امروز : یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۲

Logo moharram 2

اختصاصی /

آتش بس در عید قربان را قبول می‌کنیم ولی طالبان تنها به دیدن اقوام خود بروند

آتش بس در عید قربان را قبول می‌کنیم ولی طالبان تنها به دیدن اقوام خود بروند
دوشنبه | ۱۳۹۷/۰۵/۲۹ - ۱۵:۱۲ |
کد خبر : ۶۸۶۸ |
سیاسی

ملا عبدالمنان، والی نام نهاد طالبان در ولایت هلمند ضمن تائید و قبول آتش بس با دولت در ایام عید سعید قربان، از تمامی نیروهایش خواسته که به این تعهد پایبند باشند.

به گزارش وطن24، او در یک فایل صوتی که به همین مناسبت منتشر کرده، گفته است در روزهای عید قربان، طالبان میتوانند تنها به دیدار اعضای خانواده خود بروند و حق ندارند که با دولت نشستی را داشته باشند.

این عضو برجسته و سرشناس طالبان افغانستان گفته است در عید قربان تنها برای آرامش مردم دست به آتش بس زده است و می‌خواهد که مردم پیام صلح خواهی طالبان را هم بشنوند.

والی خودخوانده طالبان در کنار این بیان کرد که این تصمیم وی بیشتر به خاطر دیدگاه و نظر قاضی عبدالحکیم، قاضی القضات گروه طالبان است که بزرگترین مرجع صدور رای و فتوای این گروه می‌باشد.

قاضی عبدالحکیم چند روز قبل آتش بس در روزهای عید قربان را امری نیکو و صلاح ملت دانسته بود.

ملا منان همچنین تاکید کرده عید قربان، عید بزرگ اسلامی می‌باشد که احترام به آن برای تمامی مسلمانان واجب می‌باشد و یکی از دلایل مهم قبول آتش بس در این ایام، همین مسئله می‌باشد.

این فایل صوتی در این روزها در نقاط مختلف غرب افغانستان و به خصوص هرات منتشر شده است.

مقامات دولتی و مردم هرات این اقدام والی طالبان هلمند را ستایش کرده‌اند.

در صحبت‌های شخصیت‌های مختلف دولتی در هرات از جمله والی، مقامات امنیتی و مسئولان دیگر گفته شده است که طالبان با پذیرش پیغام صلح می‌توانند در آینده خوب افغانستان نقش داشته باشند.

همچنین شماری از مردم هرات با توجه به حوادث دلخراش اخیر در کشور، به خصوص غزنی و کابل، خواهان این شده‌اند که گروه طالبان و دولت، مسئله صلح را به صورت جدی تری پیگیری کنند.

رئیس جمهور غنی هم امروز اعلام کرد که در صورت پذیرش طالبان، آتش بس از امروز، روز عرفه تا سالروز میلاد پیامبر عظیم‌الشان اسلام(ص)، اجرا خواهد شد.

آقای غنی در کنار این هشدار داده است که اگر پایبندی به این پیشنهاد از سوی طالبان دیده نشود، عکس‌العمل سنگین‌تری به مشاهده خواهد رسید.

صحبتهای ملامنان، والی طالبان هلمند:

 

telegram

3

D Do new

6