چهارشنبه, 31 اسد 1397
شناسه خبر:6117

سفر وزیر خارجه ترکمنستان به ولایت هرات

  • انداز قلم
اجتماعی

وزیر خارجه ترکمنستان به هرات سفر کرده و با والی این ولایت دیدار و گفتگو کرد.

وزیر خارجه ترکمنستان به هرات سفر کرده و با والی این ولایت دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش وطن24، به نقل از جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، در این دیدار، پیرامون تقویت روابط دو جانبه دوستی بین دو کشور و همچنان آمادگی‌ها به خاطرافتتاح پروژه تاپی بحث وتبادل نظر شد .

والي هرات از سفر وزير خارجه تركمنستان به این ولایت استقبال نمود و از جديت مسئولان در راستای آمادگی‌های مورد نیاز جهت برگزاری باشكوه مراسم افتتاحيه "تاپی" وهمچنان استقبال گرم از مهمانان خبرداد.

والي هرات گفت: "آمادگی‌‌ها به خاطر برگزاری مراسم افتتاحيه پروژه تاپی در حال تكميل شدن است" .

آقای رحیمی افزود: "تاپي، پروژه صلح وامنيت منطقه است؛ اين پروژه از لحاظ سياسی، اقتصادی وامنيتی از اهميت خاصی برخوردار است" .

این مقام بلند رتبه دولتی، تاکید دارد که مردم هرات آماده برگزاری جشن‌های باشکوه خیابانی به هدف استقبال از این رویداد مهم تاریخی هستند.

رشید مردوف، وزیر خارجه ترکمنستان هم از سفر به ولايت هرات و استقبال مقامات ابراز خرسندی نمود و گفت: "اساس روابط نيک و دوستانه بين دو كشور برادری و دوستی تاریخی است" .

اوگفت: "با افتتاح پروژه تاپی، نه تنها گاز ترکمنستان به افغانستان، پاکستان وهند صادر خواهد شد، بلکه کارساخت تاسیسات مورد نیاز انتقال برق و فيبرنوری هم هم‌زمان با آن آغاز خواهد شد.

او همچنان از تکمیل و بهره‌ برداری خط آهن "سرحد آباد" الی "تورغندی" درآینده نزدیک خبرداد و افزود: "با تکمیل کار پروژه تاپی، دهليز انرژی و ترانسپورت بين‌المللی بين آسيای مركزی و جنوبی ايجاد مي‌شود .

رشید مردوف گفت: "اين دهليز مهم شامل انتقال گاز، برق، خط آهن و فيبرنوری می‌باشد.

وزیر خارجه ترکمنستان با بیان این مطلب که اين رويداد مهم تاريخي، همگرایی را رقم خواهد زد ادامه داد: "به خاطر برگزاری مراسم افتتاحیه تاپی، كارهایی که در ولایت هرات انجام شده است، قابل قدر است.

قرار است کارعملی پروژه تاپی، پروژه تاپ و فیبر نوری که از طریق افغانستان تا پاکستان و هندوستان امتداد پیدا می‌کند، درآینده نزدیک درولایت هرات آغازشود.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار بخش ها