چهارشنبه, 31 اسد 1397
شناسه خبر:5213
همراه با ویدئو - محمداسماعیل خان:

خارجی هایی که آمده‌اند، باید خاکمان را ترک کنند

  • انداز قلم
سیاسی

محمداسماعیل خان، وزیر پیشین انرژی و آب و یکی از رهبران جهادی در غرب کشور استراتژی جدید آمریکا در افغانستان را به باد انتقاد گرفت و به صراحت گفت تا زمانی که آخرین سرباز خارجی از کشورمان بیرون شود، راه شهدا و سرداران جهاد ادامه خواهد داشت.

محمداسماعیل خان، وزیر پیشین انرژی و آب و یکی از رهبران جهادی در غرب کشور استراتژی جدید آمریکا در افغانستان را به باد انتقاد گرفت و به صراحت گفت تا زمانی که آخرین سرباز خارجی از کشورمان بیرون شود، راه شهدا و سرداران جهاد ادامه خواهد داشت.

وی همچنین در مورد استقلال افغانستان بیان کرد که با موجودیت نیروهای ده‌ها کشور خارجی در افغانستان، نمی‌توان به جرات از داشتن استقلال سخن گفت.
این فرمانده جهادی علاوه بر این، خطاب به رهبران حکومت وحدت ملی گفت که از استراتژی آمریکا نسبت به افغانستان خوشحال نباشند و بیشتر به قوت مردم کشورمان اتکا کنند.
محمداسماعیل خان، حضور نیروهای خارجی و به خصوص آمریکایی در کشورمان را مایه نا امنی، رشد تولید مواد مخدر، اعتیاد و فقر دانست.
او بیان کرد: ما نمی‌توانیم حرف از استقلال بزنیم در حالی که رهبران حکومت وحدت ملی منتظر استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان هستند."
به گفته وی، افغانستان دارای شهدا و سرداران مجاهد زیادی هست و راه آنان که استقلال کامل کشورمان بوده، ادامه خواهد داشت و مجاهدین تا زمانی که آخرین سرباز خارجی از کشور بیرون شود، این راه را می‌پیمایند.
اسماعیل خان به صراحت افزود که هر آن کسی که آمده، ماندنی نیست و باید از این خاک برود.
این فرمانده جهادی همچنین رهبران حکومت افغانستان را مورد انتقاد قرار داد و گفت که آنان نباید خوشحال از برنامه‌های جدید آمریکا برای کشورمان باشند.
به گفته او، اگر برنامه‌های آمریکایی‌ها برای افغانستان مفید می‌بود، تا کنون باید نتیجه می‌داد ولی به جز افزایش چالش‌ها و مشکلات دیگر تبعاتی به بار نیامده است.
اسماعیل خان همچنین هشدار داد که علائم 20 سال پیش که هرات به دست طالبان سقوط کرد را در این روزها می‌بیند و این ناشی از بی‌برنامگی در بخش امنیت است.
در همین حال احمدولی مسعود، ارائه دهنده طرح وفاق ملی افغانستان که به هرات سفر داشت، بیان کرد که هر کشوری دارای منافع ملی است و باید آنچه را که خودش می‌خواهد دنبال کند.
به گفته وی، ما نباید منتظر این باشیم که کشورهای دیگر برای ما راهکاری را تعریف کنند و می‌بایستی که خودمان با حفظ منافع ملی، در صدد حل مشکلاتمان باشیم.
آقای مسعود افزود که در شرایط کنونی نیاز است تا با همفکری و وفاق ملی، افغانستان برای خود تصمیم بگیرد و نگذارد که کشورمان قسمتی از طرح کشورهای دیگر باشد.
تا این سطح انتقاد از سوی افرادی همچون محمداسماعیل خان، در یک همایش پرجمعیت در هرات کم سابقه بوده است.
این همایش با حضور سران دولتی هرات، فرماندهان جهادی، متنفذان، علمای دینی و صدها تن از مردم هرات برگزار شده بود.
صحبت‌های محمداسماعیل خان را در زیر می‌توانید ببینید:

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار بخش ها