دوشنبه, 03 ثور 1397
شناسه خبر:4788
همراه با آلبوم عکس:

حضور صدها تن از بزرگان مردمی هرات در پای دفتر یابود حملات تروریستی تهران

  • انداز قلم
سیاسی

صدها تن از علمای دینی، بازرگانان، مسئولان دولتی، فرهنگیان، شماری از خبرنگاران، مردم هرات، نمایندگان مولوی خداداد صالح، رئیس عمومی شورای علمای غرب افغانستان، رئیس دفتر ساحوی کمیسیون حقوق بشر در هرات، سرکنسول‌های کشورهای منطقه در هرات، رئیس و نمایندگان شورای ولایتی هرات و مشاور رئیس جمهور در امور بازرگانی، صبح امروز به منظور ادای تسلیت پیرامون رویدادهای انتحاری اخیر در پایتخت ایران، در سرکنسولگری این کشور در هرات حضور یافتند.

صدها تن از علمای دینی، بازرگانان، مسئولان دولتی، فرهنگیان، شماری از خبرنگاران، مردم هرات، نمایندگان مولوی خداداد صالح، رئیس عمومی شورای علمای غرب افغانستان، رئیس دفتر ساحوی کمیسیون حقوق بشر در هرات، سرکنسول‌های کشورهای منطقه در هرات، رئیس و نمایندگان شورای ولایتی هرات و مشاور رئیس جمهور در امور بازرگانی، صبح امروز به منظور ادای تسلیت پیرامون رویدادهای انتحاری اخیر در پایتخت ایران، در سرکنسولگری این کشور در هرات حضور یافتند.

حاضران در این نشست، گروه تروریستی داعش را دشمن بشریت خواندند و گفتند جهان اسلام به این نتیجه رسیده است که برای مهار این پدیده شوم و آله دست دشمنان، می‌بایستی عزمی متحدانه در میان ممالک اسلامی شکل بگیرد.
این در حالی است که امروز شنبه، به خاطر رویدادهای انتحاری اخیر هرات و کابل از سوی دولت عزای ملی اعلام شد و در اکثریت مساجد و تکایای این ولایت، مردم در اندوه قربانیان این حوادث حضور پیدا کرده بودند.
محمود افخمی رشیدی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ولایت هرات گفت: "ما می‌بینیم که در این اواخر افرادی به دور از کرامت‌های انسانی و اسلامی، در صدد این هستند که با نام اسلام به اسلام ضربه بزنند، این افراد در ماه مبارک رمضان که ماه مغفرت است، می‌بینیم که ناجوان‌مردانه به علمای دینی، مردم، زن، مرد، پیر و جوان حمله می‌کنند و برای آنان هیچ‌گونه محدودیتی نیست."
بنا بر صحبت‌های وی، موضع جمهوری اسلامی ایران در این بوده و خواهد بود که با افراطیت در هر نوعش مقابله شود و پاسخ دندان شکنی را هم خواهد داد.
این دیپلمات ایران در ولایت هرات می‌افزاید: داعش عصاره تمامی گروه‌های تکفیری – تروریستی دنیا است که در حال حاضر در میان مسلمانان کار می‌کند و از این گروه، انسان‌های پست‌تری در دنیا وجود ندارد.
آقای افخمی همچنین تاکید بر این کرد که کشورهای اسلامی و به خصوص کشورهای منطقه باید برای از بین بردن این گروه "ملحد" دست به دست هم بدهند و اساس آنان را از بین ببرند.
وی در کنار این خطاب به حامیان تروریستان داعشی گفت: "این آتشی را که کشورهای حامی داعش به راه انداخته‌اند، دیر یا زود دامن خودشان را هم در بر می‌گیرد و تا زمانی که دیر نشده، می‌بایستی برگردند به اسلام و از اقدامات شومشان توبه کنند."
سرکنسول ایران در ولایت هرات افزون بر تمامی این صحبت‌ها، رویدادهای تروریستی اخیر در کابل و هرات را به دولت و مردم افغانستان تسلیت گفت و بیان کرد که کشورش همراه با مردم افغانستان، داغدار خواهد بود.
وی شهادت شش تن از علمای اهل سنت و تشیع در هرات را نوعی دیگر از جنایات تروریستان خواند که به علمای دینی هم که مبلغان دین خدا هستند، رحم ندارند.
با این همه، محمدنعیم بحیر، نماینده والی هرات در این نشست، مراتب تسلیت و همدردی اداره محلی هرات را به سرکنسول ایران بیان کرد و گفت که مردم این ولایت در غم و اندوه قربانیان حوادث اخیر و در کل مردم ایران شریک هستند.
او گفت که یقینا دشمنان اسلام با هر فرصتی در پی ایجاد ضربه به مسلمانان هستند.
در همین حال حجت الاسلام والمسلمین احمدعلی جبرئیلی، مسئول اجرایی مدرسه علمیه صادقیه هرات گفت: این گونه اتفاقات در کشورهای اسلامی، به یقین که سبب بیداری امت اسلامی خواهد شد و مردم را با دشمنان این آیین مقدس آشناتر می‌سازد.
وی بیان کرد که وقتی به یک بخش از پیکره جهان اسلام حمله می‌شود، به مثابه حمله بر تمام اسلام است و باید با وحدت و انسجام، از این قبیل فتنه‌های دست دشمن، جلوگیری شود.
آقای جبرئیلی در کنار این افزود: آن چیزی که امروز در جهان اسلام رخ می‌دهد، ناشی از برنامه‌های کسانی است که روزی آتش تروریزم به کشورهای‌شان کشیده می‌شود.
از سویی دیگر هم سیروس علاف، مشاور بازرگانی رئیس جمهوری افغانستان با حضور و بیان تسلیت نسبت به رویدادهای ترویستی اخیر تهران، گفت که ملت ایران و افغانستان همواره در شادی و غم‌های خود با یکدیگر بوده‌اند و یقینا اتفاقات اخیر می‌تواند این همبستگی‌ها را افزایش دهد.
همچنین عبدالودود فیض زاده، رئیس اتحادیه پیشه‌وران ولایت هرات، داعش و نا امنی‌های اخیر جهان اسلام را ناشی از تلاش "استکبار و صهیونیزم جهانی" در جهت مقابله با مسلمانان دانست.
به گفته وی، دو ملت ایران و افغانستان دارای دشمن مشترک که همانا تروریزم است، هستند و باید با همدلی و همفکری، از آن جلوگیری شود.
گفتنی است که در این همایش، صدها تن از نماینگان اقشار مختلف ولایت هرات در دفتر یادبود تسلیت و تعزیت رویدادهای انتحاری تهران، پیام‌های خود را نوشتند و به امضا رساندند.
علاوه بر این، سرکنسول‌های کشورهای هند، پاکستان، ترکمنستان و نمایندگان نهادهای بین‌المللی از جمله یوناما، WHO، صلیب سرخ هم در این دفتریادبود، پیام تسلیت خود را درج کردند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد