امروز : یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۵

Logo moharram 2

اختصاصی /

حملات تروریستی در پاریس، اضافه‌تر از ۱۵۰ کشته و بیش از ۲۰۰ زخمی برجا گذاشت

حملات تروریستی در پاریس، اضافه‌تر از 150 کشته و بیش از 200 زخمی برجا گذاشت
شنبه | ۱۳۹۴/۰۸/۲۳ - ۱۰:۰۹ |
کد خبر : ۵۶۰۷ |
حوادث

در نتیجه‌ی انفجار و تیراندازی ساعات پایانی جمعه (۲۲ عقرب) در چند نقطه از شهر پاریس پایتخت فرانسه دست کم 150 نفر کشته و بیشتر از 200 نفر زخمی شده اند. این حملات تروریستی حداقل در هفت نقطه از شهر پاریس بطور همزمان اتفاق افتاده است.

 

ابتدا گزارش شده بود که یک مرد با یک سلاح اتوماتیک به رستوران کامبوج در منطقه یازده پاریس حمله کرده است؛ مردان مسلح پیش از آنکه از سوی پولیس، خلع سلاح شوند ده‌ها گروگان را کشتند.

همزمان در یک رستورانت دیگر در نزدیکی استدیوم ملی فرانسه، جایی که تیم ملی فوتبال فرانسه میزان آلمان است، هدف سه انفجار دیگر بوده است.

گفته می شود که فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه هم برای تماشای این بازی در استادیوم حضور داشته است.

پولیس فرانسه از شهروندان پاریس خواسته است که در خانه‌هایشان بمانند و ۱۵۰۰ نیروی نظامی در سطح شهر مستقر شده‌اند.

پولیس فرانسه پس از انفجار و تیراندازی در شهر پاریس اعلان کرد که پنج نفر از حمله کنندگان کشته شده‌اند.

به دنبال این انفجار و تیراندازی ها؛ دولت فرانسه وضعیت اضطراری اعلام کرده و مرزهای این کشور را بسته است.

تاکنون کسی یا گروهی مسوولیت حمله را به عهده نگرفته و هنوز مشخص نیست آیا این حوادث هماهنگ شده بوده‌ اند و ارتباطی بین آنها وجود دارد یا خیر.

رییس جمهور فرانسه این رویداد را "ترسناک" خوانده وگفت: " باید اطمینان حاصل کنیم آنانیکه به این جرم دست زده اند و می خواهند کشور را ترک کنند، باید دستگیر شوند".

آقای اولاند در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به مردم کشورش گفت که ملت فرانسه به گونه استوار و متحد علیه حمله کنندگان ایستاده خواهد شد.

بارک اوباما، رییس جمهور امریکا لحظاتی پس از رویداد در پاریس، در سخنرانی کوتاه تلویزیونی در واکنش به حملات اخیر در فرانسه گفت که از آنچه در پاریس اتفاق افتاده شدیدا تکان خورده است.

آقای اوباما ضمن ابراز همبستگی با مردم فرانسه گفت که امریکا برای به عدالت کشاندن عاملین حملات پاریس هر چه در توان دارد، انجام خواهد داد.

آقای اوباما گفت: " نمی خواهم در مورد این رویداد گمانه زنی کنم؛ اما اطمینان دارم در روزهای آینده در بارۀ آنچه اتفاق افتاده آگاه خواهیم شد."

رییس جمهور ایالات متحده گفت: " آنانی که فکر می کنند می توانند مردم فرانسه و ارزش های را که فرانسه یی ها به آن پابند اند تهدید کرده و مورد ارعاب قرار دهند، اشتباه می کنند. مردم امریکا قویا در کنار تعهدات مردم فرانسه ایستاده بوده و باید در این مقطع فاجعه بار بگویم که آزادی، مساوات و برادری، تنها ارزش های مردم فرانسه نبوده بلکه ارزش های مشترک همه ما است."

آقای اوباما حملات را "یک وضعیت دلخراش و حمله بر تمام بشریت" عنوان کرد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نیز گفت که به خاطر حملات و خشونت ها در شهر پاریس "تکان خورده است."

آقای کامرون در صفحه تویتر خود نگاشته است: " دعاهای ما با مردم فرانسه است و هر آنچه در توان داشته باشیم برای کمک آنان انجام خواهیم داد."

شورای امنیت ملل متحد نیز حملات در پاریس را "حملات دهشت افگنانۀ وحشیانه و بزدلانه" خوانده آن را محکوم کرده است.

منبع: خبرگزاری جمهور

telegram

3

D Do new

6