری" است.
این گروه در بیانیه سالانه خود گفته بود که در این عملیات تمامی ارگان‌های دولتی و افراد نزدیک به دولت هدف قرار داده می‌شوند.
با این همه، تنها طالبان نیستند که نا امنی آفرین برای غرب افغانستان می‌باشند؛ گروه داعش و باندهای ترور، آدمربایی و سرقت، از جمله حلقات خطرساز به شمار می‌روند.
قسمتی عمده‌ای از نا امنی ها در هرات را همین گروه‌های غیر طالبان انجام می‌دهند.
یحیی فولادی

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد