امروز : دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۹

Logo moharram 2

اختصاصی /

نامۀ حرکت راه روشنی مردم غور به حکومت و جامعۀ جهانی

نامۀ حرکت راه روشنی مردم غور به حکومت و جامعۀ جهانی
پنج شنبه | ۱۳۹۶/۰۸/۲۵ - ۱۶:۱۲ |
کد خبر : ۶۰۶۷ |
نوشته ها

به ادامۀ اعتراض‌ها مردم غور، آنان طی یک نامه از حکومت و جامعۀ جهانی خواستار توجه به نیازهای شان شده اند.


نامۀ سرگشادۀ حرکت راه روشنی غور
"مردم ولایت غور در طول 17 سال از تمام برنامه‌های دولت قاطعانه حمایت نموده و در پروسه‌های ملی و سیاسی به گونۀ گسترده و فعال اشتراک کردند و به امید آبادی افغانستان رأی دادند تا در روشنایی قانون اساسی کشور به عدالت اجتماعی، انکشاف متوازن و مشارکت ملی دست یابند و در قدم نخست سرک مرکزی که از لحاظ اقتصادی حیثیت دهلیز طلایی افغانستان را دارد و غور را به کابل و هرات وصل می نماید اعمار شود و بند برق پوزه لیج به پایه اکمال رسد.
مردم ولایت غور با تحلیل اوضاع سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به این باور رسیده اند که دولت افغانستان و جامعۀ جهانی، با بی‌توجهی در باب اعمار سرک مرکزی لقبِ زندان جغرافیایی افغانستان را به این ولایت داده اند.
غوری‎ها در تمام این مدت از راه‌های مختلف دادخواهی کرده‌اند و صدها بار از دولت افغانستان و جامعۀ جهانی خواستند تا با اعمار سرک مرکزی قفل این زندان را بشکنند تا شهروندان ولایت غور به حقوق اساسی شان دست یابند.
دولت افغانستان و همکاران بین‌المللی آن بنابر اغراض سیاسی در قسمت اعمار سرک مرکزی همواره بی‌اعتنایی کرده و این امر باعث گردید تا هزاران تن از دختران این ولایت از اشتراک در آزمون کانکور و حتا از رفتن به دانشگاه‌های ولایات همجوار باز مانند، هزاران تن از تحصیلکردگان شایسته و مسلکی این ولایت از بیکاری رنج می‌برند و مأیوسانه به گروه‌های مسلح غیرمسئول ملحق شدند، قیمت مواد ساختمانی و غذایی مضاعف شده، صدها تن از شهروندان این ولایت در اثر مریضی‌های اندک، در مسیر راه‌های کابل و هرات جان می‌دهند، محصولات و فراورده‌های زراعتی شدیدا آسیب می‌بیند، مخالفین مسلح دولت با استفاده از این حالت فلاکت بار، غور را مکان مناسبی برای سربازگیری و آدم ربایی و مَعبَری برای قاچاق مواد مخدر و سلاح سازختن، روز به روز ساحه حاکمیت دولت محدود تر می‌شود و مشروعیت نظامِ فعلی که از آن پیروی میکنیم زیر سؤال می‌رود.
اخیراً حرکت راه و روشنی برمبنای حقوق اساسی و نیازهای اولیۀ شهروندان ولایت غورو به‎منظور مقابله با تبعیض و بی عدالتی‌های حکومت وحدت ملی در پروژه‎های کلان ملی شکل گرفت. هدف اساسی این حرکت عدالت خواهی، حق طلبی و ایستادگی دربرابر کج روی‌های سردمداران حکومت وحدت ملی و حامیان بین‌المللی شان است. خوشبختانه مردم ولایت غور درتمام سطوح و برخی شهروندان آگاۀ سایر ولایات کشور با همبستگی کامل و صفوف فشرده برای تحقق خواست‌های مشروع و قانونی خود قاطعانه به حرکت راه و روشنی پیوستند و آماده هرنوع ایثار و فداکاری گردیده‌اند، چنانچه درطول یک هفتۀ گذشته معترضین و تحصن کننده‎ها حتّی برای لحظه در طول شب‌های تاریک توأم با برفباری و سرمای شدید که ده‌ها تن شدیداً دچار سرماخوردگی و راهی بیمارستان شدند؛ راهپیمایی و خیمه‎های تحصن را ترک نکرده و با شور و اشتیاق بیشتر حرکات مدنی شان را ادامه می‌دهند.
خواسته‌ها:
1. برای اعمار شاهراه مرکزی (سرک هرات - غور و غور - کابل) که از لحاظ اقتصادی حیثیت دهلیز طلایی افغانستان را دارد و قبلا مسیریابی شده است، شامل سند بودجه ملی سال 1397 گردد و کارِ آن نیز از شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور به شکل پخته و اساسی به دو طرف آغاز شود.
2. بند برق پوزه‌لیج مدت‎ها است کار آن تقریبا در حال تعطیل می‌باشد، در حالی‌که مطابق قرارداد قبلی باید در سال 97 به پایۀ اکمال می‌رسید، کار آن با جدّیت آغاز شود و همچنان مقدار چهار میگاوات برق سولری که بارها از جانب رهبری دولت و وزارت انرژی و آب به مردم وعده داده شده است در همین سال تحقق یابد و در بودجه ملی شامل گردد.
3. ما ضمن ابراز ناخرسندی از سران حکومت وحدت ملی، اعلام می‌داریم که تا برآورده شدن خواست‎های مشروع و قانونی مردم ولایت غور و تحقق عدالت اجتماعی و انکشاف متوازن و پایدار از هیچگونه اقدامی عدالت خواهانه فروگذار نخواهیم گذاشت.
4. حرکت راه و روشنی از شخص رییس جمهور و رییس اجراییه می‌خواهد با تفویض حقوق ملی و شهروندی مردم ولایت غور که از وفادارترین ساکنان افغانستان می‌باشند، اجازه ندهند وزیران سکتوری با اندیشه تاریک در تقسیم ناعادلانه ثروت ملی باعث خلق عقده و نفرت مردم و ایجاد شگاف عظیم میان ملت و دولت گردند و سبب بحران اجتماعی شوند.
5. از کمیسیون مستقل حقوق بشر و سایر نهادهای ملی و بین‌المللی که در عرصه حقوق بشر و تأمین عدالت فعالیت دارند می‎طلبیم در زمینه تحقق مطالبات مشروع مردم ولایت غور، همکاری نمایند.
6. یکبار دیگر وعده می‎دهیم تا تحقّق عدالت به گونۀ واقعی، و برآورده شدن کامل خواست‎های قانونی مردم ولایت غور حرکت راه و روشنی به تظاهرات و تحصن خود گسترده تر از گذشته در مرکز و تمام ولسوالی‌های ولایت غور و سایر ولایات کشور، ادامه داده و درصورت عدم پذیرش خواست‌های مشروع مردم از طرف مسئولان دولتی، راه‌های بدیل جستجو خواهد شد و مسئول تمام پیامدهای بعدی آن کسانی می‌باشند که با توزیع نا عادلانه ثروت ملی و بی توجهی به خواست‌های قانونی و نیازمندی‎های فوری مردم، سرنوشت ملت را به شوخی و تمسخر گرفته‌اند."
با احترام حرکت راه و روشنی

telegram

3

D Do new

6