پنج شنبه, 28 سرطان 1397
شناسه خبر:5274

گدایی شغل است یا یک نیاز؟ افزایش دستانی که به سمت مردم هرات دراز می‌شود

  • انداز قلم
اجتماعی

- بیا این هم ده روپیه!
تو را به خدا قسم کمی بیشتر کمک کن، من به تازگی رد مرز شده‌ام و کرایه راه خود را ندارم!
- ببین برادر من! همین 10 دقیقه پیش به یکی دیگر پول دادم؛ برو و خدا مشکلت را حل کند.
من امشب نه نان برای خوردن دارم و نه هم جایی که بروم، هتل هم که پول می‌خواهد، خدا به تو بیشتر بدهد، کمی بیشتر خیر و خیرات بده...

- بیا این هم ده روپیه!
تو را به خدا قسم کمی بیشتر کمک کن، من به تازگی رد مرز شده‌ام و کرایه راه خود را ندارم!
- ببین برادر من! همین 10 دقیقه پیش به یکی دیگر پول دادم؛ برو و خدا مشکلت را حل کند.
من امشب نه نان برای خوردن دارم و نه هم جایی که بروم، هتل هم که پول می‌خواهد، خدا به تو بیشتر بدهد، کمی بیشتر خیر و خیرات بده...

این صحبت‌هایی است که شاید کمتر فردی در هرات با آن مواجه نشده باشد.
تعداد بی شمار افراد متکدی در این روزهای ولایت هرات صدای اعتراض مردم را بلند کرده است.
به گزارش وطن24، این افراد در سطح شهر و به خصوص چهارراهی‌ها و پارک‌ها بیشتر دیده می‌شوند که با اصرار سعی دارند از مردم پولی را به دست بیاورند.
رامین، یکی از هرات‌نشینان معتقد است که تمامی افرادی که در سطح شهر دیده می‌شوند، متکدی نیستند و عده‌ای این روش را به عنوان شغل برای خود انتخاب کرده‌اند.
او می‌گوید: "من دیگر با این وضعیت به راحتی نمی‌توانم که به یک پارک بروم و لحظه‌ای را استراحت کنم؛ آنان همیشه میایند و تا زمانی که پولی را به دست نیاورند، من را رها نمی‌کنند."
به بیان وی، دیده می‌شود وقتی که به یکی از آنها مبلغی را کمک می‌کنم، چند نفر دیگر هم که از دوستان او هستند، برای گرفتن پول مراجعت می‌کنند.
رامین معتقد است که این نوع فعالیت به نحوی گروهی بودن آنان را نشان می‌دهد که دارای یک رهبر و یا سرگروه هستند.
این باشنده هرات از دولت می‌خواهد که راه حلی مناسب و منطقی را در این زمینه روی دست بگیرد.
اما مسئولان محلی هرات با خیالی آسوده‌تر در مورد مقابله با این پدیده صحبت می‌کنند.
جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید که دو اداره هلال احمر و ریاست کار و امور اجتماعی، مشغول رسیدگی به مبحث متکدیان هستند.
او می‌گوید که قرار است تا با ایجاد زمینه‌های شغلی برای این افراد، روند تکدی‌گری در هرات کمتر شود.
وی همچنین از این خبر می‌دهد که قرار است تا برای کودکان کار و کودکانی که به خاطر نیازمندی دست به گدایی می‌زنند، امور خیریه‌ای صورت بگیرد و این قشر تحت نگهداری باشند.
آقای فرهاد علاوه بر این، می‌گوید که برای کمرنگ کردن تکدی‌گری در هرات باید کارهای فرهنگی انجام شود و ضمن ادارات حکومتی، مردم هم در این راستا تلاش کنند.
با این همه شماری از آگاهان امور بر این باورند که مشکل تکدی‌گری در ولایت هرات مسئله‌ای پیش پاک افتاده نیست و باید کارهای دقیق تری صورت بگیرد.
پدرام قاضی زاده، یکی از خبرنگاران ولایت هرات معتقد است که در این زمینه باید در ابتدا سروی‌هایی انجام شده تا افراد واقعا نیازمند در میان این افراد شناسایی شود.
به بیان او، طبیعی است که عده‌ای از افراد متکدی که در سطح شهر دیده می‌شوند، واقعا نیازمند بوده و عده‌ای دیگر به این کار به عنوان یک شغل نگاه می‌کنند.
او بهترین راه برای حل این موضوع را تشکیل یک کمیسیون دولتی همراه با فعالان مدنی و نهادهای خیریه‌ای می‌داند که در این زمینه به صورت پیاپی و جدی عمل کنند.
با این همه از مهمترین نگرانی‌های دیگری که این افراد در سطح شهر به وجود آورده‌اند، به استخدام درآمدن آنان در گروه‌های خرید و فروش مواد مخدر و یا حتی سرقت است.
مسئله دست داشتن شماری از این افراد در خرید و فروش مواد مخدر غیر قابل انکار است و تا کنون هم پلیس چندین قضیه را شناسایی کرده است.
علاوه بر این چندی پیش و همزمان با مهاجرت ده‌ها خانواده پاکستانی به ولایت هرات، روند نسبتا عجیبی از تکدی‌گری در این ولایت به چشم می‌خورد.
این قضیه به نهایتا سه سال پیش بر می‌گردد و درست در همان زمان موج وسیعی از انتقادات مردمی سبب شد که این افراد به یک باره از سطح شهر هرات ناپدید شوند.
حالا کمتر دیده می‌شود که متکدیان خارجی در هرات فعالیت داشته باشند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد