امروز : دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۵

Logo moharram 2

اختصاصی /

آمریکا در افغانستان تروریست پروَری نکند؛ حفظ ارتش‌مان پیشکش

آمریکا در افغانستان تروریست پروَری نکند؛ حفظ ارتش‌مان پیشکش
سه شنبه | ۱۳۹۶/۱۰/۲۶ - ۱۱:۴۷ |
کد خبر : ۶۰۶۰ |
نوشته ها

اخیرآ خبری انتشار یافته که رئیس جمهوری کشور محمد اشرف غنی، در صحبت تلویزیونی با شبکۀ "سی بی اس" آمریکا گفته افغانستان بدون کمک آمریکا مالی نمی‌تواند شش ماه هم ارتش اش را تامین کند.


همچنین رئیس جمهوری در این مصاحبه گفته: "جنگ در افغانستان از جنگ بر ضد اردوها (دو طرف مسلح) به جنگ بر ضد مردم تغییر چهره داده است."
رئیس جمهوری کشور افزوده که 21 گروه دهشت افگن بین‌المللی هم در داخل خاک کشورمان حضور فعال دارند.
آقای غنی از فعالیت کارخانه‌های تولید انتحاری صحبت کرده و تاکید کرده که "ما در محاصره هستیم".
در کنار این همچنین رئیس جمهوری از عزم و ارادۀ قوی مردم، دولت و نیروهای امنیتی در امر مبارزه با این گروه‌ها سخن گفته است.
پرسش نخست؛ اگر کمک مالی آمریکا نباشد گروه‌‌های دهشت افگن در افغانستان فعالیت کرده می‌توانند؟
آنچه رئیس جمهوری کشور به عنوان فرد اول نظام و دولت افغانستان در مصاحبۀ تلویزیونی آمریکایی گفته کاملا بجا است اگر آمریکا کمک مالی نداشته باشد ممکن پلیس، ارتش، امنیت ملی، و کارمندان دولتی دست از کار بکشند چون دولت توان درآمد مصارف‌اش را ندارد.
پرسش دوم، در کنار حمایت دولت و ارتش افغانستان، طالب را چه کسی تمویل می‌کند؟
پرسش سوم؛ داعش توسط کی در خاک افغانستان پرورش می‌یابد؟
پرسش چهارم؛ 21 گروه تروریستی فعال در افغانستان چگونه رُشد کردند؟
و هزار و یک پُرسش مشابه دیگر....
شاید که پاکستان به عنوان یکی از حامیان گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان فعالیت دارد و هر روز این گروه‌ها را پرورش می‌دهد.
اما پُرسش بعدی این است که پاکستان توسط چه کسی حمایت می‌شود؟
طرح جدید دولت ترامپ در ارتباط به افغانستان که فشار آوردن بر پاکستان است را می‌توان یک بازی جدید عنوان کرد، دقیقا مثل یک گیم تازۀ کامپیوتری که در روزهای اول خریداران زیادی دارد و پس از مدتی تبدیل به یک بازی تکراری می‌شود.
آمریکا که یکی از قدرت‌های جهان است، در یک هفته کُل افغانستان را از وجود طالبان پاک کرد و در هفتۀ دوم نظام تشکیل داد و در هفتۀ سوم رئیس جمهوری برای افغانستان تعیین کرد؛ مگر می‌شود که 15 سال با چهار گروه تروریستی مبارزه کند، این کشور ضعیف باشد و تروریستان قوی؟
این قصه به اندازه‌ای مسخره است که اکنون یک فرد مطلقا بی‌سواد هم با برخورد به این ادعاها پرسش‌های مطرح شده را در ذهن مرور می‌کند.
امروز اگر ما ارتش مصرفی داریم که دستمزد ماهوارشان سرسام آور است؛ به دستور آمریکا و با پالیسی فرماندهان آمریکایی بنا شده است.
مگر دیگر کشورها پس از رهایابی از استعمار چگونه ارتش ساختند و دولت ایجاد کردند؟ پس آنچه که آمریکا وِرد زبان کرده و حمایت - حمایت می‌کُند؛ بازی‌های جدیدی است که ممکن میباشد ما تا بحال با آن آشنا نیستیم.
اینکه در قسمت‌هایی از بازسازی، معارف، دانش‌، و آزادی‌های فردی و اجتماعی آمریکا در افغانستان کار کرده، شکی نیست اما چیزهایی را گرفته که امروز همۀ مردم این سرزمین حاضراند جان دهند و آنرا داشته باشند.
آرامش و امنیت یکی از آن نیازهای مردم است.
اینکه آمریکا امروز پاکستان، فردا ایران، پس فردا چین و هفتۀ دیگر روسیه را زیر فشار می‌گیرد به نام طرح جدید دولت ترامپ در امر مبارزه و آرامش را باید با یک "تکیه کلام قدیمی" مطابقت داد.
"هم به نَل می‌زَند و هم به میخ"
نوشته شده در: خبرگزاری وطن24

telegram

3

D Do new

6