دوشنبه, 31 ثور 1397
شناسه خبر:3920
گفتکو با جمشید عزیزی:

قطری‌ها و شکار فراه!

  • انداز قلم
سیاسی

کشور قطر در چند سال اخیر، میلیون‌ها دالر را در ولایت فراه به مصرف رسانده است.

کشور قطر در چند سال اخیر، میلیون‌ها دالر را در ولایت فراه به مصرف رسانده است.


پروژه‌های انکشافی، ساخت مکتب، مسجد و ایجاد مکان‌هایی برای حفظ و نگهداری جانوران مختلف، از جمله طرح‌ها و کمک‌هایی است که این کشور عربی در فراه اقدام به انجام آن‌ها کرده و تا کنون نزدیک به 20 میلیون افغانی را به مصرف رسانده است.
چند روز پیش هم هیئتی از این کشور به منظور شکار و مراقبت از نوعی پرنده نایاب، به فراه سفر کرده‌ است.
اما در کنار این فعالیت‌های قطری‌ها و از زمان حضور آنان در فراه، دیده شده که برخی از افراد بیگانه میان گروه‌های هراس‌افگن این ولایت جا به‌جا شده‌اند و در انجام فعالیت‌های تخریبی دست دارند.
این سوال مطرح است که این موضوع، چه ارتباطی می‌تواند با حضور قطری‌ها در ولایت غربی فراه داشته باشد؟
کارشناسان مسائل سیاسی در غرب کشور باورمند هستند که حضور افراد بیگانه از کشورهای عربی که بیشتر آنان قطری هستند در چند سال گذشته به ولایت‌های غربی و جنوب غربی کشور از جمله فراه و هرات رفت و آمد دارند و در این ولایت‌ها، فعالیت‌های گوناگونی را انجام می‌دهند.
جمشید عزیزی، استاد دانشگاه و آگاه امور سیاسی می‌گوید: "برخی از این افراد از نزدیکان خاندان سلطنتی قطر هستند و در چندین مورد که مردم فراه گزارش داده‌اند این افراد در شکار پرندگان و انتقال غیرقانونی آن‌ها به خارج از کشور دست دارند."
‌به گفته او، در رابطه با این مساله، چند نکته قابل یادآوری است که پرندگان نایاب که شکار آن‌ها برای همه‌گان غیرقانونی پنداشته می‌شود، پس چرا باید این اجازه به خارجی‌ها که دارای تجهیزات پیشرفته هستند، داده‌ می‌شود تا دست به شکار آن‌ها بزنند.
نکته دیگری که از دیدگاه آقای عزیزی، نباید از آن غافل ماند این است که خاندان سلطنتی قطر در 30 سال گذشته، جریان‌های تندرو از جمله حزب اسلامی، طالبان و دیگر گروه‌ها را در داخل افغانستان حمایت کرده و در کنار آن بر اساس گزارش‌های معتبر، در حال حاضر جریان‌های تندرو را نظیر داعش در کشورهای آفریقایی، کشورهای آسیای مرکزی، آسیای جنوبی و افغانستان حمایت می‌کنند.
پس با توجه به این گفته‌ها و رفت و آمدِ قطری‌ها با تجهیزات پیشرفته، آن هم در مناطقی که افراد ملکی و نظامی افغان، قادر به قدم گذاشتن در آنجا نیستند، بدون شک خالی از این نگرانی نیست که با گروه‌های هراس‌افگن ارتباط داشته و آنان را تجهیز کنند.
این آگاه امور سیاسی گفته قطری‌ها چه با نیت شکار پرندگان نایاب و چه به منظور مورد حمایت قرار دادن مخالفان مسلح دولت به فراه آمده باشند، حضورشان غیرقانونی است و حکومت باید از آن جلوگیری کند.
عزیزی می‌گوید: کشورهای قطر، عربستان و امارات در نا امنی‌ها و حمایت از جریان‌های افراطی دست دارند و در ایجاد نا‌آرامی‌های کشورهایی همچون یمن، سوریه و لیبیا دست داشته‌اند و در کنار آن، موجودیت دفتر طالبان در دوحه قطر نشانگر پیوند عمیق این کشور با طالبان است.
علی جوادی، گفتگویی را داشته با جمشید عزیزی، آگاه امور سیاسی که می‌توانید در اینجا بشنوید:

 

 

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد