دوشنبه, 25 سرطان 1397
شناسه خبر:6661

تاکید بر وحدت و همگرایی در نشست دوستانه نوروزی کنسولگری ایران در هرات

  • انداز قلم
سیاسی

در دیداری که به مناسبت فرارسیدن نوروز باستانی و سال جدید خورشیدی در کنسولگری ایران در ولایت هرات صورت گرفت، شمار زیادی از علمای دینی، متنفذین، مسئولان اتحادیه‌های صنفی، فرهنگیان و اقشار مردمی حضور یافتند.

در دیداری که به مناسبت فرارسیدن نوروز باستانی و سال جدید خورشیدی در کنسولگری ایران در ولایت هرات صورت گرفت، شمار زیادی از علمای دینی، متنفذین، مسئولان اتحادیه‌های صنفی، فرهنگیان و اقشار مردمی حضور یافتند.

به گزارش خبرگزاری وطن24، محمود افخمی رشیدی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات در صحبت‌های خود با اقشار مختلف، تاکید بر وحدت و همگرایی میان مردم و دولت‌های دو کشور کرد.
وی بیان کرد: "مردم افغانستان و ایران به خوبی از حال همدیگر باخبر هستند و می‌توانند که بیشتر از هر کس و یا کشور دیگری برای همدیگر مرحم و همدرد باشند."
به گفته او، کنسول‌گری ایران هم بنا بر همین اصل، از تمام توان خود استفاده خواهد کرد که این نزدیکی‌ها بیشتر شکل بگیرد و حسن نیت، به معنای واقعی متجلی شود."
آقای افخمی در کنار این از حذف ضمانت‌های نقدی صدور ویزا و رفع آزمایش‌های سلامت، به عنوان اقدامات کشورش برای بروز دوستی هرچه بیشتر با افغانستان نام برد.
این دیپلمات ایران در کشورمان، همچنین از مردم افغانستان و مخصوصا ولایت هرات به عنوان مردمی عزت‌مند و مهمان نواز یاد کرد.
همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین موسی رضایی، رئیس شورای علمای تشیع ولایت هرات، ضمن تبریک سال نو و نوروز باستانی، بیان کرد که وحدت اسلامی از جمله لازمه‌های حیاتی جهان اسلام و به خصوص افغانستان است که می‌بایستی در سال جدید، تقویت بیشتری شود.
وی که معاون شورای اخوت اسلامی هرات هم می‌باشد، تاکید کرد که برنامه‌های جدی روی دست می‌باشد تا از طریق این نهاد انسجام میان پیروان مذاهب در این ولایت بیشتر شود.
علاوه بر این روحانی سرشناس، ده‌ها تن از علمای دینی هرات از جمله مسئولان حوزه علمیه صادقیه  هم که در این نشست حضور داشتند، تاکید بر تقریب هرچه بیشتر میان مذاهب کردند.
در همین حال شمار زیادی از فرهنگیان، بازرگانان و اهل کسبه ولایت هرات در صحبت‌های خود ضمن قدردانی از خدمات اخیر کنسول‌گری ایران در زمینه صدور ویزا، خواهان این شدند که بنا بر حُسن دوستی و همکاری‌های متقابل، این خدمات بیشتر شود.
علاوه بر این شماری از فرهنگیان ولایت هرات، در قالب شعرخوانی و گفتگوهای خودمانی، نوروز باستانی را از مهمترین مشترکات میان دولت ملت ایران و افغانستان دانستند.
به گفته آنها، افغانستان و ایران مدت زیادی نیست که از هم جدا شده‌اند و نه تنها در گذشته، بلکه در حال حاضر هم خویشاوندی‌ها و گره‌های دوستی محکمی میان دو کشور وجود دارد.
گفتنی است که علمای دینی، نهادهایی از جمله اتحادیه صرافان، اتحادیه واردکنندگان مواد نفتی، اتحادیه مواد غذایی، مسئولان مرکز خدیجه‌الکبری(س)، مدیران و آموزگاران مکاتب مختلف و دیگر اقشار مردمی هرات در این نشست دوستانه حضور داشتند.

 

inside tel banner

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد