جمعه, 01 سرطان 1397
شناسه خبر:5184
اختصاصی از وطن24:

گروه‌های داعش و طالبان در غور با هم بیعت کردند

  • انداز قلم
سیاسی

نمایندگان مردم در شورای ولایتی و مقامات امنیتی غور گفته‌اند که دو گروه طالبان و داعش، روز یکشنبه هفته گذشته در منطقه "رغسکن" در شمال شهر فیروزکوه گفتگو کرده و در نهایت با هم وارد همکاری شده‌اند.

نمایندگان مردم در شورای ولایتی و مقامات امنیتی غور گفته‌اند که دو گروه طالبان و داعش، روز یکشنبه هفته گذشته در منطقه "رغسکن" در شمال شهر فیروزکوه گفتگو کرده و در نهایت با هم وارد همکاری شده‌اند.

فضل الحق احسان، رئیس شورای ولایتی غور به وطن 24 می‌گوید: شخصی بنام "شیخ الندا" یک فرمانده گروه طالبان و "ملا احمدشاه" معاون والی خود خوانده طالبان همراه با "شاه ولی" فرمانده داعش پس از این گفتگو بیعت کردند.
شاه ولی، بزرگ گروه داعش و فرزند ارشد "قوماندان احمد مرغابی"، یکی از فرماندهان سرشناس حزب جمعیت در سال های گذشته است.
به بیان آقای احسان، گروه داعش و طالبان پس از آن با هم بیعت کردند که داعشیانِ ولایات دیگر منطقه رغسکن مرغاب را ترک کرده‌اند.
خبرگزاری وطن24 به اطلاعاتی مبنی بر خروج تکفیری های داعش که عمدتا از ولایت غور نبودند، دست یافته و گزارش داده بود.
پیش از این گروه داعش و طالبان به دلیل نپذیرفتن یک دیگر باهم در نبرد بودند که در نتیجه این درگیری‌ها شماری زیادی از دو طرف کشته یا زخمی شدند.
عبدالحمید ناطقی، یک عضو شورای ولایتی غور هم می‌گوید که طالبان به دلیل سوء استفاده از گروه داعشی‌ها در نا امن ساختن این ولایت، با آنها بیعت کرده است.
او همچنان از اختلافات میان سران داعش نیز خبر داده و گفته است که شماری از فرماندهان داعش از بیعت با گروه طالبان رضایت نداشته و به همین اساس به مناطق دیگر این ولایت رفته‌اند.
هرچند پیش از این مقامات امنیتی غور از گفتگوها میان داعش و حکومت سخن گفته بودند، اما این تلاش ها نتیجه‌ای را در پی نداشته است.
غلام مصطفی محسنی، فرمانده پلیس غور با تایید این خبر می‌گوید که از میان 18 خانواده داعش در شمال فیروزکوه، تنها 4 خانواده آنان باقی مانده و دیگران پس از عید قربان به ولایات‌شان باز گشته‌اند.
او گفته که آنان هرنوع آمادگی را برای جلوگیری از حملات طالبان و گروه داعش در این ولایت دارند.
پیش از این هم سران داعش و طالبان چندین بار گفتگو داشتند اما به توافق نظر نرسیدند.
هر دو گروه داعش و طالبان در مورد این اتفاق تا کنون ابراز نظری نکرده‌اند.
اسنادی که در دسترس خبرگزاری وطن24 است، نشان می‌دهد که در گفتگوهای قبلی میان داعش و طالبان، نمایندگان داعش به صراحت طالبان را تکفیر می‌کردند.
عمده‌ترین دلیل درگیری‌ها میان طالبان و داعش، همین مسئله تکفیر بزرگان گروه طالبان و حاکمیت بر مواضعی همچون مرغاب بوده است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد