جمعه, 29 سرطان 1397
شناسه خبر:5848
تلنگری به والی بادغیس!

در بادغیس، خفقان اطلاع رسانی به اوج خود رسیده است

  • انداز قلم
اجتماعی

شماری از نهادهای حامی حقوق خبرنگاران، ژورنالیستان غرب کشور و اعضای شورای ولایتی بادغیس، به شدت ناراضی از روند اطلاع‌رسانی در این ولایت هستند.

شماری از نهادهای حامی حقوق خبرنگاران، ژورنالیستان غرب کشور و اعضای شورای ولایتی بادغیس، به شدت ناراضی از روند اطلاع‌رسانی در این ولایت هستند.

آنان می‌گویند که "خفقان شدید" در فضای اطلاع‌رسانی ولایت بادغیس، حاکم است و این قضیه، کار را به جایی رسانده که ارتباط رسانه‌ها را به داخل این ولایت قطع کرده است.

پدرام قاضی زاده، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در غرب کشور، در گفتگویی با خبرگزاری وطن24، گفت: "این که مسئولان محلی بادغیس به خبرنگاران و یا حتی مردم اطلاع‌رسانی نمی‌کنند، مسئله‌ای است که از مدت‌ها پیش، وجود داشت؛ ما شکایت‌های زیادی را در این رابطه داشته‌ایم."

به بیان وی، این عملکرد مسئولان اداره محلی و به ویژه شخص والی، نشان دهنده این است که یا از قانون خبر ندارند و یا هم اگر خبر دارند، به آن عمل نمی‌کنند که این از لحاظ قانونی، جرم پنداشته می‌شود.

آقای پدرام، گفته است که برای حل این مسئله، رایزنی‌ها ادامه دارد و امیدواری بر این است که با فشار مسئولان مرکز کشور، اداره محلی بادغیس مجاب به اجرای قانون در بخش اطلاع‌رسانی شود.

از سویی هم علی جوادی، خبرنگار خبرگزاری وطن24، می‌گوید که مسئولان پاسخ‌گو در بادغیس، یا به تماس‌های او جواب نمی‌دهند و اگر هم جواب می‌دهند، در سوال دوم، با بی‌اعتنایی و بی‌احترامی، تماس را قطع می‌کنند.

او می‌گوید که ولایت بادغیس، در بدترین وضعیت اطلاع‌رسانی نسبت به دیگر نقاط غرب افغانستان به سر می‌برد و کتمان حقایق از سوی مسئولان دولتی به شدت دیده می‌شود.

این خبرنگار تاکید می‌کند در صورت اینکه مسئولان رسمی و پاسخ‌گوی بادغیس، به او اطلاع‌رسانی نکنند، مجبور است که برای روشن شدن واقعیت‌های رویدادهای این ولایت، به منابع دست دوم و یا سوم مراجعه کند.

اما این تنها خبرنگاران و نهادهای حامی رسانه نیستند که از خفقان اطلاع‌رسانی در بادغیس شکایت دارند.

ناصر نظری، عضو شورای ولایتی بادغیس، تائید می‌کند که مسئولان محلی ولایتش، عقیده‌ای به اطلاع‌رسانی ندارند.

او می‌گوید: "ما هم به خوبی درک کرده‌ایم که مسئولان اداره ولایت، نمی‌خواهند که مردم از اتفاقات این ولایت با خبر باشند؛ ما این مسئله را در جلسه‌ها شورای ولایتی مطرح خواهیم کرد تا این مشکل برطرف شود."

آقای نظری، شورای ولایتی بادغیس را همکار خوب با رسانه‌ها و به ویژه خبرگزاری وطن24 می‌داند و گفته تا کنون، اطلاعاتی که به دست‌شان می‌رسید را در اختیار جامعه رسانه‌ای قرار داده‌اند.

خواستیم تا در مورد این ادعاها، با احمد امیری، سخنگوی والی بادغیس گفتگویی را انجام دهیم ولی با وجود تماس‌های مکرر، او جواب نداد.

محمدانور اسحاقزی هم به تماس‌های پیاپی خبرگزاری وطن24، پاسخی را نداده است.

اما شراف الدین مجیدی، رئیس دفتر والی بادغیس، تنها در یک جمله کوتاه گفت: "پیام شما را شنیدم و برای حل این مشکل با مسئولان ولایت بادغیس، صحبت خواهم کرد.

با وجود اینکه حکومت افغانستان خود را حامی حقوق آزادی بیان می‌داند اما در بسیاری از مناطق همچون همین ولایت بادغیس، اثری از این اعتقاد وجود ندارد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد