پنج شنبه, 28 سرطان 1397
شناسه خبر:5575
سرکنسول ایران در هرات:

شرکت‌های کاروانی به دنبال مال اندوزی در مراسم اربعین نباشند

  • انداز قلم
سیاسی

مسئولان سرکنسولگری ایران در ولایت هرات گفته‌اند که به منظور همکاری در حضور مردم متدین و مومن افغانستان در مراسم بزرگ اربعین حسینی(ع) در کربلا، هرگونه همکاری را با شرکت‌های زیارتی انجام می‌دهند.

مسئولان سرکنسولگری ایران در ولایت هرات گفته‌اند که به منظور همکاری در حضور مردم متدین و مومن افغانستان در مراسم بزرگ اربعین حسینی(ع) در کربلا، هرگونه همکاری را با شرکت‌های زیارتی انجام می‌دهند.

به گزارش وطن24، محمود افخمی رشیدی، سرکنسول این کشور در ولایت هرات در دیدار با مسئولان شرکت‌های زیارتی – کاروانی این ولایت گفت که سفرهای زیارتی مردم عزادار باید دارای معنویت و روح مطهری باشد که فاقد هرگونه مال اندوزی است.

به گفته او، کنسولگری ایران در هرات آمادگی این را دارد تا با کاهش هزینه‌ها و تسریع امور اداری، در زمان مشخص و به موقع، زائران حسینی(ع) در کربلا حاضر شوند.

وی از مسئولان این شرکت‌ها خواست تا منفعت جویی‌ها در این روند را به حداقل ممکن برسانند و نگذارند که بیشتر از حد از زائران پولی به مصرف برسد.

این دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در هرات بیان کرد: "وقتی می‌بینیم که پیرمرد و پیرزنی اندک وسیله ارزشمند خود را به خاطر تهیه هزینه سفر به کربلا فروخته و چیز دیگری را هم ندارند که برای خود نگه دارند، ناجوانمردانه است که از آنها خواسته باشیم، پول بیشتری را بگیریم."

او گفت: به خاطر همکاری در این سفر پر از ارزش و معنویت، هزینه‌های صدور ویزا برای مردم افغانستان و به خصوص غرب کشور، تا 50 درصد کاهش یافته است.

وی در پیوند به این بخش از سخنانش گفت که هیچ یک از مردم افغانستان دیگر لازم نیست که آزمایش خون بدهند و یا پولی را در این زمینه پرداخت کنند.

آقای افخمی همچنین اشاره به این کرد که نمایندگی‌های سیاسی ایران در نقاط مختلف افغانستان تنها به آن عده از افراد ویزا صادر می‌کنند که دارای پاسپورت و ویزای اصلی باشند.

او این قضیه را به این دلیل مطرح کرد که در این اواخر عده‌ای جاعل و سودجو با ساختن پاسپورت و ویزاهای جعلی، در صدد کلاه برداری از مردم بوده‌اند.

این مقام ایرانی در ولایت هرات افزود که آن عده از افرادی هم که به هر دلیلی نتوانستند وارد لیست‌های کاروانی شوند، می‌توانند با معرفی نامه‌ای از سوی یکی از دفاتر مراجع عظام تقلید، امتیازات لازم در بخش صدور ویزا را به دست آورند.

کنگره بزرگ و میلیونی اربعین، همه ساله همزمان با چهلمین سالروز شهادت سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در کربلا برگزار می‌شود.

در این مراسم با شکوه که بنا بر برخی سازمان‌های بزرگ جهانی به عنوان بزرگترین تجمع بشری شناخته شده است، بیش از 20 میلیون تن از مسلمانان و حتی غیر مسلمانان شرکت می‌کنند.

مردم مومن افغانستان هم بخشی از این جمعیت زیاد هستند که به قصد ارادت به نواده مطهر رسول خدا(ص)، پای در سرزمین کربلا می‌گذارند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد