پنج شنبه, 28 سرطان 1397
شناسه خبر:5623
عضو شورای ولایتی:

در چند کیلومتری مرکز غور، بیرق طالبان بالای بام‌ها دیده می‌شوند

  • انداز قلم
سیاسی

منطقه "پشته فیاق" در مرکز ولایت غور به تازگی از کنترل نیروهای امنیتی و خیزش‌های مردمی خارج شده و به تصرف طالبان درآمده است.

منطقه "پشته فیاق" در مرکز ولایت غور به تازگی از کنترل نیروهای امنیتی و خیزش‌های مردمی خارج شده و به تصرف طالبان درآمده است.

حمیدالله متحد، عضو شورای ولایتی غور به وطن24 گفت: از چند روز به این طرف، طالبان به این منطقه حمله کرده بودند که با مقاومت نیروهای خیزش مردمی مواجه شدند.

وی گفته در جریان درگیری چند روزه، هم به خیزش‌های مردمی و هم به طالبان تلفات وارد شده است، هر چند آمار دقیق مشخص نیست اما به احتمال زیاد شش کشته و زخمی از هر دو جانب درگیر به جا مانده است.

این عضو شورای ولایتی غور ادامه می‌دهد: فرماندهی خیزش‌های مردمی موجود در این منطقه را فردی به نام "رئیس احمد خان شویج" به عهده داشت که با برخی از افرادش به طالبان پیوستند.

برخی دیگر از خیزش‌های مردمی نیز پس از شکست مقاومت‌شان در پشت فیاق، منطقه را ترک کردند و متباقی آنان و نیز مردم محل بیعت طالبان را قبول کردند.

آقای متحد علت سقوط منطقه پشت فیاق و قبول بیعت طالبان را از جانب مردم، ضعف شدید نیروهای امنیتی غور عنوان می‌کند.

او بیان می‌کند که مردم دیگر توان مقابله با طالبان را نداشتند و پس از چند روز مقاومت ناچار شدند که با این گروه یکجای شده و بیرق‌های سفید آن را بر بام‌های خود بلند کنند.

این عضو شورای ولایتی غور با انتقاد شدید از دولت گفت که نیروهای خیزش مردمی را در نقاط مختلف غور به گونه درست تمویل و تجهیز نمی‌کنند به همین علت روز به روز جغرافیای بیشتری در اختیار طالبان قرار می‌گیرد.

اقبال نظامی، سخنگوی فرماندهی پلیس غور از سقوط منطقه پشت فیاق در مرکز این ولایت ابراز بی‌خبری کرده است.

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور هم این موضوع را رد نکرده اما گفت که اداره محلی تاکنون گزارشی را در این مورد دریافت نکرده است.

اما طالبان ادعا کرده اند که مردم در منطقه پشت فیاق با این گروه یکجای شده و تعهد کرده اند که با این گروه همکاری داشته باشند.

همچنین این گروه ادعا کرده این منطقه شامل 1500 خانه است که تمام آنها بیعت طالبان را پذیرفته‌ و 150 میل سلاح سبک و سنگین را تسلیم کرده‌اند.

پیش از این هم برخی اعضای شورای ولایتی غور از گسترده‌تر شدن وسعت جغرافیای تحت کنترل طالبان در این ولایت ابراز نگرانی کرده بودند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد