جمعه, 01 سرطان 1397
شناسه خبر:5205
در پی خشونت‌های شدید یک‌سال اخیر:

60درصد از مردم مناطق مختلف شیندند ترکِ خانه کردند

  • انداز قلم
سیاسی

شدت جنگ‌های میان گروهی دو جناح از طالبان و حملات هوایی در ولسوالی شیندند هرات، 60درصد از مردم این ولسوالی را مجبور به ترک خانه‌های‌شان کرده است.

شدت جنگ‌های میان گروهی دو جناح از طالبان و حملات هوایی در ولسوالی شیندند هرات، 60درصد از مردم این ولسوالی را مجبور به ترک خانه‌های‌شان کرده است.

کمال شیندندوال، مسئول حزب تحریک مردمی مردم افغانستان به وطن24 گفت: از یک‌سال به این طرف 60درصد از نفوس مردم زیرکوه شیندند به علت جنگ‌های شدید دو گروه از طالبان، این ولسوالی را ترک کرده و به مرکز هرات مهاجرت کرده‌اند.
وی بیان کرده دو شاخه طالبان در شیندند به فرماندهی "ملا ننگیالی" و "ملا صمد" به‌صورت دائم در حال نبرد با یکدیگر بوده و بارها غیرنظامیان قربانی درگیری‌های آنان شده‌اند.
آقای شیندندوال گفت که در هر هفته کم از کم یک درگیری میان دو شاخه مخالف طالبان رخ می‌دهد و در هر زد و خورد علاوه بر تلفات آنان، غیرنظامیان نیز آسیب جدی می‌بینند و همچنین ماین‌گذاری‌های بسیار سبب وحشت و وارد شدن تلفات بر مردم شده است.
او ادامه داد که افزون بر درگیری‌های میان گروهی طالبان، حملات هوایی نیروهای خارجی نیز از عوامل مهاجرت‌های گسترده باشنده‌گان شیندند به مرکز هرات می‌باشد.
شیندندوال یادآور شد که مردم مهاجر بیشتر به کشاورزی و دام‌داری مصروف بودند و 40درصد دیگر که مهاجرت نکردند توانایی مالی برای ترک خانه نداشتند.
جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات هم مهاجرت‌های گروهی مردم شیندند را به مرکز این ولایت تائید کرده اما از آمار دقیق آن بی‌اطلاع بود.
به بیان وی، جنگ‌های شدید در شیندند پیامدهای ناگوار زیادی را برای مردم این منطقه در پی داشته که یکی از آن‌ها مهاجرت‌ها است.
سخنگوی والی هرات گفت که برای کاهش نا امنی‌ها در شیندند به‌زودی قرار است طرح تقسیمات اداری این ولسوالی به چند بخش عملی شود.
آقای فرهاد در ادامه بیان داشت که نیروهای امنیتی در بخش‌های مختلف شیندند قرار است افزایش یابد و جوانان این ولسوالی در تامین امنیت آن سهیم شوند.
وی همچنین از اجرای طرح‌های سازندگی در آن خبر داد که امنیت و بهبود زندگی مردم را در شیندند به دنبال خواهد داشت.
اما برخی از آگاهان امور سیاسی در غرب کشور رویکرد دولت محلی هرات را در قبال نا امنی‌های شیندند بسیار ضعیف عنوان می‌کنند.
جمشید عزیزی، استاد دانشگاه و کارشناس سیاسی باور دارد که دولت اراده جدی برای برچیدن نا امنی‌های شیندند ندارد.
او گفت از مدت‌هاست که طرح تقسیمات شیندند روی دست است اما این روند با کندی در حال اجراست و باید به آن سرعت بخشید.
این کارشناس سیاسی همچنین می‌گوید بستر اجتماعی مناسبی برای زندگی مردم شیندند وجود ندارد و شرایطی مناسب در آن فراهم نیست و دولت در این بخش نیز کوتاهی کرده است.
آقای عزیزی یادآور شد که باید در تامین امنیت اختلافات میان افراد با نفوذ برطرف شود و دولت در این بین نقش میانجی را ایفا کند و همچنین از جوانان برای رفع نا امنی کار بگیرد.
وی افزود شمار نیروهای امنیتی در شیندند افزایش داده شود و پس از آن تمام لانه‌های هراس افگنی شناسایی و از بین برده شوند.
شیندند نا امن‌ترین منطقه هرات است که شمار زیادی از طالبان در دوشاخه مخالف ملا صمد و ملا رسول در آن فعالیت دارند. همواره در جنگ‌های این دو گروه آسیب‌های جدی به مردم غیرنظامی وارد شده است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد