امروز : پنج شنبه ۲۴ عقرب ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۷

Logo moharram 2

اختصاصی /

طرح مخفیانه ترامپ برای غلبه بر داعش رو شد

طرح مخفیانه ترامپ برای غلبه بر داعش رو شد
شنبه | ۱۳۹۵/۱۲/۲۸ - ۱۰:۵۷ |
کد خبر : ۶۶۹۰ |
امنیتی

یک رسانه امریکایی در گزارشی به استناد مقام‌ها و کارشناسان آگاه، جزئیاتی از طرح اصطلاحاً مخفیانه دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا برای مبارزه با گروه تروریستی داعش را ارائه کرده است.
بامداد امروز شنبه (۲۸ حوت) گزارش شده که ترامپ بارها راهبرد اوباما در برابر داعش را "شکست‌خورده" خوانده و گفته بود برنامه‌ای "مخفیانه" در این زمینه دارد اکنون طرحی پیشنهاد داده که کاملاً شبیه همان راهبرد دولت قبلی است.
دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا بارها در جریان رقابت‌های انتخاباتی از برنامه دولت مستقر این کشور برای مبارزه با گروه تروریستی داعش انتقاد کرده بود. وی اما، در پاسخ به سوالات مکرر درباره اینکه چه راهکاری برای مبارزه با داعش دارد از طرحی مخفیانه سخن گفته و ادعا کرده بود که تمایلی به افشای جزئیات آن ندارد.
شبکه خبری "ان‌بی‌سی نیوز" در گزارشی به استناد مقام‌ها و کارشناسان آگاه جزئیاتی از طرح اصطلاحاً مخفیانه» ترامپ برای مبارزه با داعش را ارائه کرده است.
اما دو مقام امریکایی پس از بررسی اسنادی در همین رابطه به ان‌بی‌سی نیوز گفته‌اند طرح دونالد ترامپ، ظاهراً چیزی غیر از اجرای شدیدتر همان طرح باراک اوباما، رییس‌جمهور سابق امریکا نیست.
منابع آگاه گفته‌اند برنامه ترامپ در واقع بر ادامه بمباران مواضع داعش، افزایش حمایت از نیروهای محلی برای بازپس‌گیری موصل در عراق و در نهایت رقه در سوریه، از بین بردن منابع درآمد داعش و به ثبات رساندن مناطق باز‌پس‌گرفته شده استوار است.
دو کارشناس مسائل نظامی می‌گویند از این بابت نگرانند که طرح جدید ناکافی است و وعده ترامپ برای نابودی داعش در زمان کوتاه را محقق نمی‌کند.
دیو دپتولا، ژنرال بازنشسته نیروی هوایی امریکا که یکی از طراحان حملات هوایی امریکا در جنگ عراق بوده با انتقاد از برنامه ترامپ گفته که بایستی حملات علیه داعش را شدت بخشید.
دیپتولا می‌گوید:"اگر شما داعش را به عنوان یک پیکر ببینید، راهبرد فعلی ما مثل این است که ما به انگشت‌ها و نوک پای آنها حمله کنیم".
به نوشته ان‌بی‌سی نیوز، نکته شایان توجه در شباهت طرح ترامپ با اوباما این است که ترامپ در رقابت‌های انتخاباتی بارها راهبرد اوباما در مبارزه با داعش را به انتقاد گرفته و آن را "شکست‌خورده" خوانده بود.
او در یکی از سخنرانی‌هایش گفت:"ما باید از همین حالا شروع کنیم و پیش‌بینی‌ناپذیر عمل کنیم. ولی آنها نابود خواهند شد. اگر من انتخاب شوم، داعش نابود می‌شود و خیلی زود این اتفاق می‌افتد".
ترامپ در برابر پرسش‌های مکرر برای توضیح درباره اینکه چه برنامه‌ای برای غلبه بر داعش مد نظر دارد با بیان اینکه نمی‌خواهد دستش برای تروریست‌ها رو شود از پاسخگویی طفره رفته بود.

telegram

3

D Do new

6