چهارشنبه, 31 اسد 1397
شناسه خبر:5219
با افزایش کشت مواد مخدر:

کشت فرآورده‌های زراعتی در غور کاهش چشمگیر داشته است

  • انداز قلم
اجتماعی

با افزایش کشت مواد مخدر در غور، کشت دیگر محصولات کشاورزی در غور کاهش داشته است.

با افزایش کشت مواد مخدر در غور، کشت دیگر محصولات کشاورزی در غور کاهش داشته است.

عبدالحمید ناطقی، عضو شورای ولایتی غور به خبرگزاری وطن24 گفت: امسال در بسیاری از مناطق این ولایت کشت مواد مخدر به شکل قابل ملاحظه افزایش یافته است و در کنار آن کشت دیگر محصولات زراعتی با کاهش روبرو شده است.
به بیان او، در سال‌های گذشته مردم بیشتر به کشت گندم، لوبیا، عدس، کچالو و دیگر نیازهای زراعتی خود می‌پرداختند اما امسال کاشت و برداشت این فرآورده‌ها کاهش قابل ملاحظه داشته است.
عضو شورای ولایتی غور ادامه داد که تداوم کشت مواد مخدر، پیامدهای ناگواری برای این ولایت در پی خواهد داشت و حتی قشر کشاورز جامعه هم رو به مصرفی شدن خواهند رفت.
بهای مناسب مواد مخدر در بازارها دلیل اصلی کشت گسترده مواد مخدر از سوی مردم غور عنوان می‌شود. هر کیلوگرام از این مواد توسط قاچاقچیان نزدیک به 15هزار افغانی خریداری می‌شود.
آقای ناطقی گفته اگر فرآورده‌های کشاورزی مورد نیاز مردم در غور، توسط خود آنان کشت نشود ناچار به بازارهای بیرونی روی آورده و از این طریق نفع نیاز کنند.
وی این موضوع را ضربه‌ای سنگین به اقتصاد مردم غور خوانده و بیان داشت که باید با عوامل کاهش کشت فرآورده‌های زراعتی مقابله هدفمند انجام شود.
در جلسه‌های مختلف اداری در غور بارها به ضرورت مبارزه با کشت مواد مخدر اشاره شده است.
نماینده مردم در شورای ولایتی غور گفت: "در یک جلسه اداری ولایت این موضوع را مطرح کردم که باید کشت مواد مخدر با کنترل بازارهای آن متوقف شود. اگر بهای مواد مخدر در بازارها کاهش یابد مردم تمایلی برای کشت آن نخواهند داشت."
آقای ناطقی افزود که تا زمانی که کشت مواد مخدر برای یک دهقان سودآور باشد او دیگر کشت دیگر فرآورده‌ها را کنار خواهد گذاشت.
عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور هم گفته امسال 50درصد کشت فرآورده‌های کشاورزی در غور کاهش یافته است.
او افزایش کشت مواد مخدر در مناطق مختلف و خشکسالی را دو دلیل عمده کاهش کاشت و برداشت فرآورده‌های زراعتی در غور عنوان کرده است.
سخنگوی والی غور گفت که امسال اداره محلی برنامه‌هایی را برای از میان برداشتن کشت مواد مخدر به کمک بزرگان قومی، عالمان دینی و جوانان در برخی از مناطق غور به راه انداخته بود و نیروهای امنیتی هم بیش از 150جریب زمین زیر کشت این مواد را از بین بردند.
آقای خطیبی یادآور شد که مواد مخدر در برخی از مناطق که زیر کنترل طالبان است دارای بازارهای خرید و فروش است اما در مناطق نسبتا امن قاچاق‌چیان از راه‌های کوهستانی و به وسیله موتورسایکل مواد مخدر را انتقال می‌دهند.
این موضوع سبب شده تا دست دولت در کنترل بازارهای خرید و فروش مواد مخدر در غور کوتاه باشد.
برخی از گزارش‌ها حاکی است که مواد مخدر بیشتر از شمال به جنوب ولایت غور انتقال می‌یابد و از این طریق به دیگر ولایت‌ها از جمله هلمند فرستاده می‌شود.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار بخش ها