پنج شنبه, 28 سرطان 1397
شناسه خبر:6662
همراه با آلبوم عکس:

چشمک دوم اسماعیل خان به طالبان/میزبان گفتگوهای صلح با طالبان خواهم بود

  • انداز قلم
سیاسی

محمداسماعیل خان، از رهبران مطرح جهادی در افغانستان و وزیر پیشین انرژی و آب کشور برای دومین بار از طالبان خواست که با مجاهدین وارد مذاکره شوند و از این طریق به صلح فکر کنند.

محمداسماعیل خان، از رهبران مطرح جهادی در افغانستان و وزیر پیشین انرژی و آب کشور برای دومین بار از طالبان خواست که با مجاهدین وارد مذاکره شوند و از این طریق به صلح فکر کنند.

به گزارش خبرگزاری وطن24، او این صحبت‌ها را امروز بعد از ظهر در چهاردهمین سالروز کشته شدن میرویس صادق، فرزند ارشدش در میان شمار زیادی از مجاهدین و مردم بیان کرد.

اسماعیل ‌خان در حرف‌های خود، باری دیگر طالبان را به مذاکره با مجاهدین فراخواند و گفت که این گفتگوها را در خارج از کشور انجام ندهند.

این در حالی است که طالبان در اعلامیه خود پس از صحبت‌های روز 24 حوت اسماعیل خان، به صورت سربسته چراغ سبز به درخواست این فرمانده جهادی نشان دادند ولی به درب دفترشان در قطر اشاره کرده بودند.

حالا اسماعیل خان می‌گوید که می‌تواند همراه با دیگر سران جهادی، میزبان گفتگو با طالبان در افغانستان باشد.

وی خطاب به طالبان گفته است که پاکستان هیچگاه نمی‌تواند برای این گروه سرانجام خوبی را به بار بیاورد و در حد و اندازه دو ابرقدرت غرب و شرق هم نیست.

او علاوه بر این از دولت هم خواسته است که نسبت به گفتگوهای میان مجاهدین با طالبان پیرامون صلح، "حسادت" نکند و بگذارد که این کار رقم بخورد.

کمتر رخ داده است که یک فرمانده جهادی در کشور، این چنین و به این گونه صراحت، خواهان گفتگوی مستقیم با طالبان شده باشد.

علاوه بر این اسماعیل خان به طالبان هم گفته است که با دست برداشتن از جنگ و روی آوردن به صلح، به حضور خارجی‌ها در کشور پایان دهند.

با این حال وزیر پیشین انرژی و آب کشور در سخنانی مشابه با حرف‌های روز 24 حوت خود، از جامعه جهانی هم خواست که بیشتر از این حکومت وحدت ملی را پشتیبانی نکند.

او همچنین از سران حکومت وحدت ملی هم خواسته که تا موعد مقرر پایان این حکومت، بر سر کار باشند و پس از آن استعفا دهند.

زمانی که حدودا سه ماه دیگر به پایان می‌رسد.

وی بیان کرده که اگر پس از سه ماه دیگر، حکومت انتقالی شکل نگیرد، انتخابات یک و نیم سال دیگر، غیر مشروع و فاقد ارزش خواهد بود.

محمداسماعیل خان همچنین انتقاداتی را هم از شهرک‌هایی در اطراف شهر هرات داشت که به عقیده او در آنجا تروریستان حضور دارند و از همین مناطق دست به ترور و ایجاد نا امنی در هرات می‌زنند.

او در کنار این خواستار شد تا حکومت محلی و مردم هرات به دنبال ایجاد بند پاشدان باشند.

این فرمانده جهادی در دیگر بخش‌های صحبت حدودا 45 دقیقه‌ای‌اش، به تفرقه اندازی‌هایی زیر نام قوم در کشور اشاره کرد و گفت که این اتفاقات برای افغانستان خطرناک است.

وی بیان کرد که عده‌ای با استفاده از این ترفندها به دنبال منافع خود هستند ولی مردم باید با نهایت هوشیاری از این امور جلوگیری کنند.

گفتنی است که در این مراسم شماری از مقامات دولتی از جمله، معاون سیاسی – اجتماعی ولایت هرات، رئیس اداره ارشاد، حج و اوقاف و فرماندهان جهادی هم سخنرانی داشتند.

بیشتر صحبت‌های آنان در مورد مقام شهید و جایگاهش در نزد خداوند و مردم بود.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد