دوشنبه, 31 ثور 1397
شناسه خبر:4796

خیابان آزاری و رسوم قدیمی، مانع حضور دختران در مکاتب غور می‌شود

  • انداز قلم
اجتماعی

مقامات در اداره محلی غور می‌گویند حضور دخترها در مکاتب این ولایت ناچیز است و این کم بودن حضور آنان برای شان قناعت بخش نیست.

مقامات در اداره محلی غور می‌گویند حضور دخترها در مکاتب این ولایت ناچیز است و این کم بودن حضور آنان برای شان قناعت بخش نیست.


غلام ناصر خاضع والی غور از کم‌رنگ شدن حضور دختران درمکاتب این ولایت به دلیل پا برجا بودن سنت‌های قدیمی و خیابان آزاری خبر می‌دهد.
آقای خاضع درصحبت به خبرگزاری وطن 24 می‌گوید: در بسیاری از ولسوالی‌ها و حتی مرکز این ولایت دخترها نمی‌توانند به گونه گسترده به مکاتب حضور پیدا کنند و این موضوع نگران کننده است.
به گفته والی غور درکنار اینکه دختران حضور فزیکی نا چیز به مکاتب دارند همچنان کیفت درسی نیز در مکاتب این ولایت قابل قبول نیست.
او یکی از دلایل عدم حضور گستردۀ دختران در مکاتب را خیابان آزاری‌ها عنوان کرده است.
با این حال هاجره بشیری، مدیر حقوق ریاست امور زنان غور نیز از کمرنگ بودن حضور دختران درمکاتب انتقاد می‌کند.
به گفته بشیر با آنکه آن‌ها با همآهنگی موسسات همکار برخی آگاهی‌ها را برای حضور دخترها در مکاتب داده اند اما این آگاهی تاثیر نداشته است.
خانم بشیری می‌افزاید بیشتر دختران در ولایت غور پس از صنف پنجم با مخالفت خانواده‌های شان برخورد می‌کنند.
به گفته وی تمام آماری که در مورد حضور دختران در مکاتب غور، ازسوی ریاست معارف به نشر می‌رسد غیر واقعی است.
اما خلیل احمد مبارز سرپرست ریاست معارف غور ادعاهای مبنی بر حضور کم دختران درمکاتب را رد کرده و می‌گویند که اکنون حضور دختران در مکاتب افزایش یافته است.
به گفته سرپرست معارف غور قبل از این در برخی از ساحات تهدات امنیتی متوجه شماری ازمکاتب بوده است اما اکنون این تهدیدات نیز رفع گردیده است.
غور درغرب کشور یکی از پرچالش‌ترین ولایات برای زنان محسوب می‌شود و بر بنیاد گزارش‌های ریاست معارف غور اکنون بیش از 79700 شاگرد دختر در186 باب مکتب این ولایت مصروف یادگیری هستند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد