دوشنبه, 25 سرطان 1397
شناسه خبر:6653
همراه با عکس؛

مردم شهر هرات، نوروز باستانی را جشن گرفتند

  • انداز قلم
اجتماعی

در چند نقطه از شهر هرات مراسم جشن نوروز 1397 با حضور مقامات محلی و مردم ملکی برگزار شد.

در چند نقطه از شهر هرات مراسم جشن نوروز 1397 با حضور مقامات محلی و مردم ملکی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری وطن24، مونسه حسن‌زاده، معاون اجتماعی، سیاسی مقام ولایت هرات می‌گوید: این جشن به پیشنهاد وزارت اطلاعات و فرهنگ و به حکم ریاست جمهوری به صورت رسمی و دولتی سر از امسال در تمام ولایت‌های افغانستان به ویژه هرات برپا شده است.

خانم حسن‌زاده افزود، چند نقطه از شهر هرات، امروز شاهد برگزاری جشن باستانی نوروز است و استقبال گرم مردم از این جشن‌ها هم به چشم می خورد.

محمد ایوب انصاری، فرمانده پلیس هرات هم از نگاه امنیت اطمینان داد و گفت که نیروهای امنیتی تدابیر امنیتی خاصی در این روزها روی دست گرفته‌اند.

وی همچنین می‌گوید که در ولایت هرات، حتی در ولسوالی ها هم پلان های امنیتی روی دست گرفته شده است و از مردم می‌خواهد تا با پلیس این ولایت همکاری های همه جانبه داشته باشند.

از سویی دیگر، آریا رئوفیان، رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات، گفت: "نوروز کهن ترین جشن به جا مانده از دوران باستان سرزمین آریایی است و به قول برخی متون کهن از جمله شاهنامه فردوسی و تاریخ طبری، جمشید، شاهنشاه بلخ باستان، پایه‌ گزار جشن نوروز معرفی شده است."

آقای رئوفیان افزود: در سالی که گذشت ولایت هرات دست آوردهای مهمی را در زمینه های فرهنگی و هنری شاهد بود و به حکم ریاست جمهوری، قرار بر این شد تا عواید بناهای تاریخی هرات در حفظ و مراقبت آنها به مصرف برسد.

شب گذشته برنامه سفره هفت سین و لحظه تحویل سال نو در تکیه حضرت ابوالفضل و امروز هم مراسم جهنده بالا در زیارتگاه سلطان میر عبدالواحد برپا شد.

مراسمی هم در میدانچه تخت سفر هرات برگزار شد که در آن برنامه های تفریحی، هنری و فرهنگی با حضور مقامات محلی و مردم ملکی به اجرا در آمد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد