چهارشنبه, 30 جوزا 1397
شناسه خبر:6337
محمد اسماعیل خان:

تمام قد پشتیبان استاد عطامحمد نور هستیم – حکومت مراقب باشد اشتباهی را نکند

  • انداز قلم
سیاسی

محمد اسماعیل خان، از رهبران برجسته جهادی و وزیر پیشین انرژی و آب کشور به حکومت افغانستان هشدار داد در صورت اینکه اعتراضات از شمال افغانستان به دفاع از استاد عطامحمد نور، به راه بیافتد، مطمئنا دیگر ولایت‌ها هم به جمع آن می‌پیوندند.

محمد اسماعیل خان، از رهبران برجسته جهادی و وزیر پیشین انرژی و آب کشور به حکومت افغانستان هشدار داد در صورت اینکه اعتراضات از شمال افغانستان به دفاع از استاد عطامحمد نور، به راه بیافتد، مطمئنا دیگر ولایت‌ها هم به جمع آن می‌پیوندند.

این هشدار تنها به رئیس جمهور و اطرافیانش نبود بلکه کشورهای خارجی که حضور نظامی در افغانستان هم دارند، مخاطب آن هستند.

این گفته‌ها در مراسمی که به مناسبت بیست و ششم دلو، سالروز خروج نظامیان شوروی از کشورمان برگزار شده بود، مطرح شد.

محمد اسماعیل خان در جمع شمار زیادی از مجاهدین و افراد با نفوذ غرب کشور گفت: "ما از استاد عطامحمد نور حمایت می‌کنیم و به نفع دولت است که به جای انحصار قدرت، به مردم و ناجیان این سرزمین مراجعه کند."

او بیان کرده در زمان حکومت داوودخان هم اشتباهی کوچک که منجر به اعتراض‌ها و در نهایت کودتا شد و جنگ‌هایی چهار دهه‌ای را به بار آورد، نباید از سوی حکومت فعلی سر بزند.

این رهبر مطرح جهادی افزوده که نباید قدرت و تصمیم گیری‌ها تنها به تیم ارگ و کسانی که رئیس جمهور را در انتخابات همکاری کردند خلاصه شود و بهترین شیوه همکاری گرفتن از سران دلسوز کشور است.

محمد اسماعیل خان همچنین به مناسبت سالروز خروج قوای اشغالگر شوروی از افغانستان صحبت‌هایی را داشت.

او گفت که اگر در آن زمان یک ابرقدرت از کشورمان خارج شد اما حالا دو ابرقدرت که آمریکا و اروپا هستند وارد کشورمان شده‌اند.

انتقاد تند اسماعیل خان به بمباران هوایی قوای خارجی هم بود که در نقاط مختلف افغانستان شکل گرفته است.

وی می‌گوید که این روش جنگی به جز ایجاد تلفات به مردم بی‌دفاع و ملکی دیگر ثمری را ندارد و آسیب خاصی را به طالبان نمی‌رساند.

وزیر پیشین انرژی و آب کشور خواهان این شد که برای رفع چالش‌های امنیتی افغانستان، باید از نیروهای جهادی که بهترین یاور کشورمان هستند، کمک گرفت.

امروز این سخنان محمداسماعیل خان به شکل کم سابقه‌ای مطرح شده است.

او در پایان صحبت‌هایش، همچنین این سه بیت شعر را به خوانش گرفت که برای خیلی‌ها از جمله قوای خارجی مستقر در افغانستان بدون معنی نخواهد بود.

از آنروز این خانه ویرانه شد

که نان آورش مرد بیگانه شد

بسوزد در آتش گرت جان و تن

به از زندگی کردن و زیستن

اگر مایه زندگی بندگی است

دو صد بار مردن به از زندگی است

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد