جمعه, 29 سرطان 1397
شناسه خبر:5668

مواد سوختی عامل بزرگ آلودگی‌های محیط زیستی در هرات

  • انداز قلم
اجتماعی

هوای سرد پاییزی صبح این روزهای هرات، حکایت از آمدن زمستان و استفاده بیشتر از مواد سوختی را دارد.

هوای سرد پاییزی صبح این روزهای هرات، حکایت از آمدن زمستان و استفاده بیشتر از مواد سوختی را دارد.


مواد سوختی‌ که کارشناسان محیط زیستی در هرات، عدم معیاری بودن ‌شان را نگران‌ کننده می‌خوانند.
عبدالرحیم امید، استاد دانشگاه هرات می‌گوید: مواد سوختی از قبیل ذغال سنگ، گاز و ذغال بلوط که با درصدی بیشتری، مردم در این ولایت از آنان استفاده می‌نمایند، دارای گازات مضره بسیاری بوده و معیاری نبودن‌ این مواد سوختی اصل موضوعی‌ست که باید بگونه جدی پی‌گیری شود.
به گفته این کارشناس محیط زیست، عدم معیاری بودن استخراج، تولید و بدون بررسی راهی‌ شدن مواد سوختی به بازار فروش، از مشکلات عمده‌ای می‌باشد که برای شهروندان هرات ضرربار می‌باشند.
آقای امید تاکید می‌کند که کنترول وسیعی باید از سوی مسؤولان در این زمینه انجام شود تا از ضررهای گازهای مضره جلوگیری شود.
با این حال مقام‌ها در ریاست محیط زیست ولایت هرات، از تنها مواد سوختی که برای آنان بیش از همه نگران کننده‌تر است نام می‌برند.
حامد الهام مدیر اطلاعات و ارتباط عامه ریاست محیط زیست این ولایت می‌گوید: "تنها مواد سوختی که برای ولایت هرات نگران کننده است، ذغال سنگ است که این سوخت آلودگی بسیار زیادی را به بار می‌آورد که کاربن مونو اکساید و بعضی گازات مضره دیگری از آن بیرون می‌شوند و ما کوشش کردیم تا مراکزی که از این گازها استفاده می‌کنند مجهز به دستگاه تصفیه‌کن باشند و همان فیلتر با کیفیت هنوز ساخته نشده، هر مرکز تجارتی که آن‌ها فیلتر خریداری کردند، فیلترها زیاد کار نداده است."
آقای الهام از مسؤولان مربوطه خواهان است تا مواد با کیفیت وارد و یا بررسی درستی بر استخراج مواد سوختی داشته باشند.
از سوی دیگر، رییس معادن ولایت هرات می‌گوید: ذغال سنگ قبل از قرارداد برای فروش، زیر چند مرحله معاینه‌های لابراتواری قرار می‌گیرد.
ضیاالحق پوپل رییس معادن بیان می‌کند: "تمام مراحل سنجش معیاری و با کیفیت بودن ذغال سنگ صورت گرفته و از سوی ریاست معادن هرات کنترول می‌شود تا به شکل استندرد وارد بازار شده و مردم بطور تصفیه شده خریداری نمایند."
مسئله آسیب‌های احتمالی برخی مواد سوختی به محیط زیست هرات و شهروندان این ولایت، درحالی مطرح می‌شوند که برخی کارشناسان محیط زیستی در هرات این مورد را یک مسئله نگران کننده برای بیشترشدن آلودگی‌های محیط زیستی این ولایت می‌دانند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد