جمعه, 01 سرطان 1397
شناسه خبر:5230

داعش غور توان مالی برای ادامه فعالیت نداشت

  • انداز قلم
سیاسی

فشارهای مالی و تجهیزاتی داعش غور از عمده‌ترین دلایل پیوستن اعضای آن به گروه طالبان بوده است.

فشارهای مالی و تجهیزاتی داعش غور از عمده‌ترین دلایل پیوستن اعضای آن به گروه طالبان بوده است.

عبدالبصیر قادری، معاون شورای ولایتی غور به خبرگزاری وطن24 گفت: پیش از این داعش غور حمایت‌های مالی بیرونی از خارج این ولایت داشت اما به‌تازه‌گی ارتباط آنان با تمویل‌کننده‌گان قطع شده بود.
به گفته وی، ننگرهار که هسته مرکزی مرکز پرورش و حمایت داعش در کشور است به تازه‌گی نتوانسته بود از اعضای خود در ولایت غور حمایت کند.
معاون شورای ولایتی غور بیان کرد که داعش ننگرهار باید از مسیر ولایت‌های شمالی به ولایت غور و شهر فیروزکوه تجهیزات و کمک‌های مالی را به افراد خود می‌رساند.
برخی از ولایت‌هایی که در مسیر اکمالات داعش بودند و بسیاری از مسیرهای شمال شهر فیروزکوه به روی حمایت‌های بیرونی داعش بسته شده بودند.
به بیان آقای قادری، دولت و گروه طالبان این مسیرها را به روی اکمالات داعش بسته بودند. در این میان نقش طالبان در مسدود ساختن مسیر حمایت‌های داعش غور در خاک این ولایت و برخی مناطق بیرون از آن برجسته‌تر عنوان می‌شود.
طبق گزارش‌ها بسیاری از مناطقی هم که داعش در غور از مردم زورگیری و دزدی می‌کرد به دست طالبان سقوط کرده و عواید آنان به دست این گروه افتاده است.
معاون شورای ولایتی غور نیز با اشاره به این موضوع گفت که جنگ‌های موجود میان طالبان و داعش موجب شکست داعش شد و ضعف نیروی جنگی و مالی آنان را به طالبان تسلیم ساخت.
عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور هم از کاهش حمایت‌های مالی داعش این ولایت از ننگرهار که مرکز اصلی شاخه خراسان داعش است خبر داده است.
به بیان وی، در ابتدای آغاز فعالیت داعش غور، بسیاری از فرمانده‌هان آنان به ننگرهار سفر کرده و به‌شکل مستقیم تحت رهبری آنان عمل کرده و حمایت مالی می‌شدند.
گرچند او از کاهش حمایت‌های داعش ننگرهار از افراد آن در غور خبر داد اما گفت که اطلاعات دقیقی در رابطه با قطع کامل ارتباط آنان در دست نیست.
سخنگوی والی غور یادآور شد که تاکنون علت بقای داعش زورگیری و دزدی از مردم بود اما در این اواخر آنان با طالبان یک‌جای شدند.
داعش از سه سال پیش در ولایت غور فعالیت دارد، فرمانده‌های برجسته آن باشنده‌گان اصلی این ولایت می‌باشند که فرد شماره یک آن، "شاه‌ولی خان" در گذشته از فرمانده‌هان طالبان بود.
داعش موجود در غور در جریان یک هفته گذشته بنا بر آنچه منابع این ولایت ضعف نظامی و مالی خوانده‌اند با طالبان یک‌جای شده و زیر پرچم این گروه فعالیت خود را شروع کردند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد