جمعه, 29 سرطان 1397
شناسه خبر:5847
خطیب نماز جمعه جبرئیل هرات:

سران کشورهای اسلامی در قبال امور حساس مسلمانان موضع واحد داشته باشند

  • انداز قلم
اجتماعی

خطیب نماز جمعه مسجد جامع جبرئیل هرات در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تاکید کرد که سران کشورهای اسلامی باید در قبال امور حساس و مشترک مسلمانان تصمیم واحد داشته باشند.

خطیب نماز جمعه مسجد جامع جبرئیل هرات در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تاکید کرد که سران کشورهای اسلامی باید در قبال امور حساس و مشترک مسلمانان تصمیم واحد داشته باشند.

به گزارش وطن24، حجت الاسلام والمسلمین محمد یزدانی، خطیب نماز جمعه جبرئیل با اشاره به اوضاع کنونی منطقه گفت که تصمیم‌های اتخاذ شده از سوی سران و رهبران کشورهای اسلامی تاثیری بسیار بر سرنوشت مسلمانان دارد.

او تاکید کرد که سران این کشورها باید در امور مشترک و حساسی که سرنوشت مسلمانان به آن گِره خورده است، تصمیم‌های درست و یکپارچه را اتخاذ کنند و منافع مسلمانان را در نظر داشته باشند.

خطیب نماز جمعه جبرئیل این نکته را بسیار حساس و اساسی عنوان کرده و از آن به عنوان وظیفه دینی حاکمان اسلامی یاد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین یزدانی با استناد به آیات قرآن که در مورد وحدت و یکپارچگی تاکید شده است گفت تصمیم واحد و همدلی مسلمانان و رهبران آنان از جانبی عزت را برایشان در پی خواهد داشت و از طرف دیگر بر قدرت‌های دنیا تاثیرگذار است.

وی نشست سران کشورهای اسلامی در ترکیه را یادآور شد که به منظور موضع‌گیری در برابر تصمیم رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل برپا شده بود.

به گفته آقای یزدانی، در نشست ترکیه سران کشورهای اسلامی موضع‌گیری خوبی را داشتند و در برابر صحبت‌های رئیس جمهور آمریکا به درستی ایستادگی از خود نشان دادند که این موضوع قطعا بر سرنوشت مسلمانان و مردم فلسطین اثر مثبت خواهد داشت.

خطیب نماز جمعه جبرئیل در ادامه خطبه‌ خود به فرارسیدن روزهای آخر ماه ربیع الاول و سالروز بنای مسجد النبی توسط پیامبر اسلام(ص) اشاره کرد و بیان داشت که نخستین اقدام پیامبر پس از هجرت، بنای مسجد بود.

حجت الاسلام والمسلمین آقای یزدانی بیان داشت که در زمان رسول خدا(ص)، تمام امور دینی، سیاسی، اقتصادی، آموزشی و فرهنگی در مسجد برنامه‌ریزی می‌شد و این مکان از ارزش و اهمیت بالایی در آن زمان میان مسلمانان برخوردار بود.  

او ادامه می‌دهد که در فرهنگ اسلامی در مورد مسجد دو واژه وجود دارد: نخست ساخت بناسازی مسجد و دوم مبناسازی آن است.

آقای یزدانی گفت که امروز در واژه اول که بناسازی است، مسلمانان به خوبی عمل کردند و همین حالا حتی در تمام کشورهای اسلامی به شمول افغانستان، مسجدهای باشکوهی از نگاه معماری و ساختمان وجود دارد اما چیزی که برای مسجد مهم است تنها بناسازی آن نیست و مبناسازی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

خطیب نماز جمعه جبرئیل می‌گوید متاسفانه مسلمانان کمتر به این کاربرد از مسجد توجه کرده‌اند و این مکان را صرف برای نماز، عبادت و دیگر مراسم دینی از جمله ختم قرآن کریم، فاتحه، جشن‌ها، عزادازی‌ها و دیگر امور دینی در نظر گرفته‌اند و در این راستا هم به خوبی عمل کردند و قابل ستایش است.

حجت الاسلام والمسلمین یزدانی اما گفت که به جز مراسم عبادی و دینی، هیچ‌کار دیگری در مسجد انجام نمی‌شود، وی تاکید داشت بر مبحث آموزش و بیان کرد که امروز نشانی از این موضوع در مساجد دیده نمی‌شود در حالی که در زمان پیامبر اسلام(ص) یکی از پایه‌های مهم و استوار آموزش برای مسلمانان، مسجد بود.

وی گفت که باید برنامه‌ریزی شود تا کودکان، نوجوانان و جوانان در بخش‌های مهم علمی و دینی آموزش ببینند و با الگو گرفتن از شیوه پیامبر اسلام(ص)، مسجد را به یک پایگاه علمی تبدیل کنند.

آقای یزدانی افزود که اگر در قبال مسجد کوتاهی صورت بگیرد، مسلمانان به ویژه عالمان دینی مسئولیت دارند و باید به پیشگاه خداوند(ج) پاسخگو باشند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد