سه شنبه, 01 جوزا 1397
شناسه خبر:3915

کاهش حاصلات زراعتی به دلیل عدم ساخت جاده در غور

  • انداز قلم
اجتماعی

دوری راه‌ها و نبود جاده‌های مواصلاتی، باعث کاهش رونق کشاورزی در ولایت غور شده است.

دوری راه‌ها و نبود جاده‌های مواصلاتی، باعث کاهش رونق کشاورزی در ولایت غور شده است.
انیسه غیور، یک عضو شورای ولایتی غور به خبرگزاری وطن24 گفت: کشاورزان این ولایت در روستاها و ولسوالی‌ها، با وجود برداشت خوب از فرآورده‌های کشاورزی خود، نمی‌توانند محصولات‌شان را به بازارها برسانند.
به بیان او، در این ولایت گندم، جواری و کچالو با کیفیت خوبی برداشت می‌شود اما فاصله زیاد محل برداشت این محصولات و بازارها، کشاورزان را دچار چالش کرده‌است.
غیور می‌گوید: جاده‌هایی که در ولسوالی‌های غور وجود دارند، از کیفیت خوبی برخوردار نبوده و حتی این امکان وجود ندارد که محصولات کشاورزی از روستاها به مرکز این ولایت انتقال یابد.
وی گفت: "ما در بازارهای خود از نگاه محصولات زراعتی هیچ چیز را از خود نداریم."
این عضو شورای ولایتی غور اشاره کرد که جاده مواصلاتی کابل - هرات که از مسیر ولایت غور عبور می‌کند، ساخته شود می‌توان بسیاری از مشکلات اقتصادی مردم غور را برطرف کرد.
او بیان داشت که موضوع جاده ارتباطی کابل-هرات بارها از سوی مقام‌های مختلف و نمایندگان مردم حوزه غرب با ریاست اجرائیه و رئیس جمهور در میان گذاشته شده اما تاکنون اقدام عملی در این راستا صورت نگرفته است.
عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور هم با تائید این موضوع گفته در تمام ولسوالی‌های غور، تنها 12 کیلومتر جاده به صورت اساسی ساخته شده است.
او می‌گوید که این موضوع سبب شده تا مشکلات زیادی در بخش اقتصادی و زراعتی برای مردم غور به وجود آید.
خطیبی در رابطه به جاده کابل - هرات گفت: دیگر بخش‌های این جاده در ولایت هرات و بامیان کار آغاز شده و تنها در ولایت غور ساخت این جاده، دست نخورده باقی مانده است.
به بیان وی، در ولایت بامیان این جاده پخته شده و مسیر هرات-چشت نیز قسمتی از آن است، توسط ایتالیایی‌ها ساخته می‌شود.
سخنگوی والی غور تاکید کرد که با ساخت جاده کابل-هرات، دهلیز شمال و غرب کشور گشوده شده و از نگاه اقتصادی، مردم غور و ولایت‌های غربی کشور را با دگرگونی همراه خواهد ساخت.
جاده کابل-هرات که گردندی‌وال نامیده می‌شود، 700 کیلومتر طول دارد و غرب افغانستان را به مرکز وصل می‌کند.
تکمیل شدن این جاده، تاثیرات فراوانی را برای تجارت و اقتصاد کشور در پی خواهد داشت.
علی جوادی

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد