پنج شنبه, 28 سرطان 1397
شناسه خبر:5642

برگزاری آزمون دوره ماستری اداره و تجارت در دانشگاه هرات

  • انداز قلم
اجتماعی

نخستین آزمون راه‌یابی به دوره کارشناسی ارشد یا ماستری در دانشکده اقتصاد دانشگاه هرات برگزار شد.

نخستین آزمون راه‌یابی به دوره کارشناسی ارشد یا ماستری در دانشکده اقتصاد دانشگاه هرات برگزار شد.

صبح امروز 200 متقاضی برای نشستن در صنف‌های این دوره، به رقابت پرداخته تا از زیر فیلتر چندین مرحله امتحان رد شوند.

مسئولان دانشگاه هرات به وطن24 می‌گویند: دوره ماستری دانشکده اقتصاد در بخش اداره و تجارت می‌باشد و قرار است برای سال نخست، 30 تن به این دوره راه ‌یابند که شامل 15 استاد دانشگاه و 15 لیسانس می‌باشند.

عبدالله یمائی، معاون علمی این دانشگاه گفته هدف از راه اندازی این برنامه، بلند بردن سطح تحصیلی و تدریس در رتبۀ بالاتر از لیسانس، یعنی ماستری در دانشگاه هرات می‌باشد.

او در ادامه می‌افزاید: "ما 250 نفر متقاضی داشتیم که از این میان 200 تن شارت لیست شدند که شرایط ورود به برنامه را دارند و قرار است بر روی 15 سِت رقابت کنند."

یمائی، در مورد معیارهای پذیرش چنین می‎گوید: "کسانی می‌توانند در این امتحان شرکت کنند باید از رشته‌های علوم اجتماعی سند لیسانس داشته باشند و مختص برای فارغان دانشکده اقتصاد نیست، دانستن زبان انگلیسی، تجربه کاری و همچنان داشتن 65 درصد نمره دوره تحصیلی، از جمله شرایط نشستن روی صندلی امتحان می‌باشند."

در همین حال دو تن از اشتراک‌ کننده‌گان در این آزمون رقابتی، برپایی دوره ماستری در رشته اداره و تجارت را موثر می‌خوانند.

اویس واعظی، باور دارد که دوره ماستری می‌تواند خلاهای موجوده را در بخش‌های تجربی مدیریت و تجارت بلند برده و زمینۀ کاریابی را بیشتر سازد.

هم‌زمان عبدالرحیم روشن‌یار، یکی دیگر از متقاضیان می‌گوید شروع ماستری در دانشکده اقتصاد هرات می‌تواند روزنه امیدی برای کسانی باشد که مشتاق فراگیری دوره ماستری و دریافت سند آن می‌باشند.

از دید وی، این موضوع می‌تواند از هزینه‌های گزاف سفر به دیگر کشورها جهت گرفتن سند کارشناسی ارشد نیز جلوگیری نموده و موثر واقع شود.

با این روی، جاوید تقی‌پور استاد در دانشکده اقتصاد دانشگاه هرات می‌گوید: " بر اساس استراتیژی وزارت تحصیلات عالی کشور، 50 درصد از بورسیه‌های دوره ماستری به استادان دانشگاه‌های افغانستان داده می‌شود بنا بر این از مجموع تعداد 30 امتیاز دوره ماستری در بخش اداره و تجارت دانشگاه هرات، 15 امتیاز آن برای اساتید دانشگاه‌های چندین ولایت زون غرب و دیگر ولایت‌ها درنظر گرفته شده است."

این دور نخست برنامه ماستری یا کارشناسی ارشد در دانشکده اقتصاد دانشگاه دولتی ولایت هرات می‌باشد.

برنامه ماستری در بخش اداره و تجارت دانشکده اقتصاد به کمک دانشگاه "دِنوِر" ایالات متحده آمریکا برپا شده و قرار است تا 15 روز دیگر با تدریس استادان دانشگاه هرات و دانشگاه "دِنوِر" آمریکا، آغاز شود.

از چند سال به این‌سو، در دانشکده‌ ادبیات دانشگاه هرات نیز دوره‌های ماستری برگزار می‌شود.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد