پنج شنبه, 28 سرطان 1397
شناسه خبر:5608

به شکل بی‌پیشینه‌ای، علمای غور حملات هراس افگنانه را محکوم کردند

  • انداز قلم
سیاسی

علمای دینی، سران اقوام و متنفذین غور امروز در نشستی جنگ در افغانستان را نامشروع خوانده و تمام حملات هراس افگنانه را محکوم کردند.

علمای دینی، سران اقوام و متنفذین غور امروز در نشستی جنگ در افغانستان را نامشروع خوانده و تمام حملات هراس افگنانه را محکوم کردند.


علمایی دینی غورمی‌گویند: کشتن افراد ملکی، حمله بر مساجد و راه اندازی حملات ترورستی در کشور جواز نداشته و خلاف آموزه‌های دینی می‌باشد.
محمدشاه مجیدی، رئیس ادارۀ حج و اوقاف غور با اشاره بر حمله مسجد امام زمان کابل و مسجد خواجه‌گان ولسوالی دولینه غور می‌گوید: "بدون شک و تردید که چنین اعمال زشت و شومی یعنی حمله بر مساجد و نمازگذاران ربطی به اسلام نداشته، افراد و گروه‌های که مرتکب چنین اعمال می‌شوند، نه تنها که مسلمان نیستند بلکه، مایۀ شرم و رسوایی به انسان و انسانیت بوده و نیز دشمنان اصلی دین مقدس اسلام هستند."
محمد طاهرصابری، و شمس‌الحق موحد از علمایی دیگر غور نیز حمله بر مساجد و اماکن مذهبی را محکوم کرده وعاملان این حملات را غیرمسلمان می‌خوانند.
این دو عالم دین گفته‌اند: "کسانی‌که از اسلام آگاهی و بر ارزش‌های آن عقیده داشته باشند،‌ هرگز چنین کاری را انجام نمی‌دهند."
این علمان دین از تمام گروه‍‌های مخالف مسلح می‌خواهند تا دست از کشتن افراد بی‌گناه و حمله بر مساجد و اماکن مقدس کشیده و به روند صلح به پیوندند.
این علما و سران اقوام غور در قطعه نامه‌ای،‌ حمله بر نمازگذاران، تخریب مساجد، آتش زدن خانه‌ها و اماکن عامه را نیز محکوم کردند و خواهان جلوگیری چنین حملات شدند.
از سوی هم عبدالحی خطیبی،‌ سخنگوی والی غور نشست علمای این ولایت را یک گام مثبت در بهبود وضع امنیتی دانسته و می‌گوید که چنین نشست‌ها سبب می‌شود تا روحیه "دشمن" ضعیف شده و باورمندی مردم پ نسبت به نظام افزایش یابد.
به گفته علما و سران قومی غور "دشمنان" دین و مردم افغانستان تلاش می‌کنند تا با حمله برمساجد و مسلمانان،‌ بین مذاهب تفرقه افگنی نمایند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد