شنبه, 05 جوزا 1397
شناسه خبر:4563

داعش و طالبان در غور نشست‌های مشترک دارند

  • انداز قلم
گزارش ویژه

سران داعش و طالبان در شمال مرکزِ غور میان یکدیگر رفت و آمد داشته و قرار معلومات به دست آمده این دو گروه در حال مذاکره و هماهنگی با هم هستند.

سران داعش و طالبان در شمال مرکزِ غور میان یکدیگر رفت و آمد داشته و قرار معلومات به دست آمده این دو گروه در حال مذاکره و هماهنگی با هم هستند.


عبدالرحمان عطشان، یک عضو شورای ولایتی غور به خبرگزاری وطن24 گفت: طبق اطلاعاتی که در دست دارد، طالبان و داعش در شمال فیروزکوه با یکدیگر نشست‌هایی داشته و برای هماهنگی بیشتر گفت‌وگو می‌کنند.
مشخص نیست که این گفت‌وگوها به چه منظور انجام می‌شود؛ هماهنگی برای مبارزه با دولت و یا هم گسترش نا امنی در غور.
دو گروه طالبان و داعش در دیگر ولایت‌های کشور همواره با یکدیگر در جنگ بوده‌اند اما در غور گزارش می‌شود که سران این دو گروه یک‌جای با هم دیدار می‌کنند.
به گفته عضو شورای ولایتی غور، احتمال دارد دلیل نشست‌های مشترک طالبان و داعش این باشد که اختلاف‌های موجود میان آنان در این ولایت خاتمه پیدا کند.
آقای عطشان تصریح کرد که شاید هم تقسیم مناطق شمال فیروزکوه از اهداف رفت و آمد سران داعش و طالبان باشد.
ضیاءالدین ثاقب، آمر امنیت فرماندهی پلیس غور هم اشاره کرده برخی گفته‌ها مبنی بر دیدار و نشست‌ها میان طالبان و داعش در این ولایت وجود دارد.
او گفته پلیس آمادگی دارد تا از بروز هرگونه تهدید از جانب دو گروه هراس‌افگن یاد شده در غور جلوگیری کند.
آمر امنیت فرماندهی پلیس غور از تدابیر دفاعی پیش‌گیرانه در برابر تهدیدهای احتمالی از سوی داعش و طالبان سخن گفت اما در مورد اجرای عملیات و برنامه مشخص برای ریشه کن کردن گروه‌های هراس‌افگن موجود در شمالِ مرکز غور اشاره چندانی نکرد.
سال گذشته پس از آن‌که داعش 33 شهروند غور را در منطقه مرغاب این ولایت به رگبار بست، نیروهای امنیتی و دفاعی به همکاری خیزش‌های مردمی عملیاتی را در آن منطقه به راه انداختند اما راه به جایی نبرد و عملیات توقف یافت.
اداره محلی غور، موضوع رفت و آمد و نشست‌های مشترک سران داعش و طالبان در شمال فیروزکوه را تائید کرده است.
عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور گفته تمام گروه‌های هراس افگن در شمال فیروزکوه با یکدیگر رابطه خویشاوندی دارند و همکاری آنان نیز بیشتر به همین موضوع ارتباط می‌گیرد.
وی داعش و طالبان موجود در غور را شعوری نمی‌داند و گفته این گروه‌ها در غور برای اهداف مادی مبارزه می‌کنند.
پیش از این هم برخی از منابع، اعضای داعش در غور را افرادی سودجو دانسته بودند که از سالیان دور به این طرف با دولت مخالفت کرده و از مردم نیز اخاذی کرده و می‌کنند.
سخنگوی والی غور گفته تمام ساکنان منطقه مرغاب در شمالِ مرکز این ولایت با یکدیگر قوم بوده و عده‌ای از آنان در صف طالبان و عده‌ای هم در صف داعش به مبارزه علیه دولت می‌پردازند.
این امکان هم وجود دارد تا برخی از کارمندان دولتی نیز در این منطقه زندگی کنند.
برخی گزارش‌های وطن24 حاکی از آن است که گروه‌های مخالف مسلح دولت در غور امسال با آمادگی بیشتری نسبت به سال‌های گذشته قصد دارند وارد نبرد با نیروهای دولتی شوند. سربازگیری داعش از ولایت‌های شرقی کشور و تبلیغات گسترده این گروه از جمله برنامه‌هایی بوده که به این منطور انجام می‌دهد.
از جانبی هم شمار زیادی از افراد طالبان در برخی از ولسوالی‌های غور مستقر شده‌اند و برای تصرف مرکز ولسوالی‌ها برنامه‌هایی را روی دست دارند. چندی پیش طالبان در نزدیکی مرکز ساغر تجمع کرده داشتند و باشندگان از بلند شدن پرچم سفید این گروه در همان نزدیکی خبر داده بودند.
علی جوادی

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار بخش ها