شنبه, 05 جوزا 1397
شناسه خبر:4581
جامعه مدنی فراه:

افراد سودجو هزینه طرح‌های زراعتی مناطق نا امن را به جیب می‌زنند

  • انداز قلم
گزارش ویژه

یافته‌های اعضای جامعه مدنی در فراه نشان می‌دهد بسیاری از پروژه‌ها و برنامه‌های زراعتی که به برخی از ولسوالی‌های نا امن فراه اختصاص داده می‌شوند، مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند.

یافته‌های اعضای جامعه مدنی در فراه نشان می‌دهد بسیاری از پروژه‌ها و برنامه‌های زراعتی که به برخی از ولسوالی‌های نا امن فراه اختصاص داده می‌شوند، مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند.


بریالی غفاری، رئیس جامعه مدنی فراه در گفت‌وگو با خبرگزاری وطن24 گفت: بسیاری از وسایل و امکانات زراعتی که برای توسعه کشاورزی و باغ‌داری در ولسوالی‌های نا امن این ولایت اختصاص می‌یابد، مورد استفاده افراد سودجو واقع می‌شوند.
ریاست زراعت فراه برخی برنامه‌ها را برای توسعه و پیشرفت باغ‌داری در بسیاری از مناطق این ولایت روی دست دارد اما برخی از کشاورزان و باغ‌داران در برخی ولسوالی‌های نا امن این ولایت از برنامه‌های یادشده محروم می‌مانند.
رئیس جامعه مدنی فراه به طور مشخص از کسی نام نبرد اما اشاره کرد که برخی از افراد اجرا کننده امکانات و هزینه برنامه‌های زراعتی را که به باغ‌داری و زراعت در ولسوالی‌های نا امن اختصاص داده شده را ربوده و از آن سوءاستفاده می‌کنند.
حق باغ‌داران و کشاورزان از این طریق پایمال شده و به دلیل نا امنی و نبود زراعت هیچ شکایتی هم به مرکز ولایت نمی‌رسد.
آقای غفاری گفته حکومت در فراه بیشتر درگیر مسائل امنیتی بوده و به این‌گونه مسائل کمتر توجه می‌شود.
از جانب دیگر به جز ریاست زراعت برخی از موسسات نیز برنامه‌هایی را برای رشد زراعت روستایی در فراه روی دست دارند اما افرادی که در اجرای آن دست دارند، برخی از هزینه‌ها را برای پروژه زراعتی به مصرف نرسانده و امکانات را در اختیار باغداران و زارعان قرار نمی‌دهند.
اما عبدالمنان متین، رئیس زراعت فراه از سوءاستفاده‌هایی که گفته شده از پروژه‌های زراعتی در مناطق نا امن این ولایت صورت می‌گیرد ابراز بی‌اطلاعی کرد.
به بیان وی، به صورت معمول در مناطقی که پروژه اختصاص می‌یابد باید شرایط و بستر اجرای آن طرح از قبل فراهم باشد.
اداره زراعت در این مورد تحقیق کرده و بررسی می‌کند هزینه و امکاناتی که در منطقه مورد نظر قرار است به مصرف برسد، ثمربخش خواهد بود یا خیر و پس از آن مراحل اجرای طرح زراعتی روی دست گرفته می‌شود.
رئیس زراعت فراه گفته روی مناطقی از این ولایت تمرکز بیشتر صورت می‌گیرد تا هزینه دولت حیف و میل نشده و برنامه زراعتی در آن به ثمر بنشیند.
به عنوان مثال وی به پروژه توسعه زراعتی اشاره کرد که ولسوالی‌های خاک‌سفید و بکواه را در بر می‌گیرد و این طرح در حال بررسی است و هنوز گام‌های اولیه اجرایی آن هم برداشته نشده است.
آقای متین تاکید کرد که به عنوان رئیس زراعت فراه در مورد فساد حساس بوده و اگر با موضوعی از این قبیل روبرو شود، با جدیت در قبال آن واکنش نشان داده و عاملان آن را مورد بازخواست قرار خواهد داد.
اداره محلی فراه هم وجود فساد اداری در بخش‌هایی از این ولایت را در مورد طرح‌های توسعه امور زراعتی رد کرد.
ناصر مهری، سخنگوی والی فراه گفته اگر فساد اندکی هم که در بخش پروژه‌های زراعتی در مناطق نا امن وجود دارد، نگران کننده نیست چرا که هزینه و امکانات به دسترس باشندگان همان مناطق قرار می‌گیرد.
وی با بیان این موضوع اشاره کرد که به دلیل مسئولیت باشندگان محل برای اجرای طرح به منظور توسعه اقتصادی در همان محل، تمام هزینه‌ها به مصرف خواهد رسید.
تمویل کننده‌های مالی هزینه را مطابق نیاز طرح زراعتی به ریاست زراعت فراه داده و ریاست زراعت هم این مقدار هزینه را در اختیار باشندگان قرار می‌دهد و تیم‌های نظارتی این اداره هم آن را مورد بررسی قرار می‌دهند.
سخنگوی والی نیز این موضوع را یادآور شد که ریاست زراعت به منظور بهره‌وری بیشتر پروژه‌ها را به مناطقی اختصاص می‌دهد که امکان اجرای آن وجود داشته باشد.
گفتنی است که چندی پیش هم جامعه مدنی فراه از وجود صنف‌های خیالی سوادآموزی در مناطق ناامن این ولایت خبر داده بودند. هزینه اجرای این صنف‌ها به جیب افراد سودجو سرازیر می‌شود اما خبری از برپایی آن‌ها وجود ندارد.
علی جوادی

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار بخش ها