دوشنبه, 25 سرطان 1397
شناسه خبر:6297
سرکنسول ایران در مراسم 22 بهمن در هرات:

در مبارزه با تروریزم ائتلافی با صداقت باید شکل بگیرد

  • انداز قلم
سیاسی

در مراسمی که به مناسبت سی و نهمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ولایت هرات برگزار شده بود، سرکنسول ایران در این ولایت بر مبارزه مشترک و ایجاد ائتلافی صادق در منطقه بر علیه تکفیر و تروریزم تاکید کرد.

در مراسمی که به مناسبت سی و نهمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ولایت هرات برگزار شده بود، سرکنسول ایران در این ولایت بر مبارزه مشترک و ایجاد ائتلافی صادق در منطقه بر علیه تکفیر و تروریزم تاکید کرد.

محمود افخمی رشیدی، سرکنسول ایران در ولایت هرات، در نخست انقلاب اسلامی را تنها مربوط به ایران ندانست و تاکید کرد که این اتفاق بزرگ تاریخی، برای رهایی مردم مظلوم دنیا و به خصوص مسلمانان از چنگ مستکبران بوده است.

وی بیان کرد که این انقلاب از زمان آغازش تا کنون در شدیدترین تحریمات و حملات کشورهای زورگوی دنیا قرار داشته ولی "به فضل الهی" نه تنها متوقف نشد، بلکه با قدرت فراوان به راه خود ادامه داد.

این دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در هرات، افغانستان را به عنوان کشوری یاد کرد که بیشترین مشترکات و دوستی‌ها را با کشورش دارد و تاکید کرد که دولت و مردم ایران از هر حادثه خونبار در کشورمان غمگین و اندوهناک می‌شوند.

آقای افخمی همچنین در بخش مبارزه با تروریزم، از عبارت "به کار بردن صداقت" استفاده کرد و گفت که مبارزه با این پدیده، نیاز به راستی کاری دارد.

او به این امیدواری کرد که برای مقابله با "تکفیر و تروریزم" باید ائتلافی "دارای صداقت" شکل بگیرد تا بساط این نا به سامانی‌ها از کشورهای اسلامی و سطح بین‌الملل برچیده شود.

وی همچنین از حمایت دولت ایران از حکومت وحدت ملی خبر داد.

سرکنسول ایران در ادامه از همکاری‌های کشورش به افغانستان یاد کرد و گفت که پروژه‌های بزرگی همچون خط آهن هرات – خواف، آسفالت سرک ابونصر فراهی، اعطای بورسیه‌های تحصیلی به اساتید دانشگاه و افراد متقاضی علم در هرات، از جمله مهمترین اقداماتی بوده که حسن نظر و عمق دوستی‌ها را نشان دهد.

از سویی هم محمدآصف رحیمی، والی هرات در این مراسم انقلاب اسلامی ایران را باعث اصلی بیداری امت اسلامی در نقاط مختلف جهان به رهبری امام خمینی(ره) دانست.

او کشورهای ایران و افغانستان را به عنوان میراث داران اصلی "خراسان کهن" یاد کرد و گفت: روابط دو کشور دارای عمیق‌ترین حد ممکن است و با وجود اشتراکات فراوان، قابل از بین رفتن نمی‌باشد.

والی هرات مبادلات اقتصادی و ترانزیتی ایران و افغانستان را در سطح منطقه بی‌مانند دانست و تصریح کرد: "با پایان کار ساخت خط آهن هرات – خواف، این مبادلات به سطح بسیار بالاتری خواهد رسید."

آقای رحیمی همچنین صلح در افغانستان را منتج به صلح در منطقه دانست و تاکید کرد که در کنار افغانستان، کشورهای همسایه، به خصوص ایران در این امر همکاری کنند.

گفتنی است که در این همایش افراد فراوانی از اقشار مختلف از جمله علمای دینی، ادارات دولتی، نمایندگان پارلمان، وکلای شورای ولایتی، فعالان مدنی، بزرگان قومی، بازرگانان و اهل کسبه حضور داشتند.

انقلاب اسلامی ایران در 22 دلو سال 1357، به رهبری امام خمینی(ره) به پیروزی رسید.

انقلابی که با اهداف دینی و با رای مردم شکل گرفت و تا کنون هم پایدار مانده است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد