جمعه, 01 سرطان 1397
شناسه خبر:5224

کوچی‌ها در مناطقی از هرات اجازۀ رفت و آمد به کسی را نمی‌دهند

  • انداز قلم
اجتماعی

مناطق بسیاری در هرات وجود دارد که کوچیان از آن به عنوان علفچر استفاده کرده و اجازه نمی‌دهند شخص دیگری در آن‌جا رفت و آمد داشته باشد.

مناطق بسیاری در هرات وجود دارد که کوچیان از آن به عنوان علفچر استفاده کرده و اجازه نمی‌دهند شخص دیگری در آن‌جا رفت و آمد داشته باشد.

محمد عارف اسحاق‌زی، آمر کوچی‌های هرات به وطن24 گفت: مردم کوچی در تمام ولسوالی‌های هرات حضور داشته و زمین‌های وسیعی را تحت نام علف‌چر در اختیار دارند.
وی بیان داشته زمین‌هایی که در اختیار کوچیان قرار دارد در ملکیت فردی قرار ندارد و به همین علت آنان در مناطقی از هرات خیمه برپا کرده و زندگی می‌کنند.
آمر کوچی‌های هرات بیان داشت در صورتی که فرد دیگری قصد تصرف و یا زندگی کردن در مناطق اختیار داشته کوچیان را داشته باشد، مردم کوچی ممانعت خواهند کرد.
آقای اسحاق‌زی گفت که اگر نیاز باشد کوچیان حتی به زور سلاح سرد نیز از مناطقی که از آن به حیث علف‌چر استفاده می‌کنند، محافظت می‌کنند.
وی ادامه داد که در برخی موارد زورمندان هم توسط کوچیان از مناطق مورد استفاده آنان رانده شدند و خشونت‌هایی هم در این ارتباط به وقوع پیوسته است.
اما غلام محمد رحمانی، رئیس عدلیه هرات گفته کوچیان تنها مدت محدودی از سال را حق دارند در زمین‌هایی که در مکلیت افراد و یا دولت قرار ندارد، بود و باش داشته باشند و یا از آن به عنوان علف‌چر استفاده کنند.
او تأکید کرد که هیچ فردی به شمول کوچیان حق ندارد تا از یک زمین "عامه" به‌شکل دائمی استفاده کند و یا هم آن را به‌تصرف درآورد.
گرچند به گفته رئیس عدلیه هرات تاکنون هیچ پرونده‌ای در رابطه با غصب زمین از سوی کوچیان وجود ندارد اما در صورت مشاهده کدام موردی، برخورد جدی با افراد مظنون صورت خواهد گرفت.
هرات دارای شرایط مناسب برای زندگی کوچیان است، به‌صورت معمول مردم کوچی این ولایت را هم به علت شرایط آب و هوایی مناسب و هم به علت زمینه کاری آن انتخاب می‌کنند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد