دوشنبه, 25 سرطان 1397
شناسه خبر:4593
در کنار جدال گروه‌های مخالف با دولت؛

اختلافات قومی هم قسمتی از نا امنی‌های غور است

  • انداز قلم
گزارش ویژه

در ولایت غور ده‌ها قضیه اختلافات قومی به ثبت رسیده که در هر قضیه دو یا سه قوم با یکدیگر درگیر هستند.

در ولایت غور ده‌ها قضیه اختلافات قومی به ثبت رسیده که در هر قضیه دو یا سه قوم با یکدیگر درگیر هستند.


عبدالحمید ناطقی، عضو شورای ولایتی غور در گفتگو با خبرگزاری وطن24 گفت: هم‌کنون 17 قضیه قومی در این ولایت وجود دارد که دو یا سه قوم در هر قضیه آن با هم درگیر هستند.
او اختلاف قومی در غور را چالشی جدی عنوان کرده و گفته ریشه آن در نبود آگاهی میان طرف‌های درگیر بوده و عواقب آن کمتر از سوی این طرف‌ها سنجیده می‌شود.
در صورتی که اعضای یک قوم در منطقه‌ای از این ولایت دارای قدرت و مقام دولتی می‌شوند، آن را به عنوان ابزاری برای سرکوب قوم دیگر آن منطقه استفاده می‌کنند.
این سرکوب می‌تواند شامل زورگویی، تجاوز بر مال و حریم اعضای قوم دیگر و حتی خونریزی باشد که بارها هم مشاهده شده دعواهای قومی تلفات انسانی و مالی بر جای گذاشته است.
از جانب دیگر بیشتر درگیری‌های قومی در روستاها و مناطق دور دست غور صورت گرفته، در جاهایی که دولت دسترسی کمتری به آن داشته و رسیدگی به آن هم چالشی جدی بوده است.
عضو شورای ولایتی غور گفته طرف‌های درگیر در منازعات قومی، به وسیله سلاح با یکدیگر روبرو شده و همین امر موجب شده جمعیت زیادی از اهالی روستاها و مناطقی که در آن اختلاف وجود دارد، خانه‌های خود را ترک کنند.
به بیان آقای ناطقی، اکنون خانواده‌های بسیاری در این ولایت هستند که اختلاف قومی آنان را مجبور به ترک دیار کرده و یا هم زندگی روزمره را برای برخی دیگر دشوار ساخته است.
هراس دائم از وقوع جنگی که انگیزه آن قومی است و سنگر گرفتن در مقابل یکدیگر از عادی‌ترین واکنش‌های طرف‌های درگیر است که نشان‌گر دوری از زندگی روزمره آنان است.
آقای ناطقی اشاره کرد که در جریان چند روز اخیر یک هیئت از جانب حکومت مرکزی به غور آمده تا به مشکلات قومی رسیدگی کند و او نیز مسئولیت جمع‌آوری اطلاعات و دادن راهکار به این هیئت را به عهده دارد.
او گفته در جریان این چند روز با شماری از طرف‌ها درگیر در نزاع قومی از طریق تماس تلفونی صحبت شده است.
اداره محلی غور هم از آغاز به کار هیئت رسیدگی به اختلاف‌های قومی خبر داده است.
عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور گفته اعضای این هیئت فرصت زیادی را دارند تا در این ولایت به پرونده‌های بسیاری از اختلاف‌های قومی رسیدگی کنند.
وی بیان داشت که تا اکنون این هیئت با طرف‌های بسیاری دیدار و با بسیاری از طرف درگیر در مسائل قومی گفت‌وگو کرده است.
همچنین هیئت اعزامی از مرکز کشور در نظر دارد تا به منظور رسیدگی بهتر به دعواهای قومی، طرف‌های دخیل را یک‌جای جمع کرده و پس از بررسی و ریشه‌یابی اختلاف در مورد آن تصمیم درست اتخاذ کنند.
سخنگوی والی غور افزود که اداره محلی هم همیشه در تلاش بوده تا به نزاع‌های قومی رسیدگی کند.
اما محمد حسن حکیمی، یک عضو جامعه مدنی غور گفته گرچند آمدن هیئت‌های رسیدگی به نزاع‌های قومی به این ولایت بی‌تاثیر نیست ولی تا زمانی که میان طرف‌های درگیر افراد مسلح وجود داشته باشند، بحران قومی پایان یافتنی است.
به باور او، دولت باید در کنار برنامه‌های حل اختلاف، در خلع سلاح طرف‌های دخیل در نزاع‌های قومی هم برنامه داشته باشند.
آقای حکیمی ادامه داد که باید طرف‌های دخیل در اختلاف‌های قومی موجود در غور باید در حضور دولت و نهادهای معتبر تعهد کنند که به صلح پایبند بوده و آن را زیر پا نخواهند کرد.
قابل یادآوری است که بارها در غور نزاع‌های قومی سبب شده تا تلفات مالی و جانی به بسیاری از مردم این ولایت وارد شده و از طرفی هم مهاجرت خانواده‌های بسیاری را هم به دنبال داشته است.
علی جوادی

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد