دوشنبه, 25 سرطان 1397
شناسه خبر:6290
ازدواج جوانان در غور؛

از کابوس هزینه‌ها تا تصمیم جدید شورای علما

  • انداز قلم
اجتماعی

شورای علمای ولایت غور در نشستی برای ازمیان بردن هزینه‌های سنگین ازدواج در این ولایت، قطعنامه‌ای صادر کردند.

شورای علمای ولایت غور در نشستی برای ازمیان بردن هزینه‌های سنگین ازدواج در این ولایت، قطعنامه‌ای صادر کردند.

در این قطعنامه، آمده است که پس ازاین کسی حق ندارد تا مهریه دخترش را بالاتر از چهارصدهزار افغانی تعیین و برای مراسم ازدواج هزینه زیاد در نظر بگیرد.

مولوی محمداسحاق، یک تن از اعضای این شورا به وطن24 گفت: قبل از این، مهریه دختران از هفت صد هزار افغانی شروع و تا یک میلیون افغانی می‌رسید که بیشتر جوانان این ولایت توان پرداخت آن را نداشتند.

در قطعنامه آمده است که برای مراسم ازدواج، یک راس گاو، دو دانه گوسفند، سه بوجی برنج، نان خشک و مقداری هم آب میوه در نظر گرفته شود و درهنگام آوردن عروس جهزیه‌ها به نمایش گذاشته نشود.

همچنین ازمسئولان محلی و عموم مردم خواسته شده که در تطبیق این فیصله و پیش‌گیری ازمهریه‌ها و مصارف بیش از حد، آنان را همکاری نمایند.

قطعنامه شورای علمای غور

حامدالله هدفمند، یکی از باشندگان منطقه آهنگران شهرفیروزکوه، می‌گوید که وی پیش‌گام این فیصله شورای علمای غرب فیروزکوه می‌شود و در نخستین اقدام، خواهرش را با مهریه چهارصدهزار افغانی به نکاح یکی از بستگانش در می‌آورد.

حاجره بشیری، سرپرست ریاست امور زنان غور هم از این فیصله شورای علمای شهر فیروزکوه حمایت کرده و می‌گوید که بیشترین آمار خشونت‌ها دراین ولایت به دلیل بلند بودن مهریه‌ها و مصارف گزاف بوده است.

بلند بودن مهریه دختران و مصرف‌های بیش از اندازه درغور، رسمی است که از گذشته تا کنون درمیان مردم این ولایت جا افتاده و شمار زیادی ازجوانان به همین دلیل مجبور بودند یا ازداوج نکنند و یا هم برای فراهم کردن مهریه به خارج از کشور سفر کنند.

به گفته مسئولان ریاست امور زنان غور، پیش از این هم علمای این ولایت برای کاهش و جلوگیری‌ مهریه‌ها و مصارف گزاف، محدودیت‌هایی را وضع کرده بودند‌ اما نتیجه‌ای درپی نداشته است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد