پنج شنبه, 28 سرطان 1397
شناسه خبر:5771
سازمان خط نو در هرات:

نگران فعالیت‌های داعش هستیم؛ حکومت جدی باشد

  • انداز قلم
سیاسی

سازمان خط نو در ولایت هرات در مورد فعالیت‌های تروریستی ابراز نگرانی کرده و گفته است که گسترش اقدامات داعش در افغانستان، به ضرر مردم ختم می‌شود.

سازمان خط نو در ولایت هرات در مورد فعالیت‌های تروریستی ابراز نگرانی کرده و گفته است که گسترش اقدامات داعش در افغانستان، به ضرر مردم ختم می‌شود.

 

به گفته مسئولان این نهاد، دولت باید با تمام توان خود با این گروه مقابله کند و نگذارد که افغانستان به سرنوشت عراق و سوریه دچار شود.

به گزارش وطن24، ناصر گلرانی، مسئول سازمان خط نو در یک کنفرانس خبری گفت: پس از اینکه فرماندهان نظامی غربی خبر دادند که افغانستان به عنوان پایتخت داعش انتخاب شده، این نگرانی به وجود آمده که در آینده چه وضعیتی به بار میاید.

به گفته او، ضمن دولت افغانستان، کشورهای منطقه و فرا منطقه هم باید برای مقابله با داعش وارد میدان شوند.

در جنگ عراق و سوریه، تنها روسیه و ایران از کشورهای منطقه بودند که با داعش وارد نبرد شدند.

این دو کشور در نهایت توانستند که بساط داعش را از این دو کشور جمع کنند.

مسئول سازمان خط نو همچنین برای دولت افغانستان راه کارهایی را هم پیشنهاد داده که مهمترین‌شان مقابله جدی با حلقات تروریستی و نظام مند سازی مدارس دینی غیر قانونی است.

او می‌گوید اکثر افکار افراطی از برخی مدارس دینی در افغانستان و خارج از کشور ترویج داده می‌شود و باید حکومت این قضیه را جدی‌تر از گذشته بگیرد.

همچنین داوود عرفان، کارشناس ارشد روابط بین الملل و آگاه مسائل منطقه، افغانستان را به عنوان پلی عبوری برای داعش دانسته که می‌خواهد از این طریق به نقاط استراتژیک روسیه، یعنی آسیای میانه برسد.

به گفته او، افغانستان نمی‌تواند که همانند عراق و سوریه برای داعش باشد؛ به این دلیل که داعش در آنجا به چاه‌های نفت و منابع عایداتی دیگری دسترسی داشت که افغانستان آنها را ندارد.

به بیان وی، در افغانستان نیروهای داعشی که همان طالبان قدیم هستند، همگی بومی می‌باشند و این دلیل دیگری از مغایرت جنگ افغانستان با جنگ عراق و سوریه است.

آقای عرفان همچنین دلایل شکست داعش در سوریه و عراق را نبرد مستقیم ایران و روسیه و شکل گیری بسیج‌های مردمی می‌داند.

با این حال مسئولان دولتی هرات معتقدند که در این ولایت، بستری مناسبت برای فعالیت‌های داعش وجود ندارد.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید: "داعش در هرات لانه ندارد، چند حمله‌ای هم که توسط این گروه صورت گرفته، عاملانش از خارج این ولایت آمده بودند."

او خبر می‌دهد که نیروهای امنیتی هرات در بسیاری از مواقع، مانع فعالیت‌ها و اجرای نقشه‌های گروه‌های تروریستی شده‌اند و این روند همچنین با قوت خود ادامه دارد.

فعالیت‌های گروه داعش بیشتر اماکن مقدس و علمای دینی را هدف گرفته است.

هرات از مناطقی است که قربانی زیادی را در این راه داده است.

در این اواخر بسیج‌های مردمی هم به کمک نیروهای امنیتی هرات آمده‌اند تا با داعش مقابله بهتری شود.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد